CNN оцінило військову допомогу США і те, як тривала зупинка постачань може вплинути на ЗСУ
Джерело: CNN
На тлі того, що президент США Дональд Трамп зупинив усі майбутні постачання військової допомоги Україні, журналісти CNN проаналізували, яку роль відігравали Штати у підтримці українських військ і як тривала зупинка може почати впливати на військові зусилля України.
69 мільярдів доларів військової допомоги від США
США є найбільшим окремим донором для України — з початку повномасштабного вторгнення Росії Штати виділили щонайменше 123 мільярди доларів загальної допомоги.
За даними німецького аналітичного центру Kiel Institute for the World Economy, військова допомога склала 69 мільярдів доларів з цієї суми, або 56% від загального обсягу американської допомоги.
Європейський Союз та його інституції виділили 121,7 мільярда доларів, з яких військова допомога становила 53,8 мільярда доларів.
Водночас Європа більше підтримувала Україну фінансово – 56,1 мільярда проти 50,1 мільярда доларів від США.

Джерело: CNN
Наразі Україна розширила внутрішнє виробництво військової техніки, включаючи виробництво безпілотників і артилерійських боєприпасів. Наприклад, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що зараз Україна виробляє понад 30% обладнання та боєприпасів, необхідних для оборони.
Зеленський заявив, що військові постачання зі США покривають близько 40% оборонних потреб країни, а інші союзники (переважно європейські) покривають приблизно 30%.
На тлі того, як змінюється зовнішня політика США, Європа згуртувалася й пообіцяла посилити свою підтримку Києва. 4 березня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила план ЄС, який дозволить країнам-членам позичити 158 мільярдів доларів для збільшення витрат на оборону і постачання зброї в Україну.
Що саме передавали США Україні
Серед конкретного обладнання, надісланого з США в Україну, — системи протиповітряної оборони, безпілотники, ракетні установки, радари, танки і протитанкове озброєння.
Однак найважливішими аналітики назвали 4 види озброєння:
Протитанкова зброя
З перших днів війни США надали Україні протитанкові ракетні комплекси Javelin. Вони виявилися критично важливими для зупинки колон російських танків і бронетехніки, що наступали на Київ та інші населені пункти.
Артилерійські снаряди
Уздовж здебільшого статичної лінії фронту артилерія все ще залишається критично важливою зброєю для України, щоб не втратити територію. З початку війни США доставили понад 3 мільйони 155-мм артилерійських снарядів.
Бронетехніка
США надали Україні бронетехніку, включаючи бойові машини “Бредлі”, бронетранспортери “Страйкер” і танки M1 “Абрамс”. Ці машини іноді вивозять за межі країни для капітального ремонту. Якщо цей “ремонтний конвеєр” зупиниться, це може зашкодити використанню Україною цих важливих систем.
Керовані реактивні системи залпового вогню (GMLRS)
Ці ракети середньої дальності вперше прибули в Україну у 2022 році і одразу ж почали уражати російські командні центри, склади озброєння тощо. Наприклад, Україна застосувала ці ракети для удару по великому скупченню російських військ у Макіївці в січні 2023 року.
США постачають Україні військову техніку в рамках президентського повноваження на скорочення озброєнь з серпня 2021 року у відповідь на підготовку Росії до повномасштабного вторгнення. Механізм дозволяє президенту брати техніку для України безпосередньо з американських запасів.
Згідно зі звітом Державного департаменту, США використовували цей метод 55 разів, надавши Україні військову допомогу на суму близько 31,7 мільярда доларів.
За словами журналістів, припинення потоку цієї допомоги може мати катастрофічні наслідки для України, оскільки один український чиновник попередив, що в країні можуть закінчитися життєво важливі артилерійські снаряди вже в травні або червні.
Хоча ЄС може допомогти заповнити деякі прогалини, є речі, які можуть надати лише США. Наприклад, система протиповітряної оборони Patriot, яка довела свою унікальну ефективність у протидії російським балістичним ракетам. США контролюють ліцензування і виробництво цієї системи та її ракет.
Український урядовець заявив CNN, що запаси ракет Patriot у Києві можуть вичерпатися за кілька тижнів, хоча неясно, скільки ракет Україна вже має на озброєнні, і чи є ще постачання зі США на шляху до України.
Постачання важкого озброєння
США надіслали найбільше гаубиць (198), зенітних ракетних комплексів (16 вже в Україні та ще 21 мали передати) і реактивних систем залпового вогню (32 передали, ще 7 – мали передати).
Разом з тим Польща поставила і пообіцяла надати найбільше танків – 294 одиниці вже в Україні, ще 60 передадуть.

Джерело: CNN
Як вказують CNN, європейським союзникам України буде важко заповнити прогалину, яку залишили США.
У 2023 році загальні військові витрати 27 країн-членів ЄС та Великої Британії склали близько 388 мільярдів доларів, тоді як США витратили 916 мільярдів доларів, або приблизно вдвічі більше.
США також виділили 9% державних витрат на оборону, що було найвищим показником серед країн НАТО, згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру.
- Аналітик Ед Конвей дослідив, хто надав Україні найбільшу допомогу і чи має країна достатньо рідкісноземельних металів, щоб “віддячити” США, як того хоче президент Штатів Дональд Трамп.
- За інформацією джерел у Пентагоні, США й надалі надають Україні розвіддані, що допомагають її військам у самозахисті, але обмежили обмін інформацією, яку українські війська могли б використати для наступу на російські сили.
Міжнародна група науковців створила ручку на основі штучного інтелекту, яка здатна виявляти ранні ознаки хвороби Паркінсона, аналізуючи зразки почерку людей.
Захисник Маріуполя, військовий Михайло Діанов одружився.
Сьогодні, 6 липня, російські війська атакували ударними дронами будівлю Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у Полтавській області.
Раптові повені у штаті Техас спричинили загибель щонайменше 51 людини. У той час ще 27 дівчат, що перебували у літньому таборі на березі річки, вважаються зниклими безвісти.
В Угорщині 6 липня сталася ДТП за участі пасажирського автобуса української реєстрації. Внаслідок аварії постраждали 19 осіб, із них 17 осіб неповнолітні громадяни України.