Дослідники виявили у паперових соломинках для напоїв токсичні речовини

Джерело: Sky News

Паперові соломинки прийнято вважати “екологічно чистими” у порівнянні з їхніми пластиковими аналогами, які в останні роки стали забороняти до використання в багатьох країнах. Натомість європейські дослідники виявили, що у таких трубочкам містяться токсичні хімічні речовини, які можуть становити небезпеку для людей, дикої природи та навколишнього середовища.

Під час дослідження вчені проаналізували соломинки, виготовлені з різних матеріалів, із магазинів і ресторанів. Результати свідчать про те, що в більшості перевірених паперових та бамбукових трубочок (18 із 20 марок) знайшли полі- та перфторалкільні речовини (PFAS), які є довговічними та з часом потенційно руйнівними для здоров’я людини.

При цьому частота виявлення у пластикових і скляних трубочках була нижчою. Натомість слідів PFAS не знайдено в жодній із перевірених сталевих соломинок.

Як пояснили у виданні, концентрація PFAS у соломинках в цілому виявилася низькою, а зважаючи на те, що вони використовуються рідко, бельгійські дослідники запевнили, що такі трубочки мають “обмежений ризик” для здоров’я людини. Проте вони попередили, що процес накопичення хімічних речовин може відбуватися в організмі протягом багатьох років. Однак дослідники не розглядали, чи просочувалися PFAS із соломинок в рідини.

PFAS активно використовуються в таких речах, як верхній одяг й антипригарні каструлі, бо вони є стійкими до води, тепла та плям. Співрозмовники видання зауважили, що найбільш поширений PFAS, перфтороктанова кислота (PFOA), заборонений в усьому світі з 2020 року.

Раніше вченим вдалося встановити зв’язок цих хімічних речовин з низкою проблем зі здоров’ям, зокрема нижчою реакцією на вакцини, меншою вагою при народженні, захворюванням щитовидної залози, підвищенням рівня холестерину, пошкодженням печінки, раком нирок і раком яєчок.

Наявність PFAS у масі паперових трубочок пояснюється тим, що в деяких випадках вони використовувалися як водовідштовхувальне покриття, додали дослідники.

За словами доктора Тімо Гроффена із Університету Антверпена, дослідники прагнули зрозуміти, чи міститься PFAS у соломинках рослинного походження, що продаються в Бельгії, після того, як вони були виявлені в соломинках, що продаються в США.

Після висновків він закликав використовувати сталеві трубочки для пиття, утім, також порадив “взагалі уникати використання соломинок”.

“Соломинки, виготовлені з рослинних матеріалів, таких як папір та бамбук, часто рекламуються як більш екологічно чисті, ніж трубочки, виготовлені з пластику. Однак наявність PFAS у цих соломинках означає, що це не обов’язково так”, – наголосив Гроффен.

Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва під час своєї зупинки у Москві 14 травня після візиту до Китаю не зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним, як анонсував раніше. Проте політики провели телефонну розмову.

Гендиректор компанії Tesla Ілон Маск показав робота-гуманоїда під назвою Optimus, який вміє танцювати.

14 травня президент Володимир Зеленський призначив послом України у Туреччині журналіста Нарімана Джелялова, котрий звільнили з російського полону після майже трьох років неволі.

Внаслідок ракетного удару по Сумській громаді загинуло троє людей. 

14 травня президент Дональд Трамп підписав угоду з Катаром про економічну співпрацю на щонайменше 1,2 трильйона доларів. Глава Білого дому також оголосив про економічні угоди на понад $243,5 млрд між США та Катаром, включаючи продаж літаків Boeing та двигунів GE Aerospace компанії Qatar Airways.