Експерти спрогнозували зростання ціни на хліб до 30%

Джерело: Юрій Дученко у коментарі AgroPortal.ua

Президент “Всеукраїнської асоціації пекарів”, директор ТОВ “Київ Хліб” Юрій Дученко зазначив, що слід очікувати подорожчання хліба до 30% через ситуацію з наслідками обстрілів і відповідно відключеннями електроенергії, дефіцитом робочої сили та нестачею зерна.

Так, ситуація з постачанням електроенергії для хлібної галузі на сьогодні критична. За словами Дученка, це відіб’ється і на кінцевій ціні для споживача.

Нині більшість підприємств хлібної галузі мають статус критичної інфраструктури, тому не повинні бути відключені від електромереж. Однак за фактом підприємства відключають. Хто має можливість, переходить на електрогенератори, що насамперед впливає на стабільність роботи та ціноутворення.

Хлібна галузь споживає не так багато електроенергії, однак аварійні відключення, відключення поза графіком призводять до виробництва бракованої продукції, виходу з ладу обладнання. Не всі заводи мають змогу працювати на генераторах. А ті, які мають, повинні бути попереджені, щоб планово переключити виробництво на аварійну роботу на 2-3 години, не більше, — пояснив експерт.

Ситуація вже призвела до дефіциту потужностей, адже є заводи, які не можуть відновити обладнання внаслідок блекаутів.

Водночас він додав, що хлібній галузі не підходять і графіки відключення, оскільки це перериває технологічний цикл. Зокрема якщо відключення триває 2 години, то графік випуску хліба та хлібобулочних виробів зміститься на 8 годин.

Також Дученко пояснив, що у собівартості хліба простої рецептури електрика становить 50 копійок, а за виробництва цього ж хліба на генераторі — 1,5 грн.

Окрім цього, новою проблемою для хлібної галузі є бронювання. Позаяк через відсутність робочих, деякі підприємства змінюють графік роботи, скорочують обсяги та асортимент виробництва.

Третя проблема — відсутність зерна другого і третього класу.

Не розумію, як ми будемо працювати до нового врожаю. Нам терміново потрібно говорити з усіма учасниками процесу, під егідою профільного міністерства підписувати меморандум з аграріями та експортерами, адже борошномели на сьогодні вже не можуть знайти зерна, щоб сформувати помольні партії. Саме борошно піднялося також у ціні на 25-30%.

Також, за словами експерта, нині додалась криза платежів за вже поставлену хлібобулочну продукцію в торгівлю і на ЗСУ.

Раніше у Bloomberg писали, що в Україні починає відчуватись дефіцит робочої сили. Триваюча мобілізація, яка необхідна для протистояння з російським агресором, водночас підриває продуктивність підприємств у тилу.

Дефіцит робочої сили став однією з головних проблем компаній, які намагаються найняти працівників.

Закон про мобілізацію, який набув чинності минулого місяця, спрямований на поповнення українських військових лав сотнями тисяч військових. Але нестача працездатних чоловіків і жінок стає тягарем для великих і малих підприємств, які складають основу економіки воєнного часу.

Дефіцит робочої сили відчувають і звичайні українці. Київський метрополітен попередив, що незабаром курсуватиме менше потягів, оскільки міграція та призов спричинили “значний дефіцит” працівників, який, як очікується, погіршиться, оскільки більше працівників приєднаються до армії.

Прифронтове південне місто Миколаїв скоротило автобусне сполучення через мобілізацію водіїв, повідомив Суспільному міський голова Олександр Сєнкевич.

Для Іларіона Саука, співвласника кількох ресторанів у Києві, кадрове питання перемістилося на перше місце в списку проблем. Найперше, це нестача персоналу для таких робіт, як приготування їжі та прибирання, багато з яких виконували жінки, які виїхали з країни.

Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.

Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.

Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.

Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.

15 січня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав у період дії воєнного стану (реєстр. №12378).

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що якби Київ запросив розміщення військ деяких західних країн, включно з Литвою, в Україні, це питання обговорювалося б із союзниками, і литовський прапор там був би присутній.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після зустрічі з Володимиром Зеленським запевнив у гарантіях безпеки для України.

Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Північноатлантичному альянсі.

15 січня в Україну вдалося повернути з російського полону 25 військових та цивільних, зокрема захисників Маріуполя й “Азовсталі”, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.