Екстремальна спека може прискорювати старіння у літніх людей — дослідження
Вчені з Університету Південної Каліфорнії встановили, що тривале перебування в умовах екстремальної спеки може пришвидшувати біологічне старіння у літніх людей. Це дослідження викликає нові занепокоєння щодо впливу змін клімату та аномальних теплових хвиль на здоров’я на молекулярному рівні.
Як зазначає провідна авторка дослідження, професорка геронтології та соціології Дженніфер Айлшир, мешканці районів, які частіше зазнають екстремальної спеки, в середньому демонструють вищий рівень біологічного старіння, ніж люди, які живуть у прохолодніших регіонах.
Біологічний вік визначає функціональний стан організму на молекулярному, клітинному та системному рівнях, на відміну від хронологічного віку, який рахується від дати народження. Підвищений біологічний вік пов’язаний з вищим ризиком захворювань і смертності. Хоча вплив екстремальних температур на здоров’я давно відомий, їхній зв’язок із процесами старіння залишається малодослідженим.
Автори дослідження проаналізували зміни біологічного віку понад 3 600 учасників віком від 56 років у межах програми Health and Retirement Study. Упродовж шести років у них брали зразки крові, щоб відстежити епігенетичні зміни – процеси, що впливають на активність генів через модифікацію ДНК.
Для аналізу використовували так звані епігенетичні годинники, які дозволяють оцінити біологічний вік людини на основі патернів метилювання ДНК. Потім отримані дані співвіднесли з температурною історією місць проживання учасників дослідження та кількістю днів екстремальної спеки, зафіксованих у США з 2010 по 2016 рік.
Національна метеорологічна служба США визначає три рівні теплового індексу:
- “Попередження” (80-90°F / 26-32°C);
- “Екстремальна обережність” (90-103°F / 32-39°C);
- “Небезпека” (103-124°F / 39-51°C).
Усі ці категорії вважалися “тепловими днями” у межах дослідження. Виявилося, що люди, які живуть у місцях з великою кількістю таких днів, відчувають більш виражене біологічне старіння.
“Наприклад, мешканці Фінікса (Аризона, США), де спека на рівні “Екстремальна обережність” триває близько пів року, мали біологічний вік, в середньому на 14 місяців вищий, ніж ті, хто живе у прохолодніших регіонах”, — зазначила співавторка дослідження Юнйонг Чой.
Зв’язок між екстремальною спекою та прискореним старінням зберігався навіть після врахування соціально-економічних, демографічних та поведінкових факторів (фізична активність, споживання алкоголю, куріння тощо).
Особливо вразливими до спеки є літні люди, оскільки з віком у людини знижується здатність до природного охолодження через потовиділення. При підвищеній вологості це ще більше ускладнює терморегуляцію організму.
Дослідники наголошують, що отримані результати можуть вплинути на міське планування та політику адаптації до змін клімату. Зокрема, необхідно враховувати кліматичні особливості при проєктуванні житлових районів, транспортної інфраструктури, озеленення міських просторів і створенні тіньових зон.
“Якщо клімат стає дедалі спекотнішим, а населення старіє, потрібно серйозно замислитися над стратегіями пом’якшення наслідків спеки”, — підсумувала Дженніфер Айлшир.
- Дослідження показали, що через глобальне потепління у містах в різних куточках світу кількість щурів стрімко зростає.
За даними синоптиків у п’ятницю, 18 квітня, у більшості регіонів очікується суха і тепла погода.
Під ранок 18 квітня російські окупаційні війська атакували ракетами густонаселений район Харкова, поціливши, зокрема, у багатоповерхівку. Загинула одна людина, поранено щонайменше 40 осіб.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
Під час патрулювання лінії державного кордону прикордонники 9 загону імені Січових Стрільців виявили рідкісного птаха-хижака орлана-білохвоста, який потребував негайної допомоги. Поранений птах лежав на землі та не міг злетіти через пошкоджене крило.
17 квітня парламент Молдови проголосував за призначення чергових виборів до законодавчого органу на 28 вересня.