F-16 не є чарівною паличкою для Україні, але їхнє озброєння відіграє свою роль

Джерело: DefenseNews

Тепер, коли Україна чекає постачання F-16, думки щодо їхньої ефективності варіюються від таких, що вважають літаки контрпродуктивними, до тих, що вони допоможуть Україні перемогти у війні. Хоча більшість дискусій зосереджено на характеристиках винищувачів у повітряному бою та самій платформі, ширшим ефектом від їхнього використання з належними боєприпасами буде зменшення російських наземних ударів.

Ні українці, ні росіяни не мають переваги в повітрі. Ракети “земля-повітря” і зенітна артилерія забезпечують контроль повітря для обох сторін. І все ж Україна надто велика, щоб зенітно-ракетні комплекси могли її повністю прикрити, оскільки більшість з них потребують прямої видимості, що обмежує максимальну дальність на менших висотах. Мобільність і зона прямої видимості винищувачів роблять їх придатними для захисту районів, які не прикриті зенітно-ракетними комплексами. Винищувачі також можуть уникати ЗРК супротивника, літаючи на низькій висоті та водночас маючи можливість вражати літаки.

Головною роллю літака, ймовірно, буде підтримка протиповітряної оборони шляхом перехоплення крилатих ракет. Враховуючи невелику місячну спроможність Росії завдавати ракетних ударів по Україні, для перехоплення крилатих ракет, які входять в український повітряний простір, потрібно лише кілька F-16, що полегшить роботу перевантажених українських ЗРК. Деякі коментатори підкреслюють здатність F-16 використовувати крилаті ракети та інші ударні боєприпаси, такі як ракети Storm Shadow. Однак цих ракет небагато і F-16 забезпечать лише обмежену додаткову потужність, якщо Україна не отримає великої кількості боєприпасів класу “повітря-земля”.

На тлі того, як Україна навчиться працювати з F-16, наступним завданням буде придушення російських ЗРК. F-16 добре підходять для використання AGM-88, які були поставлені Україні для знищення російських ЗРК. Російські ЗРК дорогі, і їх навряд чи можна швидко замінити. Придушення цих систем матиме вирішальне значення для України для отримання локальної переваги в повітрі, покращення живучості своїх безпілотників і наземних сил.

Два цих перших завдання можливо виконати з початково заявленою кількістю F-16. З приблизно 60 обіцяних F-16 до початку наступного року очікується лише близько дюжини. Чим більше їх буде отримано, тим більш ефективно будуть виконуватись завдання.

Обмежені можливості Росії щодо боєприпасів не заважали її штурмовикам і гелікоптерам завдавати ударів по Україні. Спочатку Росія вдавалася до польотів в зоні прямої видимості українських ЗРК із використанням простих авіабомб. Відтоді Росія адаптувалася до використання високоточних плануючих бомб. Росія також задіяла свої багатоцільові літаки для виконання ударів повітря-земля, оскільки вона стикається з незначним опором у повітрі. F-16 можуть боротися з повітряними цілями. Незалежно від того, чи перенаправить Росія літаки на протиповітряну оборону, результатом буде менша ефективність російських ударів повітря-земля.

Це матиме вплив на російські операції. Росія, наприклад, витратила велику кількість своїх зенітних ракет великої дальності для наземних атак. Враховуючи значну кількість спільних компонентів для ЗРК, балістичних ракет і ракет повітряного базування, збільшення виробництва ЗРК, ймовірно, відбуватиметься внаслідок виробництва інших ракет, що означає ще менше наземних ударів Росії по Україні.

Самих F-16 недостатньо. Вони потребують навчання, допоміжних команд, засобів зв’язку, раннього попередження, оновленої авіоніки та боєприпасів. Розвиток цієї інфраструктури потребує років і навряд чи все це буде повністю запроваджено протягом війни. На сьогодні публічно мало обговорюється питання про те, які можливості та допоміжну інфраструктуру матимуть обіцяні F-16.

Крім високої ймовірності того, що Україна отримає більше AGM-88 і JDAM, не було жодних інших публічних заяв про боєприпаси для F-16. Найпотужнішими ракетами НАТО класу «повітря-повітря» є американські AIM-120D і британські Meteor. Вони необхідні для подолання російських протиракетних систем великої дальності, але жодна з них не була обіцяна. Навіть якщо Росія неефективно використовувала свої ракети Р-37, вона, ймовірно, зберігає велику кількість ракет Р-77. Залишається невизначеним, скільки варіантів AIM-120, які раніше передбачалися для протиповітряної оборони, все ще доступні. Проте F-16 з будь-якою протиракетною системою буде кращим за нинішні українські МІГ-29.

Якщо очікується, що українські F-16 будуть вражати наземні цілі, їм знадобляться відповідні боєприпаси. Боєприпаси для F-16 часів холодної війни, що призначені для боротьби з наземними формуваннями, є модернізованими варіантами серії CBU та Rockeye. Незабаром їх потрібно буде вивести з експлуатації, і їм не вистачатиме базових літаків. Дистанційні плануючі бомби, такі як GBU-39, уже пропонуються у варіанті наземного запуску, а варіант авіаційного запуску міг би забезпечити необхідну потужність F-16 для ураження наземних цілей.

Чи виграють самі лише F-16 війну? Ні. Лише наземні перемоги та неприйнятні втрати Росії змусять Путіна йти на переговори. Найважливішою підтримкою України залишаються артилерія, медичне обладнання, піхотне озброєння, наземна техніка та безпілотники. Однак довгострокове зобов’язання підтримувати добре оснащені значні сили F-16 підвищить ймовірність успіху України, навіть якщо F-16 ніколи не зіб’є російський винищувач.

Нагадаємо, 24 серпня речник Пентагону Бригадний генерал Патрік Райдер підтвердив, що США проведуть навчання для українських пілотів на винищувачах F-16.

Нещодавно речник Повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що з вересня українські пілоти почнуть підготовку на F-16 в США та у Великій Британії. Він також підтвердив, що з кінця серпня українські пілоти проходять навчання на F-16 у Данії.

Зауважимо, раніше у ПС оприлюднили відповідне відео з підготовки українських пілотів.

У Центрі національного спротиву повідомили, що на тимчасово окупованих територіях росіяни продовжують спонукати українських дітей робити доноси.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 24 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 248 бойових зіткнень.

24 грудня керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко заявив, що інформація про зниження мобілізаційного віку, існування якихось законопроектів, є брехнею.

Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що внаслідок затоплення російських танкерів у Чорному морі в місцях зимівлі дельфінів ссавці почали викидатися на чорноморське узбережжя.

Повітряно-космічні сили РФ отримали чергові партії бомбардувальників Су-34 і винищувачів Су-57. Ці постачання, найімовірніше, стали останніми у 2024 році.