Фермер з Норвегії ледве не викинув рідкісний меч вікінга, якому понад 1000 років

Джерело: Arkeonews

Фермер і його син знайшли рідкісний меч вікінга на своїй сімейній фермі в Сульдалі, Норвегія. Археологи повідомили, що це перший випадок виявлення подібного меча у Рогаланді, регіоні, де розташований муніципалітет Сулдал.

Фото: Arkeonews

Згідно з пресрелізом Археологічного музею Університету Ставангера, 27 травня Ойвінд Твейтане Ловра та його син прибирали занедбане поле на своїй фермі, коли Ойвінд знайшов металевий предмет і зрозумів, що це рідкісна зброя вікінгів.

Археологи Ларс Согаард Соренсен і Кім Тунхейм, які мають 25 та 15 років досвіду відповідно, ніколи раніше не стикалися з подібними знахідками. Вони прибули на ферму Ловра після того, як фермер повідомив про знахідку окружну раду.

“Це буває дуже рідко. Меч був найбільшим символом статусу в епоху вікінгів, і дозволити носити меч було привілеєм. Нам як археологам нечасто доводиться стикатися з чимось подібним”, — зазначив Ларс Согаард Соренсен.

Фото: Øyvind Nesvåg, Rogaland County Municipality

Рентгенівське дослідження, проведене консерватором Хеге Холлундом, показало контури написів з хрестовим візерунком і, можливо, літерами на лезі. Меч датовано 900-1050 роками і має розміри близько 37 см, що є трохи коротшим за його первісну довжину. Його Т-подібна ручка легко впізнається, а кінець виглядає тупим і прямокутним.

Норвезькі ковалі в епоху вікінгів вдосконалили давні традиції ковальства. Імпорт мечів також був поширеним явищем у цей період.

Фото: Archaeological Museum at the University of Stavanger

За Законом Гулатінга, найстарішим норвезьким юридичним текстом, меч був обов’язковою зброєю для вільних людей під час зборів.

Археологи виявили, що напис на мечі може вказувати на його можливу приналежність до відомих мечів VLFBERHT, виготовлених у Франкській імперії (нині Німеччина) і позначених іменем виробника зброї.

Зигмунд Ерль, професор археології в Університеті Ставангера, пояснив, що ці мечі були високоякісними і мали високий вміст вуглецю, що робило їх особливо міцними.

Для тих, кого цікавлять мечі вікінгів, у червні відкриється виставка в університетському музеї NTNU в Центральній Норвегії, де буде представлена велика колекція з 700 мечів.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.