FT: Турецький термінал «допомагає російській нафті дістатися Європи»

Джерело: Financial Times

Розташований серед апельсинових гаїв південного узбережжя Туреччини, стоїть малоймовірний плацдарм для продажу енергії Москві, місце, звідки замасковане російське паливо доставляється європейським покупцям — і нібито навіть американським військовим.

Турецький нафтоналивний термінал у місті Дертйол на узбережжі Середземного моря, неподалік кордону із Сирією після початку повномасштабної війни в Україні став важливим вузлом для перевалки підсанкційної російської нафти до Європи.

Більшість нафти, що надходить до терміналу морем, — це очищене паливо з Росії, і значна частина потім відправляється до Європи всупереч санкціям ЄС, зазначають експерти.

За даними аналітичної компанії Kpler, за два минулі роки постачання нафти з РФ різко зросли. Зокрема на Росію припало 90% нафти, доставленої на термінал морем у січні-листопаді 2023 року – 9,2 млн з 10,5 млн барелів. Тоді як за весь 2021 рік з РФ прибуло менш як 584 тисячі барелів, а у 2022 році – 3,7 млн. Тим самим у 2021 році обсяг прийнятої терміналом продукції з Росії становив 38% всіх морських вантажів, а роком пізніше – 67%.

Американські сенатори навіть висловили занепокоєння тим, що “замаскована російська нафта” з Дертйол, перероблена на пальне на грецькому нафтопереробному заводі, опинилася на військових кораблях США.

Лабіринтовий шлях нафти від терміналів у Росії до флоту США майже напевно створюється навмисно Росією, щоб уникнути санкцій, — заявили американські сенатори Марко Рубіо та Меггі Хассан у листі до міністра оборони. Про військові закупівлі США вперше повідомила газета Washington Post.

В ЄС імпорт очищеної російської нафти заборонений з лютого минулого року, а сирої — з грудня минулого року. Одначе, моделі торгівлі в Дертйол і з нього показують, як нафтопереробні продукти можуть потрапити в блок незалежно від санкцій.

Читайте також: Дохід Росії від експорту нафти досяг шестимісячного мінімуму – Bloomberg

Global Terminal Services AS, стамбульський власник термінала, заявив, що діє як “незалежний термінал зберігання” і не бере участі в торгівлі. Компанія заявила, що не має ні “повноважень, ні відповідальності” для моніторингу кінцевого пункту призначення нафти.

Також GTS спростовує цифри аналітиків, і наводить дані митного управління Туреччини, за якими на російську продукцію припало 20% “сукупної вантажної активності” у 2022 році та 10% – у 2023 році. Ці розбіжності аналітик Kpler Віктор Катона пояснює тим, що “деякі клієнти термінала надали турецькій митниці неправдиву інформацію про країну походження” нафти. Тим часом Kpler відстежує рух танкерів від порту навантаження до порту доставки, тому сумнівів щодо джерела постачання тут бути не може.

На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.

Дослідження ІМІ виявило, що майже половина матеріалів про ТЦК у популярних телеграм-каналах є недостовірними через відсутність джерел.

Пізно ввечері 21 січня російські війська вдарили безпілотниками по Миколаєву. Внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено багатоквартирні будинки, повідомив глава Миколаївської ОВА Віталій Кім.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 січня. З початку доби відбулося 109 бойових зіткнень.

21 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський заявив, що для реалізації безпеки у межах мирного врегулювання війни з Росією в Україну необхідно відправити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.