FT: Європа працює над планом перебрати на себе відповідальність США в НАТО
Джерело: Financial Times
Найбільші військові держави Європи, що входять до НАТО, розробляють плани щодо поступового взяття на себе більшої відповідальності за оборону континенту замість США.
За словами чотирьох джерел газети Financial Times, йдеться про пропозицію адміністрації президента США Дональда Трампа передати частину оборонних обов’язків європейським державам протягом п’яти-десяти років. Це обговорюється через побоювання, що США можуть вийти з НАТО або послабити його, що спричинило б хаос в обороні Європи.
У цих обговореннях беруть участь Великобританія, Франція, Німеччина та країни Північної Європи. Їх мета — до саміту лідерів НАТО в червні розробити план, який передбачає збільшення витрат на оборону та нарощування військового потенціалу.
Такі кроки також дозволять США зосередитися на інших регіонах, зокрема Азії.
За оцінками посадовців, аби замінити більшість військових можливостей США, європейцям знадобиться від п’яти до десяти років посилених витрат.
“Збільшення витрат – це єдина можлива стратегія: розподіл тягаря та зменшення залежності від США. Ми розпочали ці переговори, але завдання настільки масштабне, що багато хто відчуває себе перевантаженим”, – сказав один із посадовців.
Попри заяви американських дипломатів, що Трамп залишається відданим членству в НАТО та його п’ятій статті про колективну оборону, у Європі побоюються, що Білий дім може швидко скоротити розміщення військ чи техніки або зменшити участь у спільних завданнях НАТО.
“Вам потрібно домовитися з американцями, і неясно, чи захочуть вони це зробити. Чи можете ви взагалі довіряти їм, що вони його дотримаються?”, – зазначив ще один із посадовців.
Співрозмовники вказали також на постійні і регулярні дискусії, які ведуть Франція і Велика Британія щодо створення “коаліції рішучих” як на індикатор напрямку руху.
На запитання, що означає європейська опора в НАТО і чи можлива вона, один із посадовців відповів:
“Ми бачимо, як це відбувається. Ми бачимо це прямо зараз: Велика Британія і Франція беруть на себе ініціативу [щодо сил запевнення для України] без участі американців”.
- 13 березня президент США Дональд Трамп несподівано змінив тон стосовно НАТО, заявивши, що альянс “активізується” та виконує свої фінансові зобов’язання. Виступаючи на спільній пресконференції з Генсеком Альянсу Марком Рютте, американський президент також похвалив його за “справді хорошу роботу”.
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
На закинутій приватній ділянці в одному із сіл Броварського району Київщини команда служба порятунку тварин КАРГ виявила поранене лисеня, котра потрапило в іржавий капкан. Тварина застрягла біля дерева, до якого був прикріплений металевий пристрій.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.