Глава Чехії: РФ не має права нав’язувати умови припинення вогню

Джерело: PolskieRadio

Президент Чехії Петр Павел заявив про неприпустимість нав’язування Росією потенційних умов припинення вогню у війні, оскільки країна є агресором.

Павел зауважив, що наразі йому складно уявити ситуацію коли обидві країни погодяться на припинення вогню. Глава Чехії пояснив, що дотепер усі мирні пропозиції РФ мали практично характер диктату.

На його думку, війна в РФ проти України закінчиться або поразкою однієї зі сторін, або виснаженням і усвідомленням того, що жодна зі сторін не може досягнути своїх цілей. Він не виключив, що Москві та Києву “стане зрозуміло, що продовження війни означатиме лише нові витрати, страждання та втрати без надії на успіх”.

Водночас Павел зазначив, що до цього моменту може пройти багато часу, натомість людські втрати та збитки для економіки з обох сторін значні.

Зауважимо, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.

В Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.

Варто акцентувати, що після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.

Окрім цього, Туреччина сподівається, що переговори про припинення вогню в Україні розпочнуться найближчим часом, заявив міністр закордонних справ Хакан Фідан 3 березня наприкінці дипломатичного форуму у місті Анталія.

  • За словами аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), Росія не планує вести “серйозні переговори” з Україною.
  • Російські солдати, ймовірно, розпочали наступальні операції на кількох ділянках фронту в період найскладнішої погоди осінньо-зимового сезону. У такий спосіб загарбники намагаються перехопити й утримати ініціативу до виборів президента Росії в березні 2024 року.
  • Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував заклики союзників до переговорів з Росією.
  • В українській розвідці повідомили, що Росія не полишає спроб втягнути білоруську армію у повномасштабну війну проти України.
  • 7 березня президент Чехії Петр Павел повідомив, що країна зібрала необхідну суму для закупівлі 800 тис. артилерійських боєприпасів для України.

15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.

15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.

Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.

15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.

Верховна Рада 15 травня підтримала законопроєкт №10355, котрим пропонують зменшити розмір пенсій для осіб, засуджених за злочини проти національної безпеки України.