Голова СБУ через скандал з Bihus.Іnfo пообіцяв послам G7 захищати незалежність ЗМІ

Джерело: СБУ у Facebook

Голова Служби безпеки України Василь Малюк під час зустрічі з послами країн G7 обговорив скандал, який розгорнувся через стеження за журналістами з Bihus.Info. Він розповів про кадрові рішення та запевнив, що СБУ не порушуватиме принципи свободи слова.

Малюк висловив готовність СБУ захищати демократичні цінності, зокрема, свободу слова. За даними відомства, дипломати отримали відповіді щодо ситуації навколо редакції “Bihus.Info”.

Малюк проінформував про звільнення керівника департаменту захисту національної державності (ДЗНД) та переформатування роботи підрозділів департаменту, які потребують змін та підсилення.

“Незалежність в роботі ЗМІ має бути забезпечена на 100%. Це той стандарт, який ми маємо високо тримати, особливо під час війни. Я не допущу жодних порушень цього надважливого принципу демократії у діяльності СБУ”, – сказав він.

Раніше Малюк заявляв, що такі дії з боку працівників СБУ – неприпустимі, і на них вже відреагували. Також за рішенням нардепів, він має прийти до Верховної Ради із доповіддю щодо прослуховування журналістів-розслідувачів Bihus.Info.

Ще міністр юстиції України Денис Малюська та голова першої Ради громадського контролю НАБУ Віталій Шабунін прокоментували розслідування Bihus.Info щодо стеження за журналістами. Малюська зауважив, що це стало свідченням сорому “роботи” спецслужб, враховуючи увагу міжнародних медіа, прикуту до України.

Стеження за командою продовжувалося останнім часом

Журналісти з Bihus.Info заявили, що за ними продовжували спостерігати невідомі особи, зокрема під час роботи над матеріалом про прослуховування, здійснене працівниками Служби безпеки України.

Читайте також: ДБР розслідуватиме справу про стеження за журналістами Bihus.Info, — Офіс генпрокурора

За словами редакторки та журналістки проєкту Bihus.Info Аліси Юрченко в інтерв’ю для “Радіо Свобода”, вони продовжували помічати спостерігачів біля офісу. Це були типові особи, які обережно ходили навколо будівлі.

Коли їх питали про причину їхньої присутності – вони не могли чітко пояснити, що роблять там, і просто обходили офіс. Були також автомобілі з фальшивими номерами. Останні дні цього було менше, коли вже стало зрозуміло, що матеріал буде оприлюднено, але доти, поки це було неясно, – активність продовжувалась.

Редакція вважає це серйозним порушенням прав людини, втручанням у приватне життя та тиском на редакцію. Проте, нині команда не може назвати, хто саме замовник цих дій.

Що передувало

Керівник проєкту Bihus.Info Денис Бігус записав відео, де прокоментував, що його співробітники домовляються про купівлю наркотиків та вживають їх. До цього у мережі поширили відео, яке записали невідомі під час новорічного корпоративу команди у заміському комплексі на Київщині.

На корпоратив дехто з операторів приніс канабіс й інші наркотичні речовини. Керівник проєкту Bihus.Info Денис Бігус розповів деталі спецоперації зі стеження за його командою та журналістами. Зокрема для цього залучили щонайменше 30 осіб.

Водночас Бігус зауважив, що він “не є відповідальним за те, що роблять дорослі люди за зачиненими дверима вночі”. Утім, йому все-таки доведеться відповідати. Керівник проєкту додав, що не засуджуватиме нікого за вживання “трави”, але на редакцію чекають кадрові чистки.

В описі до відео редакція запевнила, що “команда усвідомлює всю жесть ситуації. Звісно, прослуховування і спостереження були незаконними, а цілі тих, хто записував, зрозумілі. Та це не є виправданням тому, що ми побачили на відео, – а саме вживання заборонених речовин кількома нашими колегами”. У Bihus.Info повідомили, що частина команди порушила принципи й цінності редакції, наслідком будуть жорсткі кадрові зміни.

Також у редакції зазначили, що всі, хто співпрацює з Bihus.Info, зроблять тести на вживання наркотиків. Про результати глядачів повідомлять у своєму телеграм-каналі.

На форумі “Україна. Рік 2024” міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін повідомив, що Україна розробила та успішно випробувала далекобійну ракету власного виробництва, яка здатна уражати цілі на відстані 700 кілометрів.

Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” генерал Олександр Тарнавський розповів, що за добу Сили оборони знищили або нейтралізували 212 дронів росіян на Таврійському напрямку.

Упродовж 2024 року Україна має намір отримати фінансову допомогу в розмірі 11,8 мільярда доларів від Сполучених Штатів Америки (США). Цю інформацію озвучив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі “Україна. Рік 2024”.

Половина поставок озброєння не надходить в Україну вчасно, що ускладнює ведення бойових операцій на фронті.

Станом на ранок 25 лютого в електроенергетичній системі України немає дефіциту електроенергії. Водночас високовольтна лінія, що живить Запорізьку атомну електростанцію, залишається відключеною.