Індія закупила французькі винищувачі на $7 млрд замість російських

Джерело: Bloomberg

Росія продовжує втрачати позиції на ринку озброєнь Індії, котра ще з радянських часів була найбільшим покупцем зброї у Кремля, тоді як останніми роками забезпечувала 20% замовлень “Рособоронэкспорта”.

Уряд Індії підписав контракт на закупівлю у Франції 26 морських винищувачів Rafale за $7,4 млрд. Угода, яка була попередньо погоджена під час візиту до Парижа індійського прем’єра Нарендри Моді у 2023 році, також включає технічне обслуговування 36 французьких винищувачів, куплених Нью-Делі 9 років тому.

Французькими винищувачами, котрі розмістять на авіаносці INS Vikrant, індійське Міноборони планує поступово замінити старіючий парк російських МіГ29-К. Водночас від нових великих збройових угод з Росією в Нью-Делі вирішили відмовитися, інформували джерела Reuters.

Хоча індійська влада планує виділити на переозброєння армії $100 млрд, а Москва неодноразово пропонувала Нью-Делі укласти нові угоди, зокрема на постачання вертольотів та винищувачів, в Індії роблять ставку на західне озброєння. Частка озброєнь російського виробництва на індійському ринку за останні 10 років скоротилася вдвічі — з 72% у 2010-14 рр. до 36% у 2020-24 рр., згідно з оцінками Стокгольмського інституту вивчення проблем світу (SIPRI). Минула п’ятирічка виявилася першою з 1960-1964 рр., Коли на Росію (або СРСР) припало менше половини індійських закупівель.

У 2023 році влада Індії заморозила переговори про закупівлю вертольотів Ка-226Т і винищувачів Су-30МКИ, тоді як ще раніше вийшли зі спільного проекту з розробки винищувача п’ятого покоління на базі Су-57. Військовим не сподобалися ані фінансові, ані технологічні параметри літака, в який, як очікувалося, Індія інвестує до $4 млрд.

Тоді як у 2022 році індійських військових не влаштували характеристики російських танків Т-72 і Т-90, тож віддали перевагу французьким Leclerc XLR. Як пояснило індійське військове командування, російські танки виявилися марними в гірській місцевості: їх не можна використовувати для збройних сутичок на кордоні з Китаєм та Пакистаном.

Вже у 2023 році Індія сказала “ні” російській пропозиції будувати підводні човни на базі платформи “Амур-1650” – експортної версії субмарин проекту 677 “Лада”. Замість співпраці з “Рособоронэкспорта” у Нью-Делі вирішили закупити шість підводних човнів виробництва німецького концерну Thyssenkrupp.

За даними інституту, загальний експорт російських озброєнь з початку повномасштабної війни проти України скоротився на 47%, а частка РФ на світовому ринку озброєння впала до 7,8% – утричі порівняно з періодом 2015-19 років. Якщо у 2018–2022 роках Росія експортувала озброєння до 47 країн, то у 2024-му – лише в 33.

Своєю чергою, Франція активно відбирає частку ринку у Росії. SIPRI зазначає, що 42% французького експорту зброї припадає на країни Азії та Океанії, ще 34% – на Близький Схід. Найбільшим покупцем французького озброєння стала Індія, на яку припадає майже 30% постачань.

Dassault Aviation повідомляє про різке зростання попиту через війну Росії проти України та невизначеність щодо військової підтримки ЄС з боку США. Компанія планує постачити 25 винищувачів Rafale та 40 бізнес-джетів Falcon у 2025 році. Президент Франції Емманюель Макрон уже закликав купувати французькі Rafale замість американських F-35. Водночас основною проблемою французького ОПК залишаються виробничі обмеження: якщо Dassault Aviation випускає 25 Rafale на рік, то Lockheed Martin у 2024-му планує виробити 190 F-35.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.

Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях загинув Святослав Лазаренко – працівник Снятинської міської ради, що в Івано-Франківській області.