Індія закупила французькі винищувачі на $7 млрд замість російських
Джерело: Bloomberg
Росія продовжує втрачати позиції на ринку озброєнь Індії, котра ще з радянських часів була найбільшим покупцем зброї у Кремля, тоді як останніми роками забезпечувала 20% замовлень “Рособоронэкспорта”.
Уряд Індії підписав контракт на закупівлю у Франції 26 морських винищувачів Rafale за $7,4 млрд. Угода, яка була попередньо погоджена під час візиту до Парижа індійського прем’єра Нарендри Моді у 2023 році, також включає технічне обслуговування 36 французьких винищувачів, куплених Нью-Делі 9 років тому.
Французькими винищувачами, котрі розмістять на авіаносці INS Vikrant, індійське Міноборони планує поступово замінити старіючий парк російських МіГ29-К. Водночас від нових великих збройових угод з Росією в Нью-Делі вирішили відмовитися, інформували джерела Reuters.
Хоча індійська влада планує виділити на переозброєння армії $100 млрд, а Москва неодноразово пропонувала Нью-Делі укласти нові угоди, зокрема на постачання вертольотів та винищувачів, в Індії роблять ставку на західне озброєння. Частка озброєнь російського виробництва на індійському ринку за останні 10 років скоротилася вдвічі — з 72% у 2010-14 рр. до 36% у 2020-24 рр., згідно з оцінками Стокгольмського інституту вивчення проблем світу (SIPRI). Минула п’ятирічка виявилася першою з 1960-1964 рр., Коли на Росію (або СРСР) припало менше половини індійських закупівель.
У 2023 році влада Індії заморозила переговори про закупівлю вертольотів Ка-226Т і винищувачів Су-30МКИ, тоді як ще раніше вийшли зі спільного проекту з розробки винищувача п’ятого покоління на базі Су-57. Військовим не сподобалися ані фінансові, ані технологічні параметри літака, в який, як очікувалося, Індія інвестує до $4 млрд.
Тоді як у 2022 році індійських військових не влаштували характеристики російських танків Т-72 і Т-90, тож віддали перевагу французьким Leclerc XLR. Як пояснило індійське військове командування, російські танки виявилися марними в гірській місцевості: їх не можна використовувати для збройних сутичок на кордоні з Китаєм та Пакистаном.
Вже у 2023 році Індія сказала “ні” російській пропозиції будувати підводні човни на базі платформи “Амур-1650” – експортної версії субмарин проекту 677 “Лада”. Замість співпраці з “Рособоронэкспорта” у Нью-Делі вирішили закупити шість підводних човнів виробництва німецького концерну Thyssenkrupp.
За даними інституту, загальний експорт російських озброєнь з початку повномасштабної війни проти України скоротився на 47%, а частка РФ на світовому ринку озброєння впала до 7,8% – утричі порівняно з періодом 2015-19 років. Якщо у 2018–2022 роках Росія експортувала озброєння до 47 країн, то у 2024-му – лише в 33.
Своєю чергою, Франція активно відбирає частку ринку у Росії. SIPRI зазначає, що 42% французького експорту зброї припадає на країни Азії та Океанії, ще 34% – на Близький Схід. Найбільшим покупцем французького озброєння стала Індія, на яку припадає майже 30% постачань.
Dassault Aviation повідомляє про різке зростання попиту через війну Росії проти України та невизначеність щодо військової підтримки ЄС з боку США. Компанія планує постачити 25 винищувачів Rafale та 40 бізнес-джетів Falcon у 2025 році. Президент Франції Емманюель Макрон уже закликав купувати французькі Rafale замість американських F-35. Водночас основною проблемою французького ОПК залишаються виробничі обмеження: якщо Dassault Aviation випускає 25 Rafale на рік, то Lockheed Martin у 2024-му планує виробити 190 F-35.
- У лютому імпорт сирої нафти з РФ до Індії впав до найнижчого рівня з січня 2023 року.
- Індія, одна з найбільших імпортерок російської нафти, заявила, що продовжить її купувати лише за умови, що її постачатимуть компанії і судна, які не потрапили під санкції США.
Президент Франції Емманюель Макрон в ексклюзивному коментарі для Paris Match розповів про потенційно історичну зустріч президентів Володимира Зеленського і Дональда Трампа, яка відбулася у Базиліці Святого Петра.
Центр порятунки диких тварин Wild animals звернувся по допомогу до небайдужих. В організації закликали підтримати їхніх вихованців, ставши опікунами. Нині шукають тих, хто візьме опікунство над вовком.
Заснований державою кластер Brave1 запустив маркетплейс для військових, де можна купити дрони, роботизовані системи та РЕБ. Зауважується, що Brave1 Market має пришвидшити постачання інновацій на поле бою.
Пакистан очікує неминучого військового вторгнення з боку Індії, заявив міністр оборони країни Хаваджа Мухаммад Асіф, акцентувавши, що Ісламабад вже посилив свою армію.
Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.