Іранські силовики вбили 16-річну дівчину, затриману на протестах 2022 року
Джерело: BBC
16-річна Ніка Шакарамі, яку затримали на протестах в Ірані 2022 року, зазнала сексуального насилля та була вбита силовиками, про що свідчать секретні документи.
Дівчина зникла на протестах проти іранського режиму у 2022 році. Її тіло було знайдено через 9 днів. Офіційна влада повідомила, що Ніка вчинила самогубство.
Однак журналісти BBC ознайомились з доповіддю під грифом “Цілком конфіденційно” щодо висновків слухань справи Нікі, проведених Корпусом вартових ісламської революції (КВІР). У ньому вказані імена вбивць та старших командирів, які намагались приховати правду щодо смерті підлітка.
У документах, зокрема, розповідаються деталі подій у кузові фургона, де силовики утримували дівчину.
Зокрема є дані про те, що один з силовиків сів зверху на дівчину, та почав чіплятись до неї. Також зазначається, що дівчина чинила спротив, навіть попри те, що була у наручниках. Через спротив силовики побили Ніку дубинками.
Про зникнення та смерть Ніки широко повідомлялось. Її фото стало символом боротьби іранських жінок за свободу. Коли вуличні протести поширилися по Ірану восени 2022 року, її ім’я викрикували натовпи, розлючені суворими правилами країни щодо обов’язкового носіння хіджабу.
Загалом протести в Ірані почались після смерті 22-річної Масхи Аміні. Жінку затримали через “неправильне носіння хіджабу”. У поліції її побили, внаслідок чого вона померла.
Після цього у країні почались протести, до яких приєдналась у 16-річна Нікі. Дівчину затримали 20 вересня поблизу парку Лале у центрі Тегерану, де вона палила хіджаб поруч зі смітником.
У той момент там відбувався протест, інші учасники якого вигукували “смерть диктатору”. За протестом та діями Нікі пильно стежили таємні підрозділи охорони. Один з цих підрозділів – команда 12 – запідозрив, що Нікі є лідером протесту. Такого висновку вони дійшли через те що дівчина багато спілкувалась телефоном та “поводилась нетрадиційно”.
Дівчину затримали через годину та посадили у фургон-холодильник без розпізнавальних знаків разом з трьома силовиками – Арашем Калхором, Садегом Монджазі та Бехрузом Садегі.
Дівчину хотіли привезти до тимчасового поліцейського табору, однак він був переповненим, тому її повезли до СІЗО, командир якого спершу погодився прийняти Ніку, але згодом передумав.
У документах є свідчення командира СІЗО, який розповів, що Ніка постійно сварилась та вигукувала гасла. На той момент у СІЗО було 14 інших жінок і командир подумав, що Ніка могла “спричинити бунт”.
Після цього силовики звернулись до КВІР, де їм сказали везти Ніку до в’язниці Евін у Тегерані.
Силовик, який керував фургоном, розповів, що чув гуркіт всередині, позаду себе. Один з трьох силовиків, які були поруч з Нікою, Бехруз Садегі розповів, що дівчина кричала.
“Араш Калхор заткнув їй рот своїми шкарпетками, але вона почала боротися. Потім Садег [Монджазі] поклав її на морозилку і сів на неї. Ситуація заспокоїлася”, — сказав він слідчим.
Він додав, що не знає, що сталось потім, але дівчина знову почала кричати та чинити опір.
Інший силовик, Араш Калхор розповів, що увімкнув ліхтар та побачив, як Садег Монджазі, який сів зверху на Ніку, “засунув руку їй у штани”.
Далі, за словами Калхора, ситуація втратила контроль і він почув звуки удару дубинкою по дівчині.
“Я почав бити руками і ногами, але не знаю точно, чи я бив наших хлопців, чи звинувачену”, – сказав він.
Водночас Монджазі заперечує, що сунув руки у штани Ніки. При цьому, він не може заперечити, що став збудженим, коли сів на дівчину і торкався її стегон. Він додав, що після цього дівчина, попри те що її руки були сковані наручниками за спиною, подряпала його і почала пручатись так, що він впав.
Він додав, що Ніка вдарила його по обличчю, тому він повинен був захищатись.
Згодом він закликав водія зупинитись. Коли водій відкрив задні двері, то виявив бездиханне тіло Ніки. Він розповів, що у дівчини були скривавлені голова та обличчя.
Це перегукується зі станом, у якому мати Ніки каже, що зрештою знайшла свою доньку в морзі, і свідоцтвом про смерть Ніки, отриманим BBC Persian у жовтні 2022 року, у якому зазначено, що вона була вбита “численними травмами, спричиненими ударами твердим предметом”.
Керівник силовиків зізнався, що не намагався з’ясувати, що сталося.
“Я думав тільки про те, як її перевести, і нікого не запитував. Питав тільки: “Вона дихає?”. Я думаю, що Бехроз Садегі відповів: “Ні, вона мертва””, – розповів він.
Після цього керівник знову зателефонував до штабу КВІР, спілкуючись зі старшим офіцером під кодовим ім’ям “Наєм 16”.
“Ми вже мали смертельні випадки на наших станціях, і я не хотів, щоб їх кількість зросла до 20”, — сказав Наєм 16 слідству.
Він сказав командиру просто “викинути її на вулиці”. Після наказу тіло дівчини залишили на тихій вулиці під тегеранським шосе Ядегар-е-Емам.
У звіті робиться висновок, що сексуальне насильство спричинило бійку в задньому відділенні фургона, а удари Команди 12 спричинили смерть Ніки.
“Було використано три кийки і три електрошокери. Невідомо, який з ударів був смертельним”, – мовиться у повідомленні.
Цей звіт суперечить офіційним даним уряду про смерть Ніки. Майже через місяць після похорону Ніки державне телебачення повідомило, що дівчина померла вистрибнувши з будівлі.
У виданні наголосили, що ретельно перевіряли зміст документів, з якими ознайомились, адже досить часто можна зустріти фальшиві дані, однак їх легко виявити.
Документ, який досліджували у BBC теж мав кілька невідповідностей, тому для додаткових перевірок його передали колишньому офіцеру іранської розвідки, який бачив сотні законних документів.
Він подзвонив в архів КВІР, використовуючи офіційний код, який щодня надсилається старшим офіцерам розвідки в Ірані, щоб перевірити, чи справді існував матеріал справи, частиною якого нібито був цей звіт, і про що він існував.
Він отримав підтвердження, що це так, і що номер звіту показує, що він є частиною 322-сторінкової справи щодо учасників антиурядових протестів у 2022 році.
Винні в смерті Ніки, наскільки відомо, не покарані.
Підказку про те, чому це може бути так, можна знайти в самому документі. Усі члени Команди 12, які були на слуханні, перераховані у звіті, а праворуч від їхніх імен вказано групу, до якої вони належать: “Хезболла”.
Офіцер КВІР Наєм 16 отримав письмову догану.
- Цьогорічна лауреатка Нобелівської премії миру правозахисниця Наргес Мохаммаді, яка знаходиться в іранській в’язниці, оголосила голодування.
- В Ірані опубліковано офіційний список актрис, яким через відмову носити хіджаб, заборонено зніматися в кіно, заявив заступник керівника Головного управління професійної оцінки та нагляду за кінематографом Ірану Хабіб Іль Бегі.
- За словами правозахисної організації Hengaw, 16-річна Арміта Гараванд отримала “важкі травми” та перебуває в комі після того, як іранські органи влади витягли її з поїзда та “фізично напали” на неї за те, що вона не носила хіджаб.
28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя. Християни сьогодні вшановують преподобномученика Стефана Нового.
За даними синоптиків у четвер, 28 листопада, у низці областей пройдуть дощі.
Під ранок 28 листопада російські окупаційні війська завдали ракетного удару по Україні. Вибухи пролунали у кількох регіонах, під ударом вкотре опинилась енергетика.
Глави урядів Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі та Швеції 27 листопада ухвалили спільну заяву, в якій запевнили у посиленні підтримки України найближчими місяцями.
У Франції розглядають можливість розробки балістичної ракети наземного базування з радіусом дії до 1000 кілометрів. Це питання обговорюється між командуванням Збройних сил Франції та Генеральним директоратом з озброєння.