Казахстан нарощує експорт нафти в обхід Росії

Джерело: Bloomberg

Казахстан купує танкери для транспортування своєї нафти через Каспійське та Чорне моря, адже найбільший виробник нафти в Центральній Азії шукає альтернативи своєму основному експортному трубопроводу через Росію.

Підрозділ державного АТ “НК “КазМунайГаз” вже придбав два танкери дедвейтом 8 тис. тонн кожен — відносно невеликі судна за стандартами галузі — для транспортування нафти через Каспій, повідомив заступник міністра енергетики Єрлан Аккенженов . За його словами, планується придбати ще два судна дедвейтом 80 000 тонн кожне — один із найпоширеніших розмірів вантажів — для роботи в Чорному морі.

Зауважується, що Казахстан вивчає ці альтернативи, навіть якщо Каспійський трубопровідний консорціум, який проходить через Росію, залишається найприбутковішим маршрутом для експорту сирої нафти в країну. Нині країна шукає нові засоби експорту своєї нафти, щоб знизити залежність від РФ.

Цього року постачання до Баку, звідки нафта прямує трубопроводом до турецького Джейхана, становила 300 000 тонн. Це крапля в морі порівняно з обсягами прокачування через КТК, експорт через який склав з початку року до 18 серпня 40,5 млн тонн. Одначе, за підсумками 2023 року Казахстан має намір довести вивезення нафти Каспійським морем приблизно до 1,5 млн тонн.

Минулого року на КТК припало 80% експорту нафти Казахстану. Країна пообіцяла збільшити постачання сировини до Європи, яка відмовилася від російського палива.

За словами Аккенженова, країна також має можливості збільшити експорт нафти до Китаю до 6,5 мільйонів тонн на рік з 1 мільйона.

15 січня в Україну вдалося повернути з російського полону 25 військових та цивільних, зокрема захисників Маріуполя й “Азовсталі”, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.

Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.