Коала, корова і зяблик: вчені виявили дивні класи космічних вибухів, які не можуть пояснити

Джерело: The New York Times.

Дослідники виявили світлові швидкі сині оптичні перехідні процеси, тобто LFBOT, які нині намагаються краще зрозуміти і пояснити. Вчені надали класам космічних вибухів назви на честь корови, коали, верблюда, тасманійського диявола, а тепер і зяблика, як вони сказали, “просто заради розваги”.

Фото: Bill Saxton/NRAO/AUI/NSF

Останній об’єкт, “Зяблик” (на честь птаха) вперше помітили 10 квітня за межами галактики, що робить його цікавою знахідкою. LFBOT мають набагато яскравіші вибухи за наднові (це коли розриваються зірки). Ці вибухи є надзвичайно гарячими і випромінюють “блакитне світло”.

“Зазвичай наднові яскравішають і зникають протягом кількох тижнів або місяців, – сказала Дін Коппеянс, астроном з Уорікського університету в Англії. – Ці LFBOT освітлюються всього за три-чотири дні та зникають набагато швидше”.

“Зяблик” цікавий тим, що його знайшли за межами будь-якої галактики. Тобто він вибухав у міжгалактичному просторі поблизу двох потенційних галактик на відстані близько трьох мільярдів світлових років від нашої.

Астрономи завдяки “Зяблику” можуть краще зрозуміти, що таке LFBOT. На сьогодні однією з провідних ідей є наступна: це гігантська зірка, приблизно у 20 разів більша за Сонце, яка зазнала долі невдалої наднової, коли в її ядрі утворилася чорна діра. У випадку, якщо зірка досить масивна і може зруйнуватися в чорну діру, а не вибухнути назад у вигляді наднової, то це створює потужні струмені, які вилітають назовні та виявляються як LFBOT.

Фото: Hubble Space Telescope

Другою ідеєю є те, що LFBOT є приливними зривами, коли чорна діра поїдає матеріал із зірки-компаньйона, яскраво сяючи при цьому. Проте ідея має проблему, оскільки вчені не очікують, що за межами галактик будуть масивні чорні діри.

Ще явище можуть пояснити злиттям двох нейтронних зірок, залишкових ядер мертвих масивних зірок. Процес може тривати мільярди років, тому вони могли відокремитися від своїх галактик.

Нині вчені закликають не робити поспішних висновків.

На рік знаходять приблизно один або два нових LFBOT. У 2026 році запустять місію космічного телескопа ULTRASAT, очолювану Ізраїлем. Очікується, що це надасть більше інформації вченим для вивчення явища.

Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.

Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця. 

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.

Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.