Конвої НАТО можуть захистити врожай зерна в Україні від Путіна – Bloomberg

Джерело: Bloomberg News

Росія припинила участь в зерновій угоді і Путін сказав, що він може почати атакувати зернові судна, які все ще курсують міжнародними водами Чорного моря. Це дуже ускладнює, а то й унеможливлює отримання безпечного експорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції, фактично створюючи блокаду. Відповідно до міжнародного права такі блокування є незаконними.

ООН не зможе взяти на себе провідну роль у захисті безпечного експорту через можливість Росії накласти вето на будь-які рішення Ради Безпеки. Тож таку місію, ймовірно, може очолити або НАТО, або “коаліція охочих” на чолі зі США.

Ймовірно, об’єднається торгове судно в конвої по три-п’ять кораблів, кожен з яких супроводжувався двома військовими кораблями з керованими ракетами. Буде значний повітряний компонент для здійснення патрулювання з відстеженням розташування російського Чорноморського флоту, який працює в основному з портів окупованого Криму, і для реагування на можливі російські повітряні атаки на кораблі. Винищувачі можуть бути направлені на бази НАТО на півночі Туреччини або, ймовірніше, в Румунії та Болгарії. Супутникове командування та управління буде необхідним, повітряні та морські безпілотники можуть бути інтегровані.

“Очевидно, що все це було б страшенно складним і ризикованим. З точки зору складності, я впевнений, що НАТО (або коаліція, сформована США, Великобританією та їхніми чорноморськими партнерами) могла б впоратися з такою оборонною військовою операцією. Ризик очевидний: це приведе Росію та західних прихильників України до прямої конфронтації, якщо не обов’язково до бойових дій. Було б надзвичайно важливо перед початком місії публічно пояснити її наміри та масштаби, даючи зрозуміти Росії, що ми не хочемо бою, а зробимо все, що від нас залежить, щоб захистити конвої”, – зазначив Джеймс Ставрідіс, автор статті.

За його прогнозами Путін буде погрожувати, але навряд чи вступить у прямий бій з НАТО чи з коаліцією чорноморських військових кораблів на чолі з США. 

Лінія фронту в Україні “менш стабільна, ніж будь-коли з перших днів повномасштабного вторгнення”, заявив міністр оборони Великої Британії Джон Хілі. 

Внаслідок російської атаки по Кривому Рогу зросла кількість постраждалих до 26 осіб. Двоє жінок перебувають у важкому стані. В однієї жінки різані рани голови, а в іншої – осколкове поранення живота.

За словами аналітиків Defence Express, проаналізувавши інформацію у The Military Balance 2024, довіднику Bulletin of the Atomic Scientists по ядерному арсеналу РФ та збірнику SIPRI Yearbook 2024, вони дійшли висновку, що станом на початок 2024-го у своєму арсеналі окупанти мали 521 міжконтинентальну балістичну ракету наземного та морського базування.

19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобного дрона загинув грузинський доброволець Леван Лохішвілі.

У Збройних силах України створили першу школу підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів (БпНК).