Країни G5+ заявили про готовність «посилити тиск на Москву»

Джерело: пресслужба МЗС Іспанії

31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.

За підсумками зустрічі у Мадриді міністри закордонних справ Іспанії, Німеччини, Франції, Італії, Великої Британії та Польщі, а також віцепрезидентка Єврокомісії Кая Каллас закликали Москву до “негайного і безумовного припинення бойових дій на рівних умовах”.

Дипломати наголосили, що готові посилити тиск на Кремль, зокрема через нові санкції, щоб забезпечити Києву найкращі умови для досягнення справедливого миру. Водночас союзники підтвердили намір збільшити військову, політичну та гуманітарну допомогу Україні.

У заяві також наголосили, що жодна мирна угода не має обмежувати українську оборонну промисловість чи присутність іноземних військових партнерів на її території.

Країни G5+ підтвердили намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини та працювати над створенням спеціального трибуналу в межах Ради Європи. Вони також зазначили, що російські активи мають залишатися замороженими, доки Москва не зупинить війну та не компенсує збитки Україні.

Перед зустріччю Каллас закликала Росію продемонструвати добру волю до миру, зокрема через повернення примусово депортованих українських дітей і звільнення військовополонених. Своєю чергою, французький міністр закордонних справ Жан-Ноель Барро заявив, що Кремль має чітко відповісти США, чи прагне він мирного врегулювання.

Тим часом глава МЗС Польщі Радослав Сікорський наголосив, що рішення про допуск миротворчих сил залежить від українського уряду.

Зауважимо, раніше стало відомо, що США не прагнуть під’єднати ЄС до переговорів, але дали зрозуміти європейським союзникам, що залучать їх до обговорення питання про санкції. Однак ЄС не готовий до їхнього пом’якшення.

Раніше, перебуваючи з візитом у Парижі, президент Володимир Зеленський заявив, що довіра до США та Заходу залежить від їхньої реакції на порушення домовленостей Росією.

Зауважимо, ЄС не планує змінювати санкційну політику до липня, коли має бути чергове голосування про продовження обмежень. Дипломати побоюються, що навіть незначні поступки Москві можуть поступово зруйнувати санкційний режим, а також спровокувати розкол між США та ЄС у підходах до тиску на Кремль.

Вашингтон міг би відкрити рахунки для російських банків у США, що дозволило б їм працювати з доларами без SWIFT. Проте цей механізм є складним і повільним.

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що Росія намагається затягнути процес мирного врегулювання в Україні, тож, міжнародна спільнота повинна посилювати тиск на Москву. За його словами, необхідно розширювати санкції проти РФ, щоб змусити її сісти за стіл переговорів.

Своєю чергою, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що можливість повернення російських банків до міжнародної системи SWIFT напряму залежить від подальших дій Москви.

Довідка. G5+ (або Weimar+ Group) – це неформальна група європейських країн, які координують свою зовнішню політику щодо ключових міжнародних питань, зокрема війни Росії проти України. До складу входять:

  • Німеччина
  • Франція
  • Польща
  • Іспанія
  • Італія
  • Велика Британія

Також до зустрічей G5+ залучають представників Європейської комісії, як-от віцепрезидентку Каю Каллас.

Основні завдання G5+:

  1. Спільна зовнішня політика – координація позицій щодо безпеки, санкцій та дипломатичних ініціатив.
  2. Допомога Україні – військова, гуманітарна та фінансова підтримка.
  3. Тиск на Росію – розгляд санкцій та правових механізмів для відповідальності РФ за агресію.
  4. Мирні ініціативи – обговорення шляхів досягнення справедливого миру в Україні.

Група G5+ розглядається як розширена версія Веймарського трикутника (Німеччина, Франція, Польща) із залученням додаткових європейських гравців.

Роботи, яких Україна активно розгортає на фронті, стали “новим обличчям війни”.

У Росії, очевидно, почали розробляти стратегію впливу на майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца.

Український банк пуповинної крові Hemafund уклав угоду з ізраїльською компанією Pluri щодо закупівлі 12 000 доз препарату PLX-R18 для лікування гострої променевої хвороби.

13 квітня у Вербну неділю російська армія вдарила “Іскандерами” по центральній частині Сум. Тоді стало відомо про загибель 36 осіб, серед котрих згодом ідентифікували жительку міста Олену Бондаренко, яка потрапила в епіцентр російського обстрілу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко спорядив три комплекси протидії технічним розвідкам “Ай-Петрі СВ” військовим, котрі нині виконують бойові задачі на різних напрямках фронту.