Китай замінив російському «Газпрому» лише 11% втрачених європейських постачань

Джерело: The Moscow Times

Голові правління російського “Газпрому” Олексію Міллеру залишається лише мріяти про такі об’єми продажу газу до Китаю, скільки до повномасштабної війни РФ направляла до Європи. Наразі ж навіть збільшення цих постачань зможе компенсувати всього 11% втраченого ринку.

Минулого року обсяг постачань газу з Росії до КНР газопроводом “Сила Сибіру” збільшився до 23 млрд куб м, або в 1,5 раза, тоді як зростання постачань до КНР на 7 млрд куб м лише частково компенсувало їх зменшення до Європи на 38 млрд куб м, до 30 млрд куб м у 2023 році, – інформує центробанк РФ, посилаючись на дані “Газпрому” та Bruegel.

Аналітики вважають, що порівняння з 2022 роком не дуже показове, адже тоді приблизно півроку постачання трубопровідного газу до Європи різко знизилися, зокрема через розв’язану Росією “газову війну”, а потім через підрив “Північного потоку” на дні Балтійського моря. Коректніше порівнювати експорт із довоєнним 2021 роком.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Тоді “Газпром” експортував 185 млрд куб м газу. З них приблизно 10 млрд — до Китаю, водночас основний обсяг прямував до Європи – 145 млрд куб м. Результатом саморуйнівної газової війни стало зниження постачань до Європи на 115 млрд куб м, з яких Китай замістив лише 13 млрд.

Зазначається, що постачання до Європи продовжать скорочуватися. Цього року закінчиться дія контракту на транзит російського газу через Україну, і навряд чи його буде продовжено. ЄС уже закликав Австрію та інші країни, які продовжують закуповувати значну частину газу у “Газпрому” шукати заміну російському паливу.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

Раніше ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні.

Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

У листопаді 2024 року Росія запустила по українських регіонах близько 2,3 тисячі безпілотників односторонньої атаки різних типів. 

У ніч на 20 грудня в Якутську сталася пожежа в ізоляторі тимчасового тримання. Внаслідок займання загинули п’ятеро військових, ще семеро постраждалих шпиталізували внаслідок отруєння димом.

У Києві правоохоронці викрили 41-річного автомеханіка та 15-річного підлітка, які за гроші виконували замовлення для російських спецслужб. Палії діяли окремо, отримуючи вказівки через Telegram.

Північна Корея, ймовірно, планує збільшити кількість своїх військових та обсяги техніки у Росії для підтримки її війни проти України. Про це повідомили представники військових Південної Кореї, посилаючись на зібрані розвідувальні дані.

Триває 1034-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 776 тисяч осіб.