Лист Ейнштейна із попередженням про атомну загрозу можуть продати на аукціоні за $4 млн

Джерело: The Guardian

У вересні на продаж виставлять лист Альберта Ейнштейна, в якому він у 1939 році попереджав тодішнього президента США про загрозу створення атомної зброї нацистською Німеччиною. Двосторінкового листа попередньо оцінили щонайменше в чотири мільйони доларів.

Торги відбудуться у Нью-Йорку в межах аукціону Christie’s особистої колекції артефактів співзасновника Microsoft Пола Аллена, який помер у 2018 році.

Як розповіли у виданні, у світі існує дві версії листа – перша, надіслана президенту, зберігається в бібліотеці та музеї Рузвельта в Нью-Йорку, другу, дещо коротшу, буде продано на торгах.

Також на аукціоні представлять відновлений Алленом комп’ютер 1971 року виготовлення. Припускають, що пристрій – саме та модель, над якою вони спільно з Біллом Гейтсом працювали перед тим, як заснувати Microsoft.

Водночас хтось із відвідувачів може стати власником скафандра астронавта Еда Вайта – першого американця, який вийшов у відкритий космос у 1965 році.

Про що йдеться у листі Ейнштейна?

Адресований тогочасному президенту США Франкліну Рузвельту лист написав Альберт Ейнштейн спільно зі своїм угорським колегою, фізиком Лео Сілардом.

Ймовірно, лист не був складений Ейнштейном, але підписаний ним, щоб ім’я одного з найвидатніших наукових діячів змогло привернути увагу президента.

Лист датується 2 серпням 1939 року, кількома тижнями до вторгнення нацистів на територію Польщі.

У ньому науковці попереджають про потенційну розробку Німеччиною технологій для створення ядерної бомби. Таке припущення двоє фізиків зробили через активну підтримку Третім Рейхом ядерних досліджень.

“Можливо, можна буде запустити ланцюгову ядерну реакцію у великій масі урану. І це нове явище також призведе до створення бомб”, – йдеться в документі.

У своєму листі Ейнштейн та Сілард закликають уряд зробити те саме. У результаті Рузвельт сформував комітет, який зробив США першою державою, яка створила атомну зброю. Пізніше новітню зброю випробували в дії під час війни, скинувши на міста Хіросіму та Нагасакі в Японії.

Упродовж 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за наказом російських кураторів вчиняли підпали в Україні.

15 січня Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації в Україні до 9 травня 2025 року.

Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що “Енергоатом” планує будувати енергоблоки Хмельницької  АЕС коштами українців, тобто шляхом підвищення тарифів населенню.

Соцмережа TikTok готується до можливого відключення свого додатка для користувачів у США в неділю, 18 січня, через ризик набуття чинності федеральної заборони. Це станеться, якщо Верховний суд не ухвалить рішення, яке б зупинило запровадження обмежень.

У НЕК “Укренерго” повідомили, що станом на 9:00, застосування графіків аварійних відключень у всіх вказаних регіонах було скасоване.