Люди, які більшу частину дня сидять, мають вищий ризик розвитку деменції – дослідження

Джерело: The Washington Post

Результати нового дослідження засвідчили, що люди, які більшу частину дня сидять, мають вищий ризик розвитку деменції, аніж ті, хто протягом дня рухаються.

Дослідники виявили, що негативні наслідки тривалого сидіння можуть бути настільки сильними, що навіть люди, які регулярно займаються спортом, стикаються з більшим ризиком розвитку деменції, якщо сидять більшу частину дня.

“Дослідження, в якому взяли участь 49 841 чоловік та жінка у віці 60 років і старше, підтверджує тезу про те, що збільшення часу, проведеного в малорухливому способі життя, підвищує ризик розвитку деменції”, – сказав Ендрю Бадсон, професор неврології в Бостонському університеті.

Автори дослідження також наголошують, наскільки поширеними можуть бути наслідки сидіння, впливаючи на наш розум і тіло, і вони зазначають, що фізичних вправ може бути недостатньо, аби захистити людину від розвитку деменції.

Небезпека занадто довгого сидіння

Негативні сторони надмірного сидіння добре відомі вченим і більшості з нас. Попередні дослідження свідчили, що люди, які сидять протягом дня, накопичуючи багатогодинний сидячий час в офісі, в дорозі та вдома, перед телевізором і комп’ютером, мають більшу ймовірність розвитку хвороб серця, ожиріння, діабету та інших захворювань і передчасної смерті, аніж люди, які часто встають і рухаються.

Сидіння може навіть завадити фізичним навантаженням. Згідно з іншими недавніми дослідженнями, люди, які тренуються, а потім сидять решту дня, втрачають деякі очікувані метаболічні переваги від фізичних навантажень.

Але чи впливає сидіння так само на здоров’я мозку, досі чітко не зрозуміло. Деякі дослідження пов’язують сидіння та проблеми з пам’яттю, включаючи хворобу Альцгеймера та інші форми деменції. Але вони здебільшого покладалися на інформацію людей про те, скільки вони сидять, що може бути досить неточним.

Сидіння протягом 10 годин підвищує ризик для мозку

Результати дослідження показали, що, якщо чоловіки та жінки сиділи принаймні 10 годин на день, то їхній ризик розвитку деменції протягом наступних семи років був на 8% вищим, ніж якби вони сиділи менше ніж 10 годин.

Зокрема, ризики зросли, досягнувши на 63% більшого ризику деменції для людей, які провели щонайменше 12 годин у кріслі.

Натомість дослідники не виявили користі від фізичних вправ за такого трибу життя.

Люди, які займалися спортом, а потім сиділи в кріслах 10 годин або більше, були так само схильні до деменції, як і люди, які взагалі не займалися спортом.

Те саме стосувалося прогулянок та інших коротких перерв. Після коригування інших факторів дослідники помітили невеликі покращення серед людей, які переривали час сидіння.

Якщо вони вставали і ходили, але все ще потім сиділи 10 або більше годин на день, їхній ризик розвитку деменції не сильно змінювався. Зрештою, важливим було те, скільки годин загалом людина проводила в кріслі більшість днів.

Одначе, все ще залишаються деякі запитання щодо стояння та стоячих столів, частково тому, що не завжди легко розрізнити сидіння та стояння на місці за даними із трекерів активності. Стояння зазвичай не вважається сидячою поведінкою, але за результатами цього дослідження не зрозуміло, чи може воно зменшити ризик для мозку.

Девід Райхлен, професор біологічних наук і антропології в Університеті Південної Каліфорнії сказав, що найкращий спосіб зменшити ризик деменції – знайти способи менше сидіти.

“Люди в нашому дослідженні, які сиділи протягом 9,5 годин на день, не мали підвищеного ризику”, – зазначив Девід Райхлен.

Також він порадив: якщо ваша робота вимагає багато часу за столом і комп’ютером, шукайте можливості протягом дня бути в русі. Прогуляйтеся  офісом, поки ви розмовляєте телефоном. Плануйте піші зустрічі. Заберіть самостійно свій обід замість доставлення.

Намагайтеся відстежувати, скільки годин ви проводите в нерухомому стані. Коли сидіння досягає або перевищує 10 годин – рухайтеся більше.

В зоопарку у Балтіморі (штат Меріленд, США) помер африканський пінгвін, який допоміг врятувати свій вид від вимирання, залишивши після себе понад 200 нащадків, та проживши набагато довше, ніж очікувалося.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.