Макрон закликав дозволити Україні бити по території Росії західною зброєю
Джерело: tagesschau
Україна також може використати західну зброю для обстрілу російських позицій на території Росії, звідки атакують країну. Відповідну заяву спільно зробили канцлер ФРН Олаф Шольц та президент Франції Емманюель Макрон 28 травня.
Україна має всі можливості згідно з міжнародним правом для того, що вона робить, — наголосив Шольц. Він відкинув повідомлення ЗМІ про те, що Німеччина забороняє застосовувати для цього постачені системи озброєння.
Він запевнив, що таких заборон ніколи не було і “не буде”. Відповідно до федерального уряду, атакованим державам також дозволяється вести вогонь по цілях по атакуючим державам. Шольц додав, що попередня угода з Україною “працює практично добре”.
Водночас на спільній пресконференції Макрон висловився за розширення можливих меж атакування. Він представив карту, на якій показано, звідки атакували Україну, зокрема з позицій у глибині Росії. Тож якщо дотримуватися чинних правил, Україна не зможе вдарити по цих базах.
Ми хочемо мати можливість вражати ці ракетні пускові майданчики. Я не думаю, що це сприятиме ескалації, — наголосив президент Франції.
Шольц нещодавно заявив, що поки не бачить причин для розширення зони дії західної зброї у війні. Зокрема 26 травня канцлер відкинув заклики використовувати поставлену зброю для ударів по території Росії. Він нагадав, що існують “чіткі правила, узгоджені з Україною і які працюють” для постачання німецької зброї. Канлер додав, що мета його політики щодо України – “не допустити великою війною”.
Зауважимо, у лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.
Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.
Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.
Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.
Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.
Володимир Зеленський повідомив, що російська армія нині має суттєву перевагу в кількості сил та боєприпасах. Окрім того, ворог систематично обстрілює великі українські міста, цілячи по критичній інфраструктурі. Тому, зауважив, що важливо отримати чіткий сигнал від партнерів разом з відповідним озброєнням для превентивних ударів по території РФ, зокрема у місцях скупчення російських військ та техніки.
Окрім цього, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.
- Під час брифінгу з главою МЗС Дмитром Кулебою державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати “ані заохочують, ані не сприяють ударам України по Росії”. Він уточнив, що Україна сама вирішує, як їй воювати.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив задоволення стосовно просування у процесі передачі Україні західних винищувачів F-16.
- США витратили на допомогу Україні менш як 3% воєнного бюджету, а ЗСУ вже знищили половину армії РФ – Ліндсі Грем.
- Головне управління військової розвідки (ГУР) України причетне до щонайменше одного з трьох ударів по території Росії 10-11 листопада 2023 року.
За оцінками аналітиків, темпи російського просування в Україні стабільно знижуються. За березень 2025 року російські підрозділи просунулися на 143 квадратних кілометри, що є найнижчим показником за останні п’ять місяців.
Міністр фінансів США Скотт Бессент прокоментував домовленості з Україною щодо надр, заявивши, що президент Володимир Зеленський “зірвав те, що мало б бути найпростішою справою у світі” під час конфлікту з американським керівництвом у Білому домі.
У Центрі протидії дезінформації заявили, що інформація про те, що російські війська нібито взяли під контроль Басівку на Сумщині – фейк.
6 квітня президент Володимир Зеленський поінформував, що за минулий тиждень російські війська застосували проти українських міст та сіл понад 1460 керованих авіаційних бомб, майже 670 ударних дронів і більш ніж 30 ракет різних типів, з них понад два десятки – цієї ночі.
У Міноборони Росії поскаржилися на нову атаку безпілотників у трьох прикордонних з Україною регіонах. За даними російського відомства, протягом ночі 6 квітня підрозділи ППО РФ нібито збили 11 українських дронів.