На початку 2029 року Земля, ймовірно, перетне ключовий поріг потепління – звіт
Джерело: The Associated Press
Вже на початку 2029 року світ, ймовірно, не зможе залишитися нижче міжнародно узгодженої межі глобального потепління, якщо продовжуватиме спалювати викопне паливо з нинішньою швидкістю, мовиться у новому дослідженні.
Дослідження вчених пришвидшує наближення критичного кліматичного порогу у 1,5°C на три роки.
Окрім підвищення температури, збільшуються ризики катастроф, оскільки світ, швидше за все, втратить більшість своїх коралових рифів, ключовий льодовиковий покрив може почати незворотно танути, а також різко зросте нестача води, хвилі спеки та вимирання від екстремальних погодних умов.
Досягнення цього порогу відбудеться швидше, ніж передбачалося спочатку, оскільки світ досяг прогресу в очищенні іншого типу забруднення повітря — крихітних димних частинок, які називаються аерозолями. Аерозолі трохи охолоджують планету та маскують наслідки спалювання вугілля, нафти та природного газу, зауважив провідний автор дослідження. Іншими словами, хоча очищення аерозольного забруднення є хорошою справою, цей успіх означає прискорення підвищення температури.
Дослідження, опубліковане у журналі Nature Climate Change, розраховує те, що називається “вуглецевим бюджетом”, тобто скільки викопного палива може спалити світ і все ще мати 50% шанс обмежити потепління до 1,5°C — поріг, встановлений Паризькою угодою 2015 року.
Нове дослідження визначило “вуглецевий бюджет” на рівні 250 млрд тонн вуглекислого газу, щоб уникнути накопичення СО2, що призведе до підвищення температури на 1,5°C. Нині світ спалює трохи більш як 40 мільярдів метричних тонн на рік, тобто запасу вистачить приблизно на шість років.
Справа не в тому, що боротьба зі зміною клімату буде програна через шість років, але я думаю, якщо ми вже не на сильній низхідній траєкторії, буде надто пізно боротися за межу в 1,5 градуса, — пояснив керівник дослідження Робін Лемболл, кліматолог Імперського коледжу Лондона.
Одначе, люди не повинні сприймати вичерпання “вуглецевого бюджету” як єдиний час, що залишився, аби зупинити глобальне потепління, наголошують автори. Згідно з їхнім дослідженням, бюджет вуглецю з 50% шансом утримати потепління нижче 2 градусів передбачає спалювання 1220 мільярдів метричних тонн, що становить приблизно 30 років.
Людство “не повинно хвилюватися — повинно діяти”, — заявив кліматолог Пірс Форстер з Університету Лідса. Якщо діяти оперативно, “можна вдвічі зменшити швидкість потепління цього десятиліття”.
Зауважимо, цьогорічного вересня глобальна температура повітря з високим відривом підскочила до нового рекордного рівня, що приголомшило вчених.
- У Новому Південному Уельсі (штат в Австралії) загроза інтенсивних лісових пожеж через рекордні для тамтешньої весни температури та сильні вітри.
- За словами вчених, коли наступний суперконтинент під назвою Pangaea Ultima сформується, приблизно через 250 мільйонів років, до 92% його поверхні стане непридатною для звичайного життя.
- За словами дослідників, через людську діяльність групи видів тварин зникають зі швидкістю, що в 35 разів перевищує середню. Це можна вважати ще одним підтвердженням того, що “шосте масове вимирання в історії Землі триває і прискорюється”.
- 30 серпня Папа Римський Франциск, оголосивши, що видасть нову публікацію про захист природи, зазначив, що нині точиться “жахлива світова війна” проти довкілля.
- Греція, Італія, Хорватія, Мальта, Португалія та Словенія виступили із закликом до термінових дій через кліматичну кризу в Середземному морі.
- Вчені з Егейського університету в Греції попереджають, що до 2100 року може зникнути 72% пляжів острова.
- Океани на Землі з часом стають все зеленішими, ймовірно, через кліматичні зміни. Особливо це стосується районів у низьких широтах поблизу екватора.
У столиці Грузії, де тривають протести з вимогою провести нові парламентські вибори, поліціянти відтіснили мітингувальників і знесли наметове містечко опозиції.
Триває 1000-на доба повномасштабної російсько-української доби. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 724 тисячі осіб.
Ввечері 18 листопада ліванське угруповання Хезболла завдало масованого ракетного удару по Ізраїлю. Є жертва і поранені.
Пізно ввечері 18 листопада російські окупаційні війська вдарили безпілотниками по гуртожитку у Глухові на Сумщині. Є жертви та поранені.
19 листопада відзначають Всесвітній день запобігання жорстокому поводженню з дітьми та відсутності турботи про них, Всесвітній день зерна, Всесвітній день чоловіків та Всесвітній день туалету. Християни сьогодні згадують пророка Авдія.