На початку 2029 року Земля, ймовірно, перетне ключовий поріг потепління – звіт

Джерело: The Associated Press

Вже на початку 2029 року світ, ймовірно, не зможе залишитися нижче міжнародно узгодженої межі глобального потепління, якщо продовжуватиме спалювати викопне паливо з нинішньою швидкістю, мовиться у новому дослідженні.

Дослідження вчених пришвидшує наближення критичного кліматичного порогу у 1,5°C на три роки.

Окрім підвищення температури, збільшуються ризики катастроф, оскільки світ, швидше за все, втратить більшість своїх коралових рифів, ключовий льодовиковий покрив може почати незворотно танути, а також різко зросте нестача води, хвилі спеки та вимирання від екстремальних погодних умов.

Досягнення цього порогу відбудеться швидше, ніж передбачалося спочатку, оскільки світ досяг прогресу в очищенні іншого типу забруднення повітря — крихітних димних частинок, які називаються аерозолями. Аерозолі трохи охолоджують планету та маскують наслідки спалювання вугілля, нафти та природного газу, зауважив провідний автор дослідження. Іншими словами, хоча очищення аерозольного забруднення є хорошою справою, цей успіх означає прискорення підвищення температури.

Дослідження, опубліковане у журналі Nature Climate Change, розраховує те, що називається “вуглецевим бюджетом”, тобто скільки викопного палива може спалити світ і все ще мати 50% шанс обмежити потепління до 1,5°C — поріг, встановлений Паризькою угодою 2015 року.

Нове дослідження визначило “вуглецевий бюджет” на рівні 250 млрд тонн вуглекислого газу, щоб уникнути накопичення СО2, що призведе до підвищення температури на 1,5°C. Нині світ спалює трохи більш як 40 мільярдів метричних тонн на рік, тобто запасу вистачить приблизно на шість років.

Справа не в тому, що боротьба зі зміною клімату буде програна через шість років, але я думаю, якщо ми вже не на сильній низхідній траєкторії, буде надто пізно боротися за межу в 1,5 градуса, — пояснив керівник дослідження Робін Лемболл, кліматолог Імперського коледжу Лондона.

Одначе, люди не повинні сприймати вичерпання “вуглецевого бюджету” як єдиний час, що залишився, аби зупинити глобальне потепління, наголошують автори. Згідно з їхнім дослідженням, бюджет вуглецю з 50% шансом утримати потепління нижче 2 градусів передбачає спалювання 1220 мільярдів метричних тонн, що становить приблизно 30 років.

Людство “не повинно хвилюватися — повинно діяти”, — заявив кліматолог Пірс Форстер з Університету Лідса. Якщо діяти оперативно, “можна вдвічі зменшити швидкість потепління цього десятиліття”.

Зауважимо, цьогорічного вересня глобальна температура повітря з високим відривом підскочила до нового рекордного рівня, що приголомшило вчених.

АТ “Укрзалізниця” підписала кредитні угоди з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) на загальну суму 480 млн євро під державні гарантії. Ці кошти спрямують на оновлення парку електротягів і будівництво мережі розподіленої електрогенерації.

У Києві викрили угруповання, яке під керівництвом одного з нотаріусів Київського міського нотаріального округу підробляло офіційні документи.

Портрет англійського математика Алана Тюрінга став першим твором мистецтва, намальованим людиноподібним роботом зі штучним інтелектом, який був проданий на аукціоні в США за 1,08 млн доларів.

Командиру 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ Олегу Побережнюку обрано запобіжний захід. Його підозрюють у зловживанні службовим становищем, а саме через інформацію щодо знущання та катування військових ЗСУ.

Тернопільська обласна рада звільнила Дар’ю Коменду з посади директорки Новосільської спеціальної школи. В листопаді повідомляли про випадки насильства над дітьми в цьому закладі, зокрема й сексуального.