На ЗАЕС розміщено велику кількість ядерного матеріалу – керівник «Енергоатома» Петро Котін

Джерело: “Енергоатом”

Виконувач обов’язків голови правління АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін заявив, що ситуація на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС є небезпечною ще й з огляду на велику кількість ядерного палива на її майданчику.

За його словами, всі шість реакторів завантажені. Є свіже паливо на вузлі свіжого палива, і відпрацьоване – в приреакторних басейнах витримки.

“Також у сухому сховищі відпрацьованого ядерного палива розміщено понад 150 контейнерів. Це дуже великі обсяги ядерного матеріалу. Я навіть не можу вам сказати, де ще є така велика кількість”, – зазначив керівник “Енергоатома”.

Крім того, нещодавно Петро Котін повідомив, що російські загарбники заблокували перепустки усім фахівцям Запорізької АЕС, які не підписали фейкові контракти з РФ.

За словами Петра Котіна, від початку лютого 2024 року окупаційна адміністрація Запорізької АЕС заборонила українському персоналу прохід на майданчик. До цього часу на станції працювали ще 360 атомників, котрі залишалися вірними Україні.

Крім того, з моменту незаконного захоплення станції майже 5 200 фахівців покинули тимчасово окупований Енергодар, виїхавши на підконтрольну Україні територію та в країни ЄС. Доля 17 осіб і досі невідома.

“Окупанти заміщають кваліфікований український персонал на людей з міст поблизу Енергодара, котрі не мають жодного уявлення про експлуатацію атомних об’єктів. Це, своєю чергою, призводить до безграмотних дій з обладнанням станції, внаслідок чого воно постійно деградує”, – зазначив Петро Котін.

Тих фахівців, які виїхали на підконтрольну Україні територію, зараз залучено до реалізації проєктів “Енергоатома”. Так, вже 333 працівники виконують відновлювальні роботи на енергоблоках Хмельницької АЕС, і їх ставатиме дедалі більше – до кінця року на ХАЕС працюватимуть загалом понад 1500 професіоналів із ЗАЕС. За підтримки шведського уряду для них уже створюються належні побутові умови.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.