НАТО: Китай має припинити допомогу Росії, якщо прагне хороших відносин із Заходом

Джерело: Reuters

25 квітня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Китай повинен припинити підтримувати війну Росії проти Україн, попередивши Пекін у надзвичайно різких висловлюваннях.

Під час візиту до Берліна глава альянсу наголосив, що допомога Пекіна є “життєво важливою” для військових зусиль Москви, оскільки підтримує економіку РФ, постачаючи зокрема новітні технології.

Минулого року Росія імпортувала 90% своєї мікроелектроніки з Китаю, що використовується ворогом для виробництва ракет, танків і літаків. Китай також працює над тим, щоб забезпечити Росію покращеними супутниковими можливостями, – зазначив Столтенберг.

Генсекретар НАТО нагадав, що Китай заявляє про бажання “хороших відносин із Заходом”.

Разом з тим Пекін продовжує розпалювати найбільший збройний конфлікт у Європі з часів Другої світової війни. Вони (китайці – ред.) не можуть грати в обох напрямках, – попередив він.

Окрім цього Столтенберг застеріг західних союзників від потрапляння в таку ж залежність від Китаю, як від Росії у минулому.

У минулому ми зробили помилку, ставши залежними від російської нафти і газу… Ми не повинні повторювати цю помилку з Китаєм. Залежність від його грошей, його сировини, його технологій – залежність робить нас уразливими.

Зауважимо, високопосадовці США 12 квітня заявили, що Китай підтримує військові зусилля Росії в Україні, допомагаючи Москві нарощувати оборонне виробництво за допомогою великої кількості верстатів, мікроелектроніки, технологій безпілотників і крилатих ракет.

Китай зміцнив торговельні та військові зв’язки з Росією за минулі кілька років, оскільки Сполучені Штати та союзники запровадили санкції проти Москви за вторгнення в Україну.

Читайте також: США повинні бути готові до одночасної війни з РФ та Китаєм – звіт

Товарообіг між Китаєм та РФ досяг рекордних 240,1 млрд доларів у 2023 році, що на 26,3% більше проти 2022 року. У 2023 році китайський експорт до Росії підскочив на 46,9%, тоді як імпорт із РФ зріс на 13%.

Китай і Росія оголосили про “безмежне” партнерство в лютому 2022 року, коли Путін відвідав Пекін за кілька днів до того, як вдерся в Україну, спровокувавши найбільш смертоносну сухопутну війну в Європі з часів Другої світової війни.

Читайте також: Reuters: Захід засуджує «переобрання» Путіна, КНР та Індія обіцяють тісніші стосунки

Стало відомо, що Путін у травні планує відвідати Китай для переговорів із президентом КНР Сі Цзіньпіном, що може стати першою закордонною поїздкою за його новий президентський термін.

Нещодавно США попередили, що Китай посилив підтримку Росії, включно з наданням геопросторової розвідки,  допомогаючи РФ воювати проти України.

Нідерланди схвалили застосування зброї, поставленої в межах військової допомоги Україні, для ударів по цілях на території РФ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 вересня. З початку доби на цей час зафіксовано 147 бойових зіткнень.

9 вересня міністерство оборони Китаю оголосило про спільні військово-морські та повітряні навчання з Росією вже цього місяця, підтверджуючи “безмежне партнерство” двох країн.

З квітня 2023 року Фінляндія приєдналася до НАТО. Раніше у країні вже відбувалися авіаційні навчання, тоді винищувачі F-35 приземлилися на автодорозі за 200 км від кордону Росії. Тепер в аналогічних маневрах Baana-24 вперше взяли участь три німецькі винищувачі Eurofighter з 71 тактичної ескадрильї Люфтваффе.

У 2024 році темпи набору контрактників до російської армії збільшилися як мінімум у шість разів проти показника за 2023 рік.