НАТО має бути готове, що РФ розпочне «екзистенційну» війну проти країн Балтії – посли країн

Джерело: The Telegraph

Посли країн Балтії заявили, що НАТО має бути готове до того, що Росія розпочне “екзистенційну” війну проти країн Балтії, “замасковану хуртовиною дезінформації”.

Посли Естонії, Латвії та Литви у Великій Британії заявили, що Росія може “швидко розвернутись” від України, щоб вторгнутися в Балтику.

Вони додали, що жорстокі дії Володимира Путіна щодо України викликають у трьох країн “найтемніші спогади” про окупацію за часів Сталіна.

Посол Естонії Вільяр Лубі, посол Латвії Івіта Бурмістре та тимчасова повірена у справах Литви Ліна Зігмантайте написали спільну статтю з нагоди 20-ї річниці вступу своїх країн до НАТО.

Посли заявили, що приєднання до Альянсу означає, що їхні країни ніколи не мали “сильнішої колективної безпеки”, ніж сьогодні, але “ми не стикалися з більш страшною загрозою”.

Звернувшись до інших європейських країн, які применшили ризик Росії, вони сказали: 

“Наші попередження про приховану та зростаючу загрозу зі Сходу були надто легко відкинуті в деяких столицях союзників. Ми знали тоді, як і сьогодні, що тільки колективна оборона може гарантувати безпеку в Європі. Цього нам бракувало в 1930-х роках, і ми заплатили високу ціну; таку, яку зараз платять українці”.

Посли заявили, що “муки”, які зараз зазнає Україна у вигляді “депортації, тортур, викрадення дітей”, пробудили в їхніх країнах “власні найтемніші спогади та страхи” – очевидне посилання на радянську окупацію балтійських держав, яка почалася в 1940 році.

“Ми чітко усвідомлюємо, що військова економіка Росії та загартована в боях армія можуть швидко повертатися з півдня на захід. Ми згодні з оцінками розвідки про те, що різкий стратегічний виклик нашій обороні та стримуванню може виникнути лише через три роки або навіть менше. У нас на східному березі Балтійського моря мало природних кордонів і нікуди відступати”.

Щоб стримати Росію, вони закликали до “швидшого прийняття рішень” в НАТО та до того, щоб усі члени “інвестували в сили та обладнання, щоб втілити в життя нові оборонні плани альянсу”.

Щодо України вони сказали, що Росії “не можна дозволити перемогти”. Посли заявили, що вступ України до НАТО в майбутньому не лише захистить країну від подальшої російської агресії, але й зміцнить Альянс, оскільки такий “загартований у боях союзник як Україна зробить важливий внесок у нашу безпеку”.

“Чіткий шлях до членства України має бути пріоритетом для 75-річчя саміту альянсу у Вашингтоні цього літа”, – додали вони.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.