НАТО проведе найбільші навчання з часів Холодної війни із залученням 90 тисяч військових
Джерело: Reuters
НАТО розпочинає найбільші військові навчання з часів Холодної війни, репетируючи, як американські війська можуть посилити європейських союзників у країнах, що межують з Росією, та на східному фланзі альянсу, якщо розгориться конфлікт із “майже рівним” противником.
Близько 90 000 військовослужбовців мають приєднатися до навчань Steadfast Defender 2024, що триватимуть до травня, повідомив Головнокомандувач Альянсу Кріс Каволі.
У НАТО повідомили, що візьмуть участь понад 50 кораблів від авіаносців до есмінців, а також понад 80 винищувачів, гелікоптерів і безпілотників і щонайменше 1100 бойових машин, включаючи 133 танки та 533 бойові машини піхоти.
Каволі додав, що на навчаннях відпрацьовуватимуть виконання регіональних планів НАТО, перших оборонних кроків, які альянс розробив за десятиліття, в яких детально описано відповідь на атаку Росії.
Головний стратегічний документ Альянсу визначає Росію як найбільш значну та пряму загрозу безпеці членів НАТО.
Steadfast Defender 2024 продемонструє здатність НАТО швидко розгортати сили з Північної Америки та інших частин альянсу для зміцнення оборони Європи, — заявили в НАТО.
Посилення відбуватиметься під час “імітованого конфлікту, що виникає з майже рівним противником”, повідомив Каволі журналістам у Брюсселі після дводенної зустрічі глав оборонних відомств.
За даними НАТО, останніми навчаннями такого масштабу були Reforger у 1988 році з 125 000 учасників.
Під час другої частини навчань Steadfast Defender особливу увагу приділять розгортанню сил швидкого реагування НАТО в Польщі на східному фланзі альянсу.
Іншими основними місцями тренувань визначили країни Балтії, які перебувають у найбільшій загрозі від потенційної російської атаки, Німеччину – як центр для надходження підкріплень, а також країни на периферії альянсу: Норвегія та Румунія.
- У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
- 17 січня голова Військового комітету НАТО Роберт Бауер зазначив, що Альянс потребує “трансформації” й додав, що НАТО підтримуватиме Україну.
- Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
- У НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.
21 листопада, окрім ударів по Дніпру, російські війська атакували Кривий Ріг. Внаслідок ракетного удару постраждало 15 людей, серед них двоє підлітків.
Адміністрація чинного президента США Джо Байдена вирішила скасувати кредити Україні в розмірі близько 4,7 мільярда доларів, заявив речник Держдепартаменту Метью Міллер.
Німеччина, Франція, Італія, Іспанія та Польща спільно підтримали пропозицію про випуск спільних військових облігацій, спрямованих на підтримку оборонної промисловості блоку. Рішення ухвалили 19 листопада під час зустрічі у Варшаві.
У Генштабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 листопада. З початку доби відбулося 147 бойових зіткнень.
20 листопада глава МЗС Андрій Сибіга під час переговорів у Відні із міністром закордонних справ Австрії Александером Шалленбергом наголосив на необхідності протидії російській агресії та подякував за підтримку України. Сторони обговорили спільні дії щодо енергетичної безпеки, допомогу постраждалим від війни та розвиток двосторонньої співпраці в торгівлі та культурі.