NYT: Зеленський обіцяв викорінити корупцію, натомість вчиняє розправу над НАБУ та САП

Джерело: The New York Times

Володимира Зеленського обрали президентом України у 2019 році з обіцянкою викорінювати корупцію. Втім, нині критики зазначають, що його уряд намагається підірвати деякі з найважливіших антикорупційних організацій країни, поки вони проводять розслідування щодо його адміністрації.

22 липня Верховна Рада ухвалила закон, що посилює контроль Офісу генпрокурора над НАБУ та САП. Активісти попереджають: влада демонтує роками вибудовувану антикорупційну систему.

У вівторок парламент, де більшість має партія президента Володимира Зеленського, ухвалив закон, який надає Генеральному прокурору нові повноваження над діяльністю Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Днем раніше СБУ провела масштабні обшуки в цих структурах. Одного зі співробітників НАБУ затримали, звинувативши у діях проти інтересів держави.

Обшуки відбулися після того, як НАБУ оголосило підозру колишньому віцепрем’єр-міністру Олексію Чернишову, близькому соратнику президента.

Також днями засновник Центру протидії корупції і критик влади Віталій Шабунін був звинувачений в ухиленні від військової служби й шахрайстві. Він заперечує звинувачення, які, за словами його адвокатів, є безпідставними.

Тоді як активісти та аналітики наголошують, що ці події є частиною ширшого придушення незалежних ЗМІ, державних наглядових органів та інших голосів, які критикують адміністрацію Зеленського.

Це судове переслідування пана Шабуніна є першим залпом, – заявив Джош Рудольф, керівник антикорупційної програми German Marshall Fund.

Своєю чергою, директор НАБУ Семен Кривонос розкритикував ухвалений закон. Він пояснив, що боротьба з корупцією на високому рівні зруйнована представниками парламенту.

Президент ще може не підписати закон – ми просимо цього не робити, – наголосив він на пресконференції.

Олександр Клименко, керівник САП, підтримав позицію НАБУ.

Агентства, сформовані за сприяння ФБР за підтримки Європейського Союзу та плекані послідовними американськими адміністраціями, були незалежною альтернативою правоохоронній системі, яку вважали корумпованою. Їхню незалежність нині ставлять під загрозу.

Звинувачення проти Шабуніна розкритикували 59 українських громадських організацій у відкритому листі до Зеленського: “Ця справа має ознаки політичної вмотивованості, зловживання правами, грубої некомпетентності, або навмисного тиску”.

Україна воює за вільний світ, де демократії дотримуються закону і не переслідують активістів, – зазначив Рудольф. – Якщо наші союзники промовчать, їхні слова підтримки свободи будуть порожні.

Директорка Центру протидії корупції Дарія Каленюк заявила, що це момент, “коли влада чітко перейшла червону лінію, неприйнятну для українського суспільства”.

Раніше Група семи (G7) висловила “серйозне занепокоєння” через дії української влади щодо антикорупційних органів і заявила про намір обговорити ситуацію з керівництвом держави.

Шабунін також прокоментував ризик втрати підтримки від партнерів.

Що б не сталося зі мною, Україна повинна отримати зброю від Заходу. Ми як суспільство впораємось із будь-яким українським політиком.

Тоді як пан Рудольф зауважив, що кампанія проти незалежних агентств та активістів “виконує роботу Путіна”.

Раніше видання Finantial Times назвало “заходами проти незалежних антикорупційних органів” правки до законопроєкту №12414.

Зауважимо, під час написання статті, стало відомо, що президент, ймовірно, підписав резонансні правки до законопроєкту №12414.

Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.

Працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури прокоментували численні акції протести у низці міст після ухваленням Верховною Радою поправок до законопроєкту №1244, що фактично нівелюють незалежність НАБУ та САП.