«Оземпік» чи зміна способу життя: у Штатах сперечаються про те, як побороти ожиріння

Джерело: The New York Times

Роберт Кеннеді-молодший та Ілон Маск, які входять до команди Дональда Трампа, висловили протилежні погляди на боротьбу з ожирінням в Америці.

Кеннеді, номінований Трампом на посаду міністра охорони здоров’я, вважає, що розв’язання проблеми полягає в змінах способу життя та харчових звичок. Маск, навпаки, підтримує використання ліків від ожиріння, таких як Ozempic, стверджуючи, що доступність цих препаратів значно покращить здоров’я американців.

Це питання викликає суперечку серед експертів: чи можна змінити харчове середовище та звички людей, щоб розв’язати проблему ожиріння, або ж слід покладатися на ліки.

Проблеми зміни способу життя

Багато експертів підтримують ідею, що боротьба з ожирінням має починатися зі зміни способу життя, зокрема через правильне харчування та фізичні вправи. Проте дослідження свідчать, що це надзвичайно складно для багатьох людей.

  • Історія з діабетом

У 1996 році Національний інститут охорони здоров’я провів масштабне дослідження серед людей із підвищеним ризиком розвитку діабету 2 типу. Програма, що включала дієту та фізичні вправи, показала значний успіх, знижуючи ризик розвитку діабету більш ніж удвічі. Тоді було оголошено, що зміни в способі життя можуть перемогти діабет. Однак після цього захворюваність на діабет продовжувала зростати. Багато людей не змогли зберегти ці зміни в повсякденному житті.

  • Складність довготривалих змін

Дослідження, проведені Крістофером Гарднером в Стенфорді, засвідчили, що навіть коли людям надавали допомогу у виборі здорової їжі або доставляли її, після завершення дослідження багато учасників повернулися до своїх старих звичок, і переваги від здорового харчування зникли. Виявляється, що навіть за наявності підтримки, люди часто не можуть утримувати зміни в харчуванні і фізичній активності тривалий час.

  • Генетична схильність

Існує також проблема генетики, каже доктор Джеффрі Фрідман, дослідник ожиріння в Університеті Рокфеллера в Нью-Йорку. Деякі люди мають генетичну схильність до ожиріння, і вони будуть набирати вагу доти, доки їжа буде дешевою і розмаїтою.

За його словами, таких змін, як зміна розміру порцій або реклама харчів, недостатньо – якби попкорн продавався в менших пакетах, багато хто просто з’їв би два пакети попкорну.

Як щодо ліків для схуднення?

В останні роки з’явились нові ліки проти ожиріння, такі як Ozempic і Wegovy, які дозволяють людям контролювати апетит і скинути вагу. Ці препарати стали проривом у лікуванні ожиріння, проте їхнє широке застосування також викликає певні побоювання.

  • Опір системи

Деякі дослідники, зокрема доктор Чарльз Бурант, наголошують на тому, що навіть якщо змінити харчові звички окремих людей, проблеми на рівні системи все одно залишатимуться. Наприклад, одна з великих харчових компаній відмовилася виготовити напій, який міг би допомогти зменшити апетит, бо це не входило в їхній бізнес-план – продавати менше їжі.

“Якщо ви можете приборкати корпорації або спробувати використати тиск, щоб змінити їхні дії, я вважаю, що це чудово. Але тим часом, поки населення не навчиться харчуватися здоровою їжею, ми повинні зробити щось, щоб допомогти людям”, – додав він.

  • Забезпечити усіх ліками

Доктор Кевін Вопп з Університету Пенсильванії, як і ряд інших вчених, занепокоєний широким розповсюдженням ліків проти ожиріння. Його непокоїть думка про те, що десятки мільйонів американців щотижня колють собі ліки, щоб приборкати апетит.

“У системі недостатньо грошей, щоб раптово профінансувати ліки для такої кількості людей”, – каже Вопп.

Він вважає, що ці ліки повинні бути доступними лише для тих, хто має найвагоміші захворювання, пов’язані з ожирінням.

Замість масового застосування препаратів, Вопп пропонує зосередитися на інших заходах, таких як обмеження реклами шкідливих продуктів, введення податків на солодкі напої, а також підтримка медичних страхових компаній для субсидування покупки здорової їжі для людей із хронічними захворюваннями, такими як діабет, чи іншими, пов’язаними з харчуванням.

Втримати баланс

Доктор Петер Лур’є, президент Центру науки в інтересах суспільства, виступає за комплексний підхід до розв’язання проблеми ожиріння. Він підкреслює важливість зміни харчового середовища, яке значною мірою сприяє високому рівню ожиріння, і наполягає на необхідності змін у цій сфері. Хоча він є скептиком щодо фармацевтичних рішень, Лур’є визнає, що, коли фармацевтична індустрія пропонує науково обґрунтовані рішення, ігнорувати їх було б безвідповідально.

Доктор Роберт Каліфф, колишній комісар Управління з контролю за продуктами і ліками (FDA), поділяє подібний погляд. Він визнає високу ефективність ліків для людей з ожирінням, які не лише допомагають схуднути, але й можуть зменшити смертність від серцевих захворювань. Водночас Каліфф підкреслює необхідність контролювати рекламу шкідливої їжі, поступово змінювати сільськогосподарську систему та субсидувати здорову їжу.

Урядовий офіс Шотландії обрав у якості цьогорічної різдвяної листівки малюнок 12-річної української дівчинки Амелії Марченко, яка знайшла прихисток в Единбурзі після початку повномасштабного російського вторгнення.

У НЕК “Укренерго” повідомили, що обмежень електропостачання на четвер не планується, як і два дні перед цим.

Засновник Monobank Олег Гороховський у своєму Telegram-калані ОГо! в контексті сплати податків моделями OnlyFans дозволив собі масний жарт про “заднє число”, підкресливши його смайлом, який підморгує – аби в читачів точно не лишилося запитань щодо етичної сторони його допису. 

Компанія Disney видалила з майбутнього анімаційного серіалу “Перемога або поразка” сюжетну лінію, пов’язану з трансгендерами, щоб не викликати невдоволення батьків, які можуть вважати такі теми занадто складними або неналежними для обговорення з дітьми.

Прокуратура Києва подала позов до суду, вимагаючи скасувати договір на будівництво Подільського мосту через порушення під час тендеру та зростання вартості проєкту. Ціна договору за шість років зросла вдвічі – до 8,7 млрд гривень і продовжує зростати.