Пентагон попередив про здатність РФ та КНР створити ядерні ракети для швидкого удару по США

Джерело: Bloomberg

Протягом наступного десятиліття Китай і Росія можуть отримати на озброєння ракети з ядерними боєголовками, здатні виходити на низьку навколоземну орбіту і досягати території США значно швидше, ніж традиційні міжконтинентальні балістичні ракети. На це звернув увагу Пентагон, закликавши врахувати нову загрозу при побудові системи протиракетної оборони “Золотий купол”, анонсованої президентом Дональдом Трампом.

Напередодні публікації доповіді Білого дому щодо загроз для США Розвідувальне управління Міноборони США представило діаграму з прогнозами щодо розвитку ракетного потенціалу Китаю, Росії, Ірану та Північної Кореї.

Згідно з документом, до 2035 року кількість наземних МБР із ядерними боєголовками та дальністю понад 5500 км у Китаї може зрости з 400 до 700, у Росії — з 350 до 400, у Північній Кореї — з 10 або менше до 50, а в Ірані — до 60 (нині таких ракет Іран не має).

Однак, ключовим є інше: за оцінкою розвідки, Китай і Росія можуть отримати, відповідно, до 60 і “менше ніж 12” ядерних ракет фракційної орбітальної бомбардувальної системи (ФОБС), які здатні долетіти до США значно швидше.

Перед ударом по цілі така ракета виходить на низьку орбіту… водночас, якщо вона летить у тому ж напрямку, що й традиційні МБР, час її польоту значно скорочується. Або ж вона може пролетіти над Південним полюсом, щоб уникнути систем раннього попередження і протиракетної оборони, — мовиться у повідомленні розвідуправління Пентагону.

Ракета сходить з орбіти “до завершення повного оберту”, щоб скинути боєголовки на ціль.

На відміну від звичайних МБР, які підіймаються на висоту понад 1000 км і стають помітними для радарів на великій відстані, ракети ФОБС досягають лише близько 150 км, що значно ускладнює їхнє виявлення та скорочує час для реагування. Це потребує значно більше енергії, але забезпечує стратегічну перевагу.

На цей час, за даними розвідки, таких ракет у Китаю і Росії немає. Проте ще у 2021 році Китай провів випробування ракети ФОБС, що викликало занепокоєння у Пентагоні.

Ми стали свідками дуже важливої події, пов’язаної з випробуванням системи озброєння. І це дуже тривожно, — зауважив тоді Марк Міллі, котрий очолював Об’єднаний комітет начальників штабів США. — Я не знаю, чи можна це назвати моментом “Супутника”, — додав він, маючи на увазі запуск першого радянського супутника у 1957 році, який змусив США визнати своє відставання в космічній гонці. — “Але, гадаю, це дуже близько”.

Ідея Трампа щодо створення “Золотого купола” нагадала про іншу ініціативу — “Стратегічну оборонну ініціативу” Рональда Рейгана, відому як “Зоряні війни”.

Деталей нової системи адміністрація Трампа не надала, проте, минулого тижня Бюджетне управління Конгресу США оприлюднило оцінку вартості розробки й запуску найбільш неперевіреного і, можливо, суперечливого елементу системи — мережі космічних перехоплювачів. Її створення може обійтися у $161 млрд за мінімального бюджету, а за реалістичнішим сценарієм — до $542 млрд протягом 20 років.

Ніхто насправді не визначив, що таке “Золотий купол”, — поскаржився минулого тижня голова підкомітету з питань оборонного фінансування Палати представників США Кен Калверт.

Раніше стало відомо, що НАТО планує координувати транспортування великої кількості поранених військовослужбовців від лінії фронту у випадку війни з Росією.

Також президент Франції Емманюель Макрон повідомив про спільне усвідомлення європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки.

Читайте також: НАТО переміщує ракети ближче до кордонів Росії – Newsweek

Зауважимо, у НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.

Своєю чергою, голова Військового комітету НАТО Роберт Бауер зазначив, що Альянс потребує “трансформації” й додав, що НАТО підтримуватиме Україну.

Глава Міноборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що РФ може атакувати територію НАТО вже за кілька років. Також глава оборонного відомства попередив про гібридну загрозу від Росії. Також міністр заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.

  • НАТО, незадовго до інавгурації Дональда Трампа, взяло у США контроль над ППО Польщі. Це викликає питання про підхід нової адміністрації щодо альянсу та України.
  • Винищувачі, що виконують завдання Балтійського повітряного патрулювання НАТО, протягом минулого тижня та 2 січня двічі підіймалися в небо для супроводження чотирьох російських військових літаків.
  • В Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт із НАТО.
  • Країни НАТО висловили “глибоко стурбованість” нещодавніми російськими атаками, що торкнулися Чехії, Естонії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі та Великої Британії.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.

Президент США Дональд Трамп зустрівся з главою Сирії Ахмадом аль-Шараа у Саудівській Аравії 14 травня, закликавши нормалізувати відносини з давнім ворогом Ізраїлем після несподіваної заяви про скасування всіх санкцій.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 14 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 128 бойових зіткнень.

Сінгапур заборонив кавовий продукт малайзійського виробництва після виявлення в ньому рецептурного препарату, який використовується для лікування еректильної дисфункції.

Стан здоровʼя попереднього президента США Джо Байдена був настільки тривожним у 2023 та 2024 роках, що радники приватно обговорювали можливість використовувати для нього крісло колісне в разі переобрання.