Перемир’я посилить російську загрозу в Балтійському регіоні, попереджають міністри

Джерело: The Financial Times

Країни Балтії висловили занепокоєння щодо можливих наслідків перемир’я в Україні, вважаючи, що це призведе до зростання загрози з боку Росії. Міністри оборони Естонії та Литви заявили, що Москва використає паузу у війні для перекидання військ на північно-східний фланг НАТО та активного переозброєння.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур наголосив, що після припинення бойових дій Росія швидко зможе перерозподілити свої сили.

Ми всі розуміємо, що коли війна в Україні буде зупинена, Росія дуже швидко перерозподілить свої війська. Це означає, що рівень загрози значно і дуже швидко зросте.

Його литовська колега Довіле Шакалене також попередила, що Росія використає перемир’я для зміцнення армії: “Не будемо обманювати себе, що після України Росія зупиниться. Вони мають велику, загартовану в боях армію, і вона стане ще більшою”.

За оцінками Певкура, з 600 тисяч російських військових, які перебувають в Україні, близько 300 тисяч можуть бути передислоковані. Він зазначив, що ці солдати не повернуться до цивільного життя, адже зарплата у війську в 5–10 разів перевищує їхні цивільні доходи.

Країни Балтії також виступили проти можливого передислокування сил НАТО для участі у миротворчій місії в Україні. Ханно Певкур наголосив: “Ми не можемо ставити під загрозу безпеку східного флангу НАТО”.

Наразі в Естонії розміщена британська бригада, у Литві — німецька, а в Латвії — багатонаціональні сили під командуванням Канади. Держави східного флангу НАТО, включаючи Польщу та Румунію, також відмовляються від передислокації своїх військ, побоюючись за власну безпеку.

Балтійські країни додатково занепокоєні тим, що восени поблизу їхніх кордонів відбудуться масштабні військові навчання “Захід”, у яких візьмуть участь близько 13 тисяч російських та білоруських військових. Ці маневри традиційно імітують збройний конфлікт із НАТО.

Раніше стало відомо, що НАТО планує координувати транспортування великої кількості поранених військовослужбовців від лінії фронту у випадку війни з Росією.

Також президент Франції Емманюель Макрон повідомив про спільне усвідомлення європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки.

Читайте також: НАТО переміщує ракети ближче до кордонів Росії – Newsweek

Зауважимо, у НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.

Своєю чергою, голова Військового комітету НАТО Роберт Бауер зазначив, що Альянс потребує “трансформації” й додав, що НАТО підтримуватиме Україну.

Глава Міноборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що РФ може атакувати територію НАТО вже за кілька років. Також глава оборонного відомства попередив про гібридну загрозу від Росії. Також міністр заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.

А згодом Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав готуватися до війни, через що зокрема значно збільшити витрати на оборону та наростити виробництво озброєнь.

Тоді як днями Комісія ЄС заявила, що громадяни Європейського Союзу повинні запастися достатньою кількістю продовольства та інших необхідних речей на термін не менше ніж 72 години у разі кризи.

  • НАТО, незадовго до інавгурації Дональда Трампа, взяло у США контроль над ППО Польщі. Це викликає питання про підхід нової адміністрації щодо альянсу та України.
  • Винищувачі, що виконують завдання Балтійського повітряного патрулювання НАТО, протягом минулого тижня та 2 січня двічі підіймалися в небо для супроводження чотирьох російських військових літаків.
  • В Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт із НАТО.
  • Країни НАТО висловили “глибоко стурбованість” нещодавніми російськими атаками, що торкнулися Чехії, Естонії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі та Великої Британії.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.

31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.

Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.

31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.

У Дніпрі 28 березня внаслідок російської дронової атаки загинула лікарка, учасниця спільноти Проекту Кешер та проєкту Мама для мами Ольга Семіренко.