Понад 150 науковців у відкритому листі до НАТО закликали дозволити вступ України

Джерело: The Gardian

Росія виступає проти вступу України до НАТО лише тому, що це перешкодить її подальшій збройній агресії. І це підтверджує її спокійне сприйняття приєднання до Альянсу Фінляндії та Швеції. Понад 150 представників американських та європейських університетів у відкритому листі підтримали вступ України в НАТО.

Вчені з різних куточків світу нагадали, що членство України в НАТО підтримують деякі європейські країни – зокрема, країни Балтії, Північної Європи та Польща. Разом з тим такі ключові держави, як США та Німеччина, залишаються проти. Аргументи проти членства України в НАТО, які неодноразово наводилися з початку нападу Росії на Україну в 2014 році, зрештою повторюють те саме занепокоєння: будь-який крок, сприйнятий як загроза безпеці Росії, може спровокувати ескалацію.

Та підписанти відкритого листа до НАТО наголошують, що насправді спокійне сприйняття Росією Фінляндії та Швеції, котрі приєдналися до Альянсу у 2022 році, розвіяло брехню в заяві про те, що Росія “тримається на волоску щодо наближення її кордонів до НАТО”.

Настав час визнати, що Росія виступає проти членства України в НАТО лише тому, що це перешкоджатиме подальшій агресії Росії проти цієї країни, – мовиться у відкритому листі, опублікованому в The Gardian, який підписали 158 дослідників з різних країн світу. – Запрошення України до НАТО стало б остаточним кроком у бік від політики умиротворення і назад до верховенства міжнародного права та захисту прав людини.

Вчені наголосили, що вступ до оборонного альянсу не створить жодних додаткових стимулів для агресивних дій Кремля, адже Росія і без того “повна рішучості знищити Україну і не потребує додаткової мотивації для цього”.

Автори документа нагадують, що досі РФ не напала на жодного члена НАТО, а натомість погрожувала, атакувала та окупувала лише країни поза блоком.

Раніше газета The Guardian оприлюднила відкритий лист експертів з низки університетів різних країн Європи та Америки із закликом не приймати Україну до НАТО.

Зауважимо, союзники НАТО погодилися виділити Україні військову допомогу обсягом 40 мільярдів євро у 2025 році. Західноєвропейський дипломат повідомив, що лідери країн Альянсу підпишуть це зобов’язання наступного тижня, під час саміту у Вашингтоні.

Ще у 2023 році президент США Джо Байден зауважив, що Україна поки що не готова до повноцінного членства в НАТО. Одначе, він готовий запропонувати військову допомогу, подібну до підтримки, яку Сполучені Штати вже давно надають Ізраїлю.

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що США та Німеччина нині є основними противниками вступу України до НАТО. Напередодні саміту НАТО у Вашингтоні Макрон зазначив, що ці країни демонструють “сильну опозицію” стосовно запрошення Україні приєднатися до Альянсу.

Російська компанія “РусХемАльянс” подала нові позови проти п’яти європейських банків, які припинили фінансування будівництва газового проєкту в Росії після запровадження санкцій.

Президент Росії Володимир Путін наказав збільшити чисельність армії на 180 тисяч. Це вже втретє від початку повномасштабного вторгнення він віддає подібні накази.

Німеччина надасть додаткові 100 мільйонів євро допомоги Україні цієї зими.

Станом на ранок 17 вересня в Чорному та Середземному морях російські окупанти утримують на бойовому чергуванні п’ять носіїв крилатих ракет “Калібр”, загальним залпом до 36 ракет.

Минулої доби, 16 вересня, російські війська обстріляли низку населених пунктів Херсонської області. Є жертви.