Понад 150 науковців у відкритому листі до НАТО закликали дозволити вступ України

Джерело: The Gardian

Росія виступає проти вступу України до НАТО лише тому, що це перешкодить її подальшій збройній агресії. І це підтверджує її спокійне сприйняття приєднання до Альянсу Фінляндії та Швеції. Понад 150 представників американських та європейських університетів у відкритому листі підтримали вступ України в НАТО.

Вчені з різних куточків світу нагадали, що членство України в НАТО підтримують деякі європейські країни – зокрема, країни Балтії, Північної Європи та Польща. Разом з тим такі ключові держави, як США та Німеччина, залишаються проти. Аргументи проти членства України в НАТО, які неодноразово наводилися з початку нападу Росії на Україну в 2014 році, зрештою повторюють те саме занепокоєння: будь-який крок, сприйнятий як загроза безпеці Росії, може спровокувати ескалацію.

Та підписанти відкритого листа до НАТО наголошують, що насправді спокійне сприйняття Росією Фінляндії та Швеції, котрі приєдналися до Альянсу у 2022 році, розвіяло брехню в заяві про те, що Росія “тримається на волоску щодо наближення її кордонів до НАТО”.

Настав час визнати, що Росія виступає проти членства України в НАТО лише тому, що це перешкоджатиме подальшій агресії Росії проти цієї країни, – мовиться у відкритому листі, опублікованому в The Gardian, який підписали 158 дослідників з різних країн світу. – Запрошення України до НАТО стало б остаточним кроком у бік від політики умиротворення і назад до верховенства міжнародного права та захисту прав людини.

Вчені наголосили, що вступ до оборонного альянсу не створить жодних додаткових стимулів для агресивних дій Кремля, адже Росія і без того “повна рішучості знищити Україну і не потребує додаткової мотивації для цього”.

Автори документа нагадують, що досі РФ не напала на жодного члена НАТО, а натомість погрожувала, атакувала та окупувала лише країни поза блоком.

Раніше газета The Guardian оприлюднила відкритий лист експертів з низки університетів різних країн Європи та Америки із закликом не приймати Україну до НАТО.

Зауважимо, союзники НАТО погодилися виділити Україні військову допомогу обсягом 40 мільярдів євро у 2025 році. Західноєвропейський дипломат повідомив, що лідери країн Альянсу підпишуть це зобов’язання наступного тижня, під час саміту у Вашингтоні.

Ще у 2023 році президент США Джо Байден зауважив, що Україна поки що не готова до повноцінного членства в НАТО. Одначе, він готовий запропонувати військову допомогу, подібну до підтримки, яку Сполучені Штати вже давно надають Ізраїлю.

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що США та Німеччина нині є основними противниками вступу України до НАТО. Напередодні саміту НАТО у Вашингтоні Макрон зазначив, що ці країни демонструють “сильну опозицію” стосовно запрошення Україні приєднатися до Альянсу.

У Москві розпочався демонтаж двох Z-інсталяцій біля посольства США. Робітники почали розбір конструкцій, серед яких панно з написом “Мы вместе” у кольорах російського прапора, та один із символів повномасштабної російської агресії проти України – ZVO.

Міноборони допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України наземний роботизований комплекс “Лють” українського виробництва, призначений для виконання широкого спектра завдань у складних умовах. Зокрема, для ведення спостереження та вогневої підтримки дій наших підрозділів. 

14 березня президент Володимир Зеленський надав українському пілоту F-16 Олексію Месю звання Героя України посмертно.

Канцлер ФРН Олаф Шольц спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном пообіцяли Україні подальшу військову підтримку після оприлюднення результатів телефонної розмови Дональда Трампа з Путіним.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 березня. Загалом від початку цієї доби відбулося 120 бойових зіткнень.