Посли ЄС погодили передачу Україні надприбутків від заморожених російських активів

Джерело: Рікард Джозвяк/X

8 травня кореспондент “Радіо Свободи” Рікард Джозвяк повідомив, що посли Євросоюзу погодили передачу Україні надприбутків від заморожених активів РФ. Мовиться про суму у близько 300 млрд доларів.

Зазначається, що посли Європейського Союзу дійшли згоди стосовно останнього кроку перед наданням надприбутків від заморожених російських активів Україні.

Посли ЄС погодили останній крок – відправити арештовані надприбутки від російських державних активів, заморожених в Європейському Союзі, до України, – зазначено у повідомленні.

Варто зауважити, 21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів із заморожених російських активів для допомоги Україні.

Раніше глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила ще у січні, після тривалих обговорень. До цього заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Читайте також: У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ Україні: положення резолюції

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

 

На Харківщині вже п’ятий день тривають проблеми з теплопостачанням. Нині понад 500 тисяч жителів залишаються без опалення.

Триває 1040-ва доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 785 тисяч осіб.

Президент Росії Володимир Путін підписав закон, що дозволяє вилучити організації “Талібан” та “Хаят Тахрір аш-Шам” (ХТШ) зі списку терористичних, створюючи правову основу для змін у відносинах з цими угрупованнями.

Опитування показало, що 47% українських біженців у Норвегії заявили, що не планують повертатися до України навіть після завершення війни. Лише 10% респондентів висловили бажання повернутися додому.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили актуальну оперативну інформацію станом на 16:00 28 грудня. З початку доби зафіксовано 82 бойові зіткнення.