Поїздки Орбана у Росію та Китай розлютили Захід – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Дипломатичні зусилля прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, зокрема його поїздки у РФ та Китай, розлютили Захід.

Напередодні, 8 липня, Орбан вирушив з візитом до Китаю, одразу після відвідин російської столиці.

Партнери Угорщини по ЄС та НАТО заявили, що візит Орбана до Москви та його заяви про “відкриття ліній зв’язку для миру в Україні” не мають нічого спільного з Євросоюзом.

Однак їх спроби розкритикувати Орбана ускладнюються тим, що з 1 липня Угорщина перебрала ротаційне головування в ЄС. У Росії, і у Китаї, одразу звернули на це увагу.

Угорський лідер неодноразово намагався посіяти розбрат у ЄС щодо України і посилити зв’язки З РФ та КНР. Зараз він прагне зробити це перебуваючи на лідерській позиції у ЄС, дратуючи тих, хто намагався підштовхнути Китай до зменшення співпраці з Росією.

5 липня Орбан надіслав до ЄС лист, у якому запевнив, що не виступав від імені блоку. Однак цей лист, ймовірно, не переконав Захід.

Зокрема прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск розкритикував дії Орбана під час пресконференції з Президентом України Володимиром Зеленським.

“Жоден посадовець не має права мирного посередництва в Україні від імені блоку, не отримавши його схвалення. Історія пам’ятає політиків, які говорили, що працювали над справедливим миром, але насправді працювали над капітуляцією”, – сказав він.

Речник Ради з нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі також повідомив, що США не повідомили про плани Орбана відвідати Москву та Пекін. Він додав, що дипломатична діяльність Орбана “не продуктивна” для миру в Україні і США занепокоєні такими кроками глави угорського уряду.

Проте жодні занепокоєння Заходу не стримують Орбана, який зазвичай виступає проти ініціатив ЄС.

У квітні парламент ЄС ухвалив резолюцію, у якій вислови побоювання, щодо змоги Угорщини виконувати обов’язки очільника, враховуючи її порушення верховенства права.

“Але Орбан не тільки взяв на себе цей переважно церемоніальний статус, але й побіг з ним, нещодавно здійснивши свою першу поїздку до Києва після вторгнення Росії”, – зауважили у Bloomberg.

Цього тижня посли ЄС планують дізнатись в Угорщини більше деталей щодо візитів Орбана. Один з дипломатів ЄС на умовах анонімності розповів, що кілька членів блоку не впевнені у тому, як Угорщина використовує своє головування. За його словами, у ЄС стурбовані тим, що Орбан використовує логотип головування у деяких своїх повідомленнях, пов’язаних з візитами у РФ та Китай.

Цього тижня Орбан також поїде на щорічний саміт НАТО у Вашингтоні, вже добившись обіцянок звільнити Угорщину від зобов’язань допомагати Україні. У коментарях міністр кабінету міністрів Угорщини Гергелі Гульяс не виключив зустрічі Орбана з Дональдом Трампом.

Трамп постійно наполягає на тому, що може швидко припинити російсько-українську війну і якщо він знову очолить Білий дім, то, можливо, підтримає позиції Орбана. На думку аналітиків, це може свідчити про довгострокову перспективу поїздок Орбана, навіть якщо зараз вони не мають результатів та викликають лише роздратування Заходу.

“Це дипломатія шоку і страху в стилі Орбана. І той факт, що він може зробити це без жодних негативних наслідків, лише надихає його”, — сказав Даніель Хегедус, співробітник Німецького фонду Маршалла в Берліні.

Ці зустрічі покращують і його імідж лідера ЄС, як ультраправої ікони, яку він відточував антимігрантською риторикою понад десять років. Угорський прем’єр-міністр назвав себе наставником націоналістичних діячів, які прагнуть залишити слід. Він фактично фінансував останню президентську кампанію Марін Ле Пен у Франції.

Тепер він заробляє на своєму впливі, створюючи нову європейську політичну групу. Трохи більше ніж за тиждень Патріоти за Європу, які Орбан заснував разом із чеськими та австрійськими союзниками, приєднали партії щонайменше з 10 країн.

На початку тижня група здобула найбільшу перемогу: приєднання партії Ле Пен “Національне об’єднання”, яка несподівано не змогла перемогти на позачергових парламентських виборах у Франції, але все ще відповідає за найбільший контингент французів у Європейському парламенті. Крок Ле Пен робить “Патріоти за Європу” третьою за величиною фракцією там, обійшовши групу, якою керує прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні.

“Є більша гра, в яку Орбан хоче зіграти, де його основною аудиторією є європейські ультраправі і, можливо, американські ультраправі та Дональд Трамп. Бути одночасно найкращим другом як Китаю, так і радикальних республіканців — це важко. Але щодо питання України це працює”, — сказав Якуб Якобовський, заступник директора Центру східних досліджень у Варшаві.

Хегедус додав, що якщо метою Орбана є показати, що ЄС не може його стримати – то у цьому він досягає успіху.

“Він б’є набагато вище своєї ваги. Він дуже стратегічний щодо цього, і немає жодних ознак того, що ЄС прокинувся, щоб щось з цим зробити”, – сказав Хегедус.

За даними синоптиків у суботу, 28 грудня, в Україні похмуро, але без істотних опадів.

Британець Марк Ворган розповів, як знайшов на смітнику картину, яку через 13 років продав за 26 500 фунтів стерлінгів (близько 1,4 млн гривень). Виявлений витвір мистецтва виявився ціннішим, ніж він міг уявити.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо погрожує Україні відключенням електроенергії, якщо транзит російського газу через Україну припиниться.

Українська співачка Катя Чиллі засудила встановлення Ханукії на Майдані, назвавши її символом “інших народів”. Вона вважає, що в центрі Києва під час війни має бути символ українського Різдва.

Унаслідок аварії літака авіакомпанії “Азербайджанських авіаліній” поблизу Актау у Казахстані загинув пілот Олександр Кальянінов. Він здобував освіту в льотній академії в Кропивницькому.