Працювала на російську пропаганду: естонську журналістку можуть ув’язнити на 20 років
Джерело: ERR
Генеральна прокуратура Естонії висунула звинувачення у державній зраді та у порушенні міжнародних санкцій естонській журналістці Світлані Бурцевій, котра тривалий час працювала на російську пропаганду.
За статтею про держзраду пропагандистці може загрожувати покарання від шести до 20 років ув’язнення або ж довічне.
За даними наглядового відомства, Бурцева писала тексти для інтернет-порталів та медіапроектів, які працюють “на користь російської пропаганди”. Зокрема, вона співпрацювала зі ЗМІ, які належать підсанкційному медіахолдингу “Россия сегодня”, разом з виданням “Sputnik Естонія”, роботу якого зупинили на території країни у 2019 році. Також у 2020-2023 роках Бурцева писала для порталу Baltnews.ee (входить до “Россия сегодня”) під псевдонімом Алан Торм.
Генпрокуратура має докази, що журналістка свідомо порушувала санкції та діяла на користь Кремля.
Світлану Бурцеву ув’язнили 1 березня. Захист просив замінити запобіжний захід на електронне спостереження, але звинувачення виступило проти, оскільки підозрювана може втекти до Росії.
Громадянство Естонії 57-річна Бурцева отримала 1994 року. Працювати в інтернет-виданнях медіагрупи “Россия сегодня” вона почала з 2017 року. 2021 року Бурцева закінчила магістратуру Севастопольського державного університету.
Раніше французька урядова агенція VIGINUM, котра спеціалізується на захисті від ворожого цифрового втручання, виявила мережу зі 193 російських сайтів, метою яких є поширення кремлівської пропаганди на Заході.
Нещодавно The Economist повідомили, що завдяки зміні керівника “комітетів особливого впливу”, Росії вдалося реабілітувати свою розвідку на світовій арені. Серед іншого видання акцентує на покращенні якості роботи й інших російських спецслужб.
Відтак, нині ФСБ, СВР і ГРУ займаються вербуванням росіян, які виїхали до Європи. Водночас наголошено, що особливо велику небезпеку ці особи несуть для Німеччини, адже кількість російських біженців там значно збільшилася після санкцій країн Балтії.
Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія
Агентство додає, що російські спецслужби можуть займатися підготовкою до війни між РФ та НАТО. Серед підходів, крім крадіжки секретної інформації, може бути спроба погіршити стосунки між ЄС та США, підірвати допомогу Україні та спровокувати конфлікти серед учасників Альянсу.
Варто зауважити, згідно з отриманим секретним документом, міністерство закордонних справ Росії розробило плани щодо послаблення західних країн, включаючи Сполучені Штати, і використання війни проти України для формування “світового порядку”, вільного від “американського домінування”.
- Влада Естонії в Тарту затримала російського вченого В’ячеслава Морозова, якого підозрюють у шпигунстві на користь РФ.
- Співробітники Латвійської Служби державної безпеки затримали російського громадянина, якого підозрюють у шпигунстві на користь російських спецслужб.
- Ризький міський суд ухвалив вирок стосовно колишнього депутата сейму Латвії, ексміністра МВС Яніса Адамсонса та російського громадянина Геннадія Силонова, визнавши їх винними у шпигунстві на користь РФ.
Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.
Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина.
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.
Міністерство юстиції сформував Реєстр відомостей щодо незаконно депортованих Росією українських дітей. Технічне створення Реєстру вже завершене. Наразі здійснюється формування та подання перших особових справ.
1 травня Міноборони спільно з підприємством “Українська оборонна компанія” підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері державного гарантування якості, що є важливим елементом запровадження в Україні системи гарантування якості за стандартами НАТО.