Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн втрачає свою команду – Politico

Джерело: Politico

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн – найвпливовіша жінка в Європі, яка вела блок через пандемію, відновила зношені зв’язки з США і зараз допомагає Україні у війні з РФ. Проте Урсула фон дер Ляєн не може зберегти свою команду єдиною.

Повноваження фон дер Ляєн на посаді Президентки Єврокомісії завершуються через рік. Та вже зараз у її команді спостерігаються зростання кількості осіб, які шукають для себе нових можливостей.

Минулого тижня її виконавчий віцепрезидент став останнім вищим єврокомісаром, який оголосив про свій намір повернутися додому, аби знову займатись внутрішньою політикою.

Інші, які все ще виконують свої ролі, почали виступати проти її політики у деяких питаннях.

Тим часом поширені припущення щодо майбутнього фон дер Ляєн і того, чи буде 64-річна ексміністрка оборони Німеччини балотуватися на другий п’ятирічний термін, керуючи найвпливовішою установою ЄС.

Серед невизначеності та зривів кадрових змін у брюссельській машині ще є над чим працювати. Європейські економіки стикаються з нищівним тиском інфляції, тоді як політичні еліти борються зі стрімкою міграцією та триваючою війною Росії в Україні. Стабільне лідерство ніколи не було настільки необхідним для довгострокового здоров’я ЄС.

“У динаміці роботи Комісії вона зараз більш відкрита, ніж будь-коли”, — сказав старший політичний помічник на умовах анонімності.

За його словами, коли ключові заступники фон дер Ляєн стрибають з корабля, вона залишається такою, що “бовтається на вітрі”.

Через 11 місяців Європейський Союз очікують вибори, на яких буде обрано понад 700 членів парламенту блоку з 27 країн-членів. Після цього голосування буде призначено новий виконавчий орган — потужну Європейську комісію — і, можливо, нового президента, який також замінить фон дер Ляєн.

Але хоча вона не сказала, чи балотуватиметься знову на посаду президента, багато хто з її членів комісії не чекають, щоб дізнатися про це.

Останні кілька тижнів спостерігали хвилю від’їздів і оголошень з Берлаймонта, як відома штаб-квартира Комісії зі сталі та скла в Брюсселі, зокрема серед її найвищих чинів.

Минулого тижня Франс Тіммерманс, який втратив посаду президента Комісії в 2019 році, а зараз є виконавчим віцепрезидентом, оголосив, що хоче балотуватися на посаду прем’єр-міністра Нідерландів після краху уряду Марка Рютте.

Маргрете Вестагер, ще одна із виконавчих віцепрезиденток фон дер Ляєн, кинула свій капелюх у боротьбу за посаду голови Європейського інвестиційного банку, яка стане вакантною наприкінці року. Це призвело до холодного листа від фон дер Ляєн, який попередив данську комісарку уникати будь-яких конфліктів інтересів.

Якщо вона заручиться підтримкою європейських міністрів фінансів, Вестагер піде до осені. Якщо вона цього не зробить, це може призвести до незручних останніх кількох місяців для керівника антимонопольного відділу в Комісії, де їй доведеться продовжувати працювати, навіть якщо її начальниця знає, що вона хоче піти.

У певному сенсі боротьба за роботу є природною частиною останнього року будь-якого політичного режиму, оскільки люди звертають увагу на наступний крок у своїй кар’єрі.

Речник Європейської комісії відкинув ідею про те, що серія від’їздів підірвала авторитет фон дер Ляєн.

“Це два виконавчих віцепрезиденти, які добігають кінця свого другого мандату в якості комісарів. Насправді те, що зараз вони є претендентами на керівні посади в ЄС і внутрішній політиці, свідчить про їхню роботу в якості членів комісії”, — сказав речник, маючи на увазі Вестагер і Тіммерманса.

Також може бути винен її стиль керівництва. За більшістю показників вона добре провела президентство, підвищивши авторитет Європейської комісії на міжнародному рівні, частково завдяки тісним робочим стосункам із президентом США Джо Байденом.

“Можливо, вона є найвпливовішим головою Комісії з часів Жака Делора”, — сказав Дезмонд Дінан, професор Школи публічної політики Джорджа Мейсона.

Та попри це, з самого початку її стиль управління дратував деяких колег. Коли вона здобула міжнародну популярність, керуючи відповіддю ЄС на війну в Україні, ті самі характеристики, які привернули до неї увагу американців водночас відштовхнули її власних комісарів у Брюсселі.

Вона приймала рішення за зачиненими дверима, лише з невеликою групою радників. Члени комісії часто відчували себе у невідомості, навіть коли відповідна політика безпосередньо впливала на їхні портфелі.

“Ось тут виникла проблема того, що вона раніше не була прем’єр-міністром. Кожен, хто очолював уряд, знає, що потрібно залучати людей — радитися, йти на поступки. Жан-Клод Юнкер, її попередник, був майстром у цьому, сказав. Фон дер Ляєн ні”, — сказав один посадовець.

Інший посадовець погодився, що її цілеспрямованість стає проблемою.

“Вона не є втіленням колегіальності. З такої кількості тем комісарі дізнаються речі через ЗМІ. Люди відчувають, що вона займається своїми справами — не те, що вони обов’язково погані, — але що вона не заохочує дискусій чи дебатів”, – сказав він.

У той час як більшість внутрішніх зіткнень розгорталися приватно, кілька спалахів невдоволення нещодавно виникли відкрито, іноді навіть загрожуючи зірвати порядок денний фон дер Ляєн.

Фон дер Ляєн була особливо стриманою під час нещодавньої суперечки щодо Закону ЄС про відновлення природи, ключової частини її гучної Зеленої угоди.

Зіткнувшись із заколотом власної політичної групи в Європейському парламенті, Європейської народної партії (ЄНП), вона здебільшого мовчала, утримуючись від публічної боротьби за те, що, зрештою, є ключовим пріоритетом її п’ятирічного терміну.

Закон витримав різке голосування. Але явне небажання фон дер Ляєн відстоювати свою власну політику було сприйнято як ознаку того, що вона більше турбується про те, щоб засмутити свою політичну групу, підтримка якої їй потрібна, якщо вона балотуватиметься на другий термін, ніж реалізація власного порядку денного.

Іншим недавнім джерелом обурення стало її оголошення в травні на саміті Ради Європи в Рейк’явіку про те, що прикордонне агентство ЄС, Frontex, співпрацюватиме з Великою Британією в питаннях міграції. Фон дер Ляєн уклала угоду сама, змусивши не лише своїх комісарів, а й інші уряди ЄС намагатися з’ясувати деталі.

Для деяких спостерігачів проблема фон дер Ляєн полягає в тому, що вона насправді не розуміє своїх власних комісарів і намагається сформувати злагоджену команду.

Члени Комісії “ніколи не об’єднувалися навколо певних цінностей — центр ваги не був чітко визначений”, — сказав Альберто Алеманно, професор права ЄС Жана Моне в HEC Paris.

“Можливо, вона керувала цією комісією як технократ, який приїхав з Німеччини в оточенні німецьких радників. Вона не обов’язково має пульс”, – додав він.

Основним занепокоєння в Берлаймонті є мовчання щодо власних планів фон дер Ляєн. Якщо вона цього захоче, то багато хто вважає, що вона зможе очолювати Комісію на другий термін, враховуючи, що її власний уряд у Берліні вирішив підтримати її на цій посаді.

Але її також пов’язували з посадою генерального секретаря НАТО, яка стане вакантною, коли термін повноважень Єнса Столтенберга (неодноразово продовжений) закінчиться в жовтні 2024 року.

Інші зазначають, що проблеми накопичуються для того, хто очолить Комісію наступного терміну. Величезний виклик щодо приєднання України до блоку — ідея, яку відстоювала фон дер Ляєн — є одним; управління переговорами щодо наступного бюджету ЄС є іншим.

Якби вона захотіла балотуватися знову, їй, швидше за все, доведеться розпочати виборчу кампанію за підтримки Європейської народної партії.

Деякі в її групі починають хвилюватися.

“Ми не знаємо, що, в біса, трапиться. Але нам потрібно знати”, — сказав один із членів ЄНП.

  • Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у п’ятницю, 21 липня, високо оцінила “дивовижний” прогрес України у впровадженні реформ для боротьби з корупцією, захисту прав меншин і забезпечення незалежної судової системи.

Чемпіон світу у суперважкій вазі за версіями WBA, WBO та WBC Олександр Усик провів пресконференцію перед реваншем із британцем Даніелем Дюбуа, який відбудеться у ніч на 20 липня у Лондоні.

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. 

У ресторані “Ottantotto 88” працівниця щоразу обливала водою папугу, як тільки він починав говорити. Зоозахисна організація UAnimals звернулися до поліції, втім, правоохоронці відмовилися встановити факт знущання над птахом.

Міністерство закордонних справ Польщі висловило протест Росії у зв’язку з атакою на польську фабрику в Україні 16 липня. Польська сторона заявила, що це є порушенням міжнародного права.