Путін погрожує Фінляндії «проблемами» на тлі вступу до НАТО
Джерело: Путін в інтерв’ю росЗМІ
Президент Росії Володимир Путін попередив про початок “проблем” із сусідньою Фінляндією після того, як країна приєдналася до Організації Північноатлантичного договору на початку цього року.
Приєднання Фінляндії до НАТО ознаменувало значну зміну в ландшафті безпеки в північній Європі та додало близько 1300 кілометрів до кордону альянсу з РФ.
Це стало ударом для Путіна, який завжди намагався унеможливити розширення альянсу. Нині він заявив, що у Фінляндії через вступ до НАТО “тепер будуть проблеми”.
Взяли й затягли в НАТО Фінляндію. У нас що, були якісь суперечки? Усі суперечки, зокрема й територіального характеру, в середині XX століття давно вирішені. Найдобріші та сердечні були відносини. Проблем не було, тепер будуть. Тому що ми тепер будемо створювати Ленінградський військовий округ і концентрувати там певні військові підрозділи. Навіщо їм це треба? Нісенітниця якась, — заявив глава РФ.
Фінляндія стала 31-м членом НАТО, подвоївши кордон альянсу з Росією. Країна стала членом Альянсу 4 квітня, подавши заявку після російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. До цього Фінляндія не планувала відмовлятися від нейтрального статусу, який зберігала десятиліттями.
Раніше стало відомо, що російські спецслужби прагнули проводити операцію щодо перешкоджання вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, використовуючи різні заходи, такі як організація демонстрацій.
Зазначимо, 14 грудня міністерка внутрішніх справ країни Марі Рантанен заявила, що Фінляндія знову закриє весь кордон з Росією, щоб зупинити неконтрольований потік мігрантів, лише через кілька годин після того, як північна країна припинила двотижневе перекриття усіх пунктів між двома країнами.
У листопаді глава НАТО Єнс Столтенберз зауважив, що Росія навмисно створює мігрантський тиск на Фінляндію.
Водночас варто нагадати, що 18 грудня Фінляндія підпише угоду про співпрацю в галузі оборони зі Сполученими Штатами, згідно з якою американські солдати та військові матеріали будуть надані для допомоги в обороні Фінляндії. Угоду зі Сполученими Штатами спрямовано на надання швидкого військового доступу та допомоги Фінляндії у разі нападу на країну.
- З 1 жовтня 2023 року Фінляндія анулювала ліцензію Генерального консульства Росії в Турку.
- Національний суд Франції у справах притулку (CNDA) ухвалив рішення, згідно з яким росіяни, які ухиляються від мобілізації для участі у повномасштабній війні проти України або які дезертували, можуть претендувати на отримання статусу біженців у Франції.
- В ЄС оприлюднили план захисту від напливу мігрантів.
- Фінляндія веде переговори щодо нової угоди про співпрацю в галузі оборони зі Сполученими Штатами Америки. Договір винятковий — Фінляндія планує дозволити присутність військ іншої країни на довгостроковій основі.
- У Фінляндії починають зводити тимчасові огорожі на кордоні з РФ. У будівництві прикордонника допомагають Збройні сили.
- У фінському місті Турку місцева влада викупить колишню будівлю російського генконсульства, щоб знести її. Місцеві депутати одностайно ухвалили рішення.
30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.
Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.
Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.
Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився приїхати до Москви на 9 травня. Про те, що Моді не прийняв запрошення глави РФ Володимира Путіна брати участь в урочистих заходах, повідомив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
Компанії McDonald’s і Coca-Cola досі розглядають російський ринок як зону підвищених ризиків і не планують повертатися до діяльності у цій країні, свідчать листи компаній до правозахисної групи B4Ukraine.