Путін знову погрожує «можливістю зміни ядерної доктрини» РФ

Джерело: Reuters

20 червня глава Росії Володимир Путін вкотре заявив, що РФ обмірковує можливі зміни своєї доктрини ядерної зброї.

Нині існуюча доктрина передбачає, що Росія може застосувати таке озброєння у відповідь на ядерний удар або у разі нападу, що становить загрозу існуванню держави.

Однак, з початку повномасштабної війни проти України деякі російські військові аналітики виступали за те, що Росія має знизити поріг для використання ядерної зброї. Тоді Путін зазначав, що в РФ немає потреби завдавати превентивного ядерного удару.

Під час візиту Путіна до Північної Кореї лідери ядерних країн підписали договір, згідно з яким кожна сторона зобов’язалася надати негайну військову допомогу іншій у разі збройної агресії.

Москва очікує, що її співпраця з КНДР буде “стримувальним фактором для Заходу”, проте, наразі відкидає потребу у використанні північнокорейських солдатів у війні проти України.

Водночас Путін не виключає постачання Росією високоточної зброї до Північної Кореї.

Читайте також: FT: Доктрину ядерної зброї РФ викладено у сценаріях підготовки до вторгнення Китаю

Зауважимо, 17 червня генеральний секретар НАТО  Єнс Столтенберг заявив, що у Північноатлантичному альянсі обговорюють приведення ядерної зброї країн блоку у стан бойової готовності на тлі загрози з боку Росії та Китаю.

Столтенберг наполягає на тому, що блок зобов’язаний показати світові свій ядерний арсенал через провокативні дії Росії. Він також попередив про загрозу з боку Китаю. Глава альянсу додав, що наріжним каменем ядерної стратегії НАТО має стати прозорість, яка допоможе донести пряме повідомлення противникам.

Цю заяву він зробив на тлі ядерних навчань, які проводять Росія і Білорусь, та погроз Кремля. У Москві все частіше звучать пропозиції переглянути ядерну доктрину РФ.

12 червня глава НАТО наголосив на зусиллях альянсу адаптувати можливості свого ядерного арсеналу до нинішніх загроз безпеці, беручи до уваги крайню ядерну риторику Росії. Він назвав ядерну зброю “найвищою гарантією безпеки” НАТО та засобом збереження миру.

Зазвичай представник НАТО рідко вдається до публічних заяв стосовно цього озброєння.

Розмірковуючи про “адаптацію ядерного арсеналу НАТО”, Столтенберг зауважив, що у червні Нідерланди оголосили про готовність перших винищувачів F-35 нести ядерну зброю, і додав, що США модернізують свою ядерну зброю в Європі.

11 червня Росія заявила, що її війська почали другий етап навчань з відпрацювання розгортання тактичної ядерної зброї разом із білоруськими військами.

Вже 12 червня в РФ повідомили, що солдати та моряки з її північного Ленінградського військового округу РФ, що межує з членами НАТО Норвегією, Фінляндією, Польщею, Естонією, Латвією та Литвою, брали участь у навчаннях з розгортання тактичної ядерної зброї.

Окрім того, з початку повномасштабного вторгнення в Україну, глава Росії Володимир Путін неодноразово заявляв, що Москва “залишає за собою право використовувати ядерну зброю”.

Варто нагадати, міністерство оборони Росії заявило, що за дорученням президента РФ Володимира Путіна “найближчим часом” проведе навчання із застосування нестратегічної ядерної зброї.

Столтенберг також згадав про модернізацію ядерної зброї КНР. Очікується, що Пекін збільшить запас ядерних ракет протягом кількох років, багато з яких потенційно зможуть досягти території НАТО.

Зауважимо, раніше президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава відкрита для розміщення ядерної зброї, однак, зауважив, що рішень ще немає.

Згодом прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон зазначив, що його країна допускає можливість розміщення ядерної зброї на своїй території на випадок війни.

Тоді як президент Франції Емманюель Макрон закликав до дебатів щодо ролі ядерної зброї у спільній обороні Європи. Макрон планує почати дискусію, “яка повинна включати протиракетну оборону, можливості далекого радіусу дії та ядерне озброєння для тих, хто її має, або хто має американську ядерну зброю на своїй території”.

Нещодавно в РФ прокоментували можливе розміщення ядерного озброєння на території Фінляндії, заявивши, що Москва “не залишить без відповіді” такий крок.

Протягом доби, 1 липня, ЗС РФ зазнали втрат серед особового складу у кількості близько 1280 військових. За понад два роки великої війни втрати в живій силі російської армії наразі становлять 545 090 осіб.

2 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибуде до Києва. У межах візиту він проведе зустріч з президентом Володимиром Зеленським. Як стверджують The Guardian та Financial Times, офіційних заяв про візит поки немає від жодної зі сторін.

Нідерланди дозволили експорт в Україну 24 винищувачів F-16 та семи авіадвигунів до них. Згідно з ліценцією від міністерки зовнішньої торгівлі та розвитку співробітництва Нідерландів, перший літак має надійти “незабаром”.

1 липня президент Володимир Зеленський провів зустріч з двопартійною делегацією Палати представників Конгресу США, висловивши вдячність зокрема за виділення Конгресом макрофінансової допомоги Україні, водночас акцентувавши на необхідності посилення української ППО.

Відповідно до документа, опублікованого 1 липня, Міжнародний союз електрозв’язку засудив низку інцидентів із втручанням Росії у супутникові системи європейських країн, закликавши припинити глушити GPS-звʼязок.