У НАТО обговорюють приведення ядерного озброєння у бойову готовність
Джерело: Єнс Столтенберг в інтерв’ю The Telegraph
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що у Північноатлантичному альянсі обговорюють приведення ядерної зброї країн блоку у стан бойової готовності на тлі загрози з боку Росії та Китаю.
Столтенберг наполягає на тому, що блок зобов’язаний показати світові свій ядерний арсенал через провокативні дії Росії. Він також попередив про загрозу з боку Китаю.
Я не вдаватимуся до подробиць про те, скільки ядерних боєголовок має бути у стані боєготовності і які повинні перебувати на зберіганні, але потрібно проконсультуватися з цих питань. Це саме те, що ми робимо, — зазначив генсек НАТО.
Глава альянсу додав, що наріжним каменем ядерної стратегії НАТО має стати прозорість, яка допоможе донести пряме повідомлення противникам.
Нашою метою, звісно ж, є мир без ядерної зброї, однак, поки вона існує, ми залишимося ядерним альянсом, тому що світ, у якому Росія, Китай та Північна Корея мають ядерну зброю, а НАТО – ні, був би небезпечним, — пояснив Столтенберг.
Цю заяву він зробив на тлі ядерних навчань, які проводять Росія і Білорусь та погроз Кремля. У Москві все частіше звучать пропозиції переглянути ядерну доктрину РФ.
Зауважимо, 12 червня глава НАТО Єнс Столтенберг наголосив на зусиллях альянсу адаптувати можливості свого ядерного арсеналу до нинішніх загроз безпеці, беручи до уваги крайню ядерну риторику Росії. Він назвав ядерну зброю “найвищою гарантією безпеки” НАТО та засобом збереження миру.
Зазвичай представник НАТО рідко вдається до публічних заяв стосовно цього озброєння.
Розмірковуючи про “адаптацію ядерного арсеналу НАТО”, Столтенберг зауважив, що у червні Нідерланди оголосили про готовність перших винищувачів F-35 нести ядерну зброю, і додав, що США модернізують свою ядерну зброю в Європі.
11 червня Росія заявила, що її війська почали другий етап навчань з відпрацювання розгортання тактичної ядерної зброї разом із білоруськими військами.
Вже 12 червня в РФ повідомили, що солдати та моряки з її північного Ленінградського військового округу РФ, що межує з членами НАТО Норвегією, Фінляндією, Польщею, Естонією, Латвією та Литвою, брали участь у навчаннях з розгортання тактичної ядерної зброї.
Окрім того, з початку повномасштабного вторгнення в Україну, глава Росії Володимир Путін неодноразово заявляв, що Москва “залишає за собою право використовувати ядерну зброю”.
Варто нагадати, міністерство оборони Росії заявило, що за дорученням президента РФ Володимира Путіна “найближчим часом” проведе навчання із застосування нестратегічної ядерної зброї.
Столтенберг також згадав про модернізацію ядерної зброї КНР. Очікується, що Пекін збільшить запас ядерних ракет протягом кількох років, багато з яких потенційно зможуть досягти території НАТО.
Зауважимо, раніше президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава відкрита для розміщення ядерної зброї, однак, зауважив, що рішень ще немає.
Згодом прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон зазначив, що його країна допускає можливість розміщення ядерної зброї на своїй території на випадок війни.
Тоді як президент Франції Емманюель Макрон закликав до дебатів щодо ролі ядерної зброї у спільній обороні Європи. Макрон планує почати дискусію, “яка повинна включати протиракетну оборону, можливості далекого радіусу дії та ядерне озброєння для тих, хто її має, або хто має американську ядерну зброю на своїй території”.
Нещодавно в РФ прокоментували можливе розміщення ядерного озброєння на території Фінляндії, заявивши, що Москва “не залишить без відповіді” такий крок.
- 21 травня Росія оголосила про початок ядерних навчань поблизу кордону з Україною. У Міноборони РФ назвали військові навчання “відповіддю на провокаційні заяви та погрози окремих представників Заходу”.
- 25 квітня в РФ заявили, що Польща грає у “дуже небезпечну гру”, розглядаючи можливість розміщення ядерної зброї США на своїй території.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію.
- Речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі та речник Держдепу США Метью Міллер прокоментували чергові ядерні погрози з боку Росії.
Російські війська зараз перебувають за три кілометри від околиць ключового міста Покровська Донецької області після наступу в середу. Вони також захопили українські позиції поблизу міста.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів, за його словами, безрезультатну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів з ним.
Естонія передала Україні один зі своїх енергоблоків з Ауверської електростанції. За даними Міністерства енергетики України, енергоблок здатен забезпечити електроенергією близько 150 тисяч осіб.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що більша частина Європи далі не вірить у те, що Росія є загрозою для всіх, і наївно сподіваЄться, що ситуація “якимось чином сама владнається”.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.