Рада ЄС затвердила постанову для використання прибутку від заморожених активів РФ
Джерело: пресслужба Ради ЄС
12 лютого Рада ЄС затвердила постанову, що дає можливість використати прибуток від заморожених активів РФ для відновлення та відбудови України.
Так, Рада ЄС прийняла постанову, що роз’яснює зобов’язання центральних депозитаріїв цінних паперів, які володіють активами та резервами ЦБ Росії, що були іммобілізовані внаслідок обмежувальних заходів ЄС.
Після того, як Росія розпочала незаконне та невиправдане повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ЄС у координації з міжнародними партнерами вирішив заборонити будь-які операції, пов’язані з управлінням резервами, а також активами ЦБ РФ. Внаслідок цієї заборони відповідні активи, що належать фінансовим установам у державах-членах ЄС, заморожено, – зазначили у повідомленні.
Сьогоднішнє рішення, відповідно до позиції G7, роз’яснює заборону на ці операції, а також правовий статус доходів, які отримують центральні депозитарії у зв’язку з володінням російськими іммобілізованими активами, і встановлює чіткі правила для осіб, які володіють ними. Рада, зокрема, ухвалила, що ЦДЦП, які володіють активами ЦБ РФ на суму понад 1 млн євро, повинні окремо враховувати надзвичайні залишки коштів, що накопичилися в результаті обмежувальних заходів ЄС, а також повинні зберігати відповідні доходи окремо. Крім того, ЦДЦП забороняється розпоряджатися отриманим чистим прибутком.
Затверджена постанова дає можливість Раді ухвалити рішення про можливе встановлення фінансового внеску до бюджету ЄС, зібраного з цього чистого прибутку, для підтримки України та її відновлення на пізнішому етапі.
Цей фінансовий внесок може бути направлений через бюджет ЄС до Фонду України, за яким Рада та Європейський парламент досягли попередньої угоди 6 лютого 2024 року.
Зауважимо, 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”.
22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.
- За інформацією ЗМІ, країни-члени G7 наблизились до рішення щодо конфіскації заморожених російських активів на користь України.
- 12 грудня Європейська комісія затвердила пропозицію стосовно законодавчого акта щодо використання доходів заморожених російських активів для відновлення України.
- Арештовано та передано в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) корпоративні права і майно громадянина РФ вартістю майже 5 мільйонів гривень.
- 12 жовтня 2023 року уряд Естонії схвалив і направить до парламенту поправку до Закону про міжнародні санкції, яка, серед іншого, передбачає, що заморожені російські активи можна буде спрямувати для відшкодування збитків Україні завданих війною.
- Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.
21 листопада Велика Британія спільно з Європейським Союзом попередили про ескалацію та вихід війни РФ проти України на інший рівень, коментуючи ймовірне використання Росією міжконтинентальної балістичної ракети “Рубіж”.
Розвідувальні служби Великої Британії вивчають інформацію, що Росія могла застосувати міжконтинентальні балістичні ракети (МБР) під час атаки на Дніпро. Цю інформацію надали українські військові, проте її ще не підтверджено.
21 листопада Україна відзначає як День Гідности та Свободи, згадуючи дві доленосні події. Цього дня розбіжністю у 9 років розпочалися Помаранчева революція та Революція Гідности.
У бюджет заклали 190 млн гривень на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців.
Лінія фронту в Україні “менш стабільна, ніж будь-коли з перших днів повномасштабного вторгнення”, заявив міністр оборони Великої Британії Джон Хілі.