Рейс MH17: дев’ять років тому теракт РФ призвів до загибелі усіх 298 членів екіпажу та пасажирів

Джерело: Букви

Дев’ять років тому російські військові уразили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, котрий виконував рейс MH17 з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). Усі 298 членів екіпажу та пасажири цього літака загинули, зокрема 80 дітей.

Ракета російського зенітного ракетного комплексу “Бук” уразила літак через три години польоту.

“Наші думки й серця – разом із родинами та близькими кожного і кожної з 298 загиблих. Цю трагедію, спричинену агресором, ніколи не буде забуто. Держава-окупант, держава-терорист відповість повною мірою за всі злочини, скоєні в Україні”, – зазначив президент Володимир Зеленський у роковини трагедії.

Глава МЗС Дмитро Кулеба наголосив, що РФ роками брехала про трагедію, намагаючись уникнути відповідальності, поки голландський суд не встановив правду.

“Ми сумуємо за жертвами MH17 і повторюємо: відповідальність за російські злочини – неминуча”.

Своєю чергою, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко зауважив, що у 2014 році стало зрозумілим, що “путінська Росія” – це не лише держава, яка фінансує тероризм, а й держава, яка і є терористом.

“Зараз РФ чи не щодня тероризує Україну, українців та весь світ. І вже давно переплюнула “Аль-Каїду” та ІДІЛ. Та й сам Путін став гіршим, ніж Осама бен Ладен. Тому наша спільна мета – зупинити його сьогодні раз і назавжди. Перемогти і довести справу до міжнародного трибуналу. Фюрер РФ та його злочинне оточення мають відповісти за геноцид, тероризм та інші криваві злочини проти українців. MH17. Ми пам’ятаємо”, – мовиться у дописі політика.

Довідка. 17 липня 2014 року російські військові збили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Близько 16:00 з літаком зник зв’язок, хоча політ тривав штатно і досі не було несправностей.

Боїнг 777 збили із зенітно-ракетного комплексу «Бук», який доставили з Російської Федерації і розмістили поблизу міста Сніжне Донецької області на території, тимчасово окупованій і підконтрольній російським військам та створеним російськими спецслужбами і підлеглим російському військовому командуванню збройним формуванням місцевих колаборантів.

Воєнний злочинець Ігор Гіркін “Стрєлков” не менш ніж за дві години після катастрофи оприлюднив повідомлення, що підконтрольні йому найманці та бойовики нібито збили в районі Тореза український Ан-26. Але видалив свій допис, коли стало відомо, що насправді було збито пасажирський літак.

СБУ вдалось  зафіксувати телефонні розмови учасників цього злочину. У них йшлося про те, що MH17 збили із ЗРК “Бук”.

У серпні 2014 року створили слідчу групу (Joint Investigation Team). Для розслідування кримінального злочину до неї увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. 9 вересня нідерландська Рада безпеки опублікувала результати розслідування, де зазначила, що з підконтрольного російським силам району було випущено ракету “земля-повітря”.

24 травня 2018 року Міжнародна спільна слідча група у Нідерландах встановила, що ЗРК “БУК” належав 53-й бригаді військ протиповітряної оборони РФ. Наступного дня Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили у катастрофі Росію.

Кремль тривалий час заперечував будь-яку причетність до знищення лайнера і відмовлявся екстрадувати обвинувачених або співпрацювати зі слідством.

У листопаді Окружний суд в Гаазі (Нідерланди) визнав винним у діях, що призвели до падіння літака MH17, та вбивстві його пасажирів й екіпажу Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. Усіх трьох заочно засуджено до пожиттєвого ув’язнення. Також вони мають виплатити 16 мільйонів євро родинам загиблих.

Також визнано, що літак було збито із ЗРК “Бук” ракетою, запущеною з боку тимчасово окупованого РФ Первомайського. Під час засідання  визнано, що самопроголошена влада та бойовики отримувала політичні та військові вказівки з Москви.

Тоді Володимир Зеленський назвав це рішення дуже важливим: “Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти встановлено”.

8 лютого 2023 року прокуратура Нідерландів заявила, що, ймовірно, президент Росії Володимир Путін особисто підписав рішення про постачання зенітно-ракетних систем великої дальності проросійським сепаратистам на сході України до того, як вони збили рейс 17 Malaysia Airlines у липні 2014 року, що призвело до загибелі всіх 298 пасажирів та екіпажу.

Європейський Союз з нагоди дев’ятих роковин збиття малайзійського авіалайнера нагадав, щоб Росія “визнала свою відповідальність” за загибель 298 людей і “повністю співпрацювала з намаганнями досягти правди, справедливості та відповідальності перед жертвами та їхніми близькими”.

Генштаб оприлюднив відео, на якому 14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого демонструє успішну операцію на Куп’янському напрямку. Українські захисники знищили бронетанкову групу противника, атакувавши п’ять одиниць техніки, серед яких танки та БМП.

У Польщі до Українського легіону станом на сьогодні вже подали більше тисячі заяв, повідомив посол України у Польщі Василь Боднар.

На повномасштабній війні РФ проти України загинув ще один грузинський боєць Бадрі Кварацхелія. Інформацію підтвердили у МЗС Грузії.

22 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо прилетів з візитом до Росії. Наразі триває офіційна зустріч між ним та главою РФ Володимиром Путіним у Кремлі.

Обраний президент США у своїй передвиборчій кампанії обіцяв швидко покласти край російсько-українській війні. Responsible Statecraft припускає, що може розглянути нестандартні підходи, а саме використання арктичних питань для переговорів із Росією.