Reuters: Китай постачає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильних установок

Джерело: Reuters

Китайський виробник двигунів, котрі використовуються в російських ударних безпілотниках “Гарпія-А1”, постачає їх до Росії через фірми-прокладки, маскуючи призначення у документах, повідомили європейські розвідслужби.

Бойові дрони “Гарпія-А1” виготовляє Іжевський електромеханічний завод “Купол”. За даними української військової розвідки, російська армія щомісяця витрачає близько 500 таких апаратів. Як зазначено у внутрішньому документі, який опинився у розпорядженні Reuters, у 2025 році завод мав поставити Міністерству оборони Росії 6000 дронів проти 2000 у 2024 році.

У жовтні минулого року Євросоюз і США запровадили санкції проти постачальників заводу “Купол”, серед яких був і китайський виробник двигунів — Xiamen Limbach Aviation Engine Co. Після цього, як пише Reuters з посиланням на внутрішні документи, постачання таких самих двигунів взяла на себе інша китайська компанія — Beijing Xichao International Technology and Trade.

На фінальному етапі постачань документи фальсифікуються: двигуни позначаються вже як “промислові холодильні установки”.

Агентству Reuters не вдалося отримати коментарі від жодної компанії, згаданої в документах.

У Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що не мають інформації про постачання двигунів для дронів “Гарпія” і запевнили, що суворо контролюють експорт товарів подвійного призначення. Також у зовнішньополітичному відомстві Пекіна наголосили: “Китай завжди виступав проти односторонніх санкцій, які не мають підстав у міжнародному праві та не затверджені Радою Безпеки ООН”.

Раніше повідомляли, що досі Росії вдається закуповувати електронні компоненти західних компаній для своїх ракет, які росіяни націлюють на українські міста. Переважно постачання відбуваються через китайські та гонконгські фірми-одноденки, котрі, своєю чергою, змушують Росію суттєво переплачувати.

  • Європейський Союз запропонував запровадити санкції проти двох невеликих китайських банків через їхню участь у допомозі Росії в обході чинних торговельних обмежень ЄС.
  • Російські збройні сили значно залежать від західних напівпровідникових технологій і суттєвого постраждали від санкцій США та Євросоюзу. Про це 1 червня повідомив німецький тижневик Bild am Sonntag із посиланням на внутрішні документи російського підприємства “Науково-виробниче об’єднання обчислювальних систем”, котре розробляє програмне забезпечення та виготовляє обладнання, зокрема для армії РФ.
  • Згідно з новим звітом Conflict Armament Research, північнокорейська балістична ракета, випущена минулого місяця російськими військовими в Україні, містила сотні компонентів, які належать компаніям у США та Європі.

Від початку року кількість жертв серед цивільних в Україні через російські обстріли сягнула найвищого рівня за останні три роки.

Китайський виробник двигунів, котрі використовуються в російських ударних безпілотниках “Гарпія-А1”, постачає їх до Росії через фірми-прокладки, маскуючи справжнє призначення продукції у документах, повідомили європейські розвідслужби.

Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп повідомив, що Амстердам спільно з 40 країнами ОБСЄ офіційно звернулися з вимогою провести незалежне розслідування катувань та жорстокого поводження з українськими полоненими з боку Росії.

На Сумщині прикордонника засудили до п’яти років ув’язнення за злив даних про позиції ЗСУ, продаж боєприпаси й допомогу у незаконному переміщенні вантажі через кордон.

Надвечір 24 липня рятувальникам вдалося ліквідувати усі осередки пожеж, спричинені російським авіаударом по Харкову.