Reuters: РФ збільшує імпорт бензину з Білорусі після атак на російські НПЗ

Джерело: Reuters

У березні Росія збільшила імпорт бензину із сусідньої Білорусі, щоб зменшити ризик дефіциту на внутрішньому ринку через позапланові ремонти на російських нафтопереробних заводах після атак безпілотників, повідомили чотири джерела.

Зазвичай Росія є чистим експортером пального та постачальником на міжнародні ринки, одначе, наслідки ударів безпілотників змусив нафтові компанії імпортувати.

РФ вже заборонила експорт бензину з 1 березня, щоб спробувати забезпечити достатньо пального для внутрішнього ринку після неодноразових атак українських дронів на російські нафтопереробні заводи з початку року.

Росія зазвичай імпортує дуже мало пального з Білорусі, хоча вона звернулася до країни в серпні-жовтні 2023 року, коли зіштовхнулася з дефіцитом пального, що призвело до стрімкого зростання цін на бензин і чергової заборони на експорт нафтопродуктів.

Цього року Росія знову збільшила імпорт бензину з Білорусі, і в першій половині березня обсяг досяг майже 3 тис. тонн, повідомили джерела Reuters.

У лютому Росія імпортувала 590 тонн, а в січні постачань з Білорусі не було.

Два джерела в галузі, які побажали залишитися анонімними, сказали, що обговорення стосовно подальшого імпорту відбуваються між урядами та нафтовими компаніями.

Один із них зазначив, що переговори були складними, оскільки Білорусь надає пріоритет експорту свого пального на міжнародні ринки.

Скільки буде потрібно Росії, залежатиме від термінів ремонту НПЗ, повідомило інше джерело.

Припускають, що російські нафтові компанії можуть збільшити постачання нафти на білоруські НПЗ в обмін на додаткові нафтопродукти для постачання в Росію.

Білорусь переважно експортує свої нафтопродукти на міжнародні ринки за довгостроковими транзитними угодами між державами. Країна має два нафтопереробні заводи — Новополоцкий “Нафтан” і “Мозырский”.

Кожен має потужність у 12 мільйонів тонн на рік (близько 240 000 барелів на день), але зазвичай працюють на меншій потужності, переробляючи кожен близько 9 мільйонів тонн на рік (близько 180 000 барелів на день).

Тож незрозуміло, наскільки Білорусь може збільшити видобуток, і джерела в галузі поінформували, що існують технічні проблеми.

Зауважимо, ще у лютому ЗМІ повідомляли, що показники перероблення нафти у РФ впали до найнижчого рівня після зупинки двох великих НПЗ, які атакували безпілотники.

Також британські розвідники оцінили, як атаки ЗСУ на російські нафтопереробні заводи вплинули на економіку РФ. Фахівці зауважили, що від 1 березня у Росії діє піврічна заборона на експорт бензину. Причина – необхідність стабілізувати ціни на внутрішньому ринку РФ на тлі зростання попиту.

Експерти наголосили, що Україна почала новий етап боротьби з російським агресором, атакуючи власними безпілотниками нафтопереробні заводи Росії.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.