РФ може скористатися невизнаним Придністров’ям для дестабілізації Молдови – ISW

Джерело: ISW

Влада РФ може відновити свої зусилля та скористатися невизнаним Придністров’ям з метою дестабілізації ситуації у Молдові, аби підірвати український експорт зерна через західне узбережжя Чорного моря.

Зокрема Кремль може розглядати операцію у так званій ПМР як альтернативний спосіб утримати країни від участі в українському зерновому коридорі, попри ослаблену присутність РФ в західній частині Чорного моря.

Кремль може спробувати здійснити операції під фальшивим прапором у Придністров’ї, щоб стверджувати, що Росія повинна захищати етнічних росіян і російськомовних, — пояснили у звіті.

10 січня агентство Reuters повідомило, що в румунському чорноморському порту Констанца у 2023 році відвантажено 36 мільйонів метричних тонн зерна, що є рекордним показником. Водночас близько 40% постачань становило українське зерно.

Раніше ISW оцінювало, що українські удари по активах чорноморського флоту РФ змусили російські військово-морські сили змінити моделі операцій і відвести деякі кораблі від своєї основної бази в окупованому Севастополі на заході Криму. Українські удари також успішно сприяли цивільному використанню Чорноморського зернового коридору в Україні, оскільки міжнародна підтримка цього коридору продовжує зростати, попри вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи та погрози проти неї.

Аналітики зауважили, що ймовірно, у квітні 2022 року та лютому 2023 року РФ намагалася створити інформаційні умови для можливої ​​операції під фальшивим прапором у Придністров’ї, одначе, зазнала невдачі, зокрема й з економічних причин.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра”, що спеціалізується на космосі та ракетобудуванні, також повідомив про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності “Орєшнік” по території України. Інформація базується на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.

Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час візиту до Берліна висловив сподівання на скоріше повернення українських переселенців.

11 грудня посли країн Європейського Союзу затвердили п’ятнадцятий пакет санкцій проти РФ у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну.