РФ обстрілює Україну ракетами, які отримала від Києва наприкінці 90-х років за газові борги – розслідування «Схем»

Фото: radiosvoboda.org
Джерело: “Схеми”
Журналісти проєкту “Схеми” знайшли докази того, що Росія завдає по Україні ракетних ударів ракетами Х-55, які отримала від Києва у межах угоди 1999 року між урядами країн щодо погашення заборгованості за газ.
Журналісти ознайомились з текстом угоди і списком номерів переданих ракет і співставили з номерами тих Х-55, якими Росія обстрілює Україну від початку повномасштабного вторгнення.
Таким чином журналісти виявили щонайменше з десяток ракет зі списку, які РФ запустила по українських містах – частину з них збили сили української ППО, частина влучила у житлові будинки.
Угоду щодо передачі ракет “Схеми” розшукали в архівах. Вона була підписана між урядом України, очолюваним Валерієм Пустовойтенком та урядом РФ, який очолював Володимир Путін. Підписали угоду в Ялті.

Фото: radiosvoboda.org
Відповідно до умов угоди, Україна передала Росії 8 бомбардувальників Ту-160, 3 бомбардувальники Ту-95МС та 575 крилатих ракет Х-55. Взамін РФ “пробачила” Україні газовий борг на суму 275 мільйонів гривень.
Разом з угодою журналісти отримали список з усіма номерами переданих ракет і співставили з номерами Х-55, якими Росія обстрілювала Україну після початку повномасштабного вторгнення РФ.
У списку є три ракети, збиті силами ППО над Києвом та областю у січні, квітні та травні 2023 року.
Ще однією ракетою зі списку окупанти вдарили по Києву у грудні 2022 року. Тоді вона поцілила у житловий будинок, внаслідок чого загинула жінка. Інша ракета, яку Україна також віддала Росії, влучила в будинок на Київщині. Під час обстрілу постраждала дитина.
Ще кілька ракет журналісти проєкту ідентифікували за допомогою світлин із номерами на уламках, отриманих від джерел у правоохоронних органах.
Загалом журналістами було виявлено понад десяток ракет, які РФ отримала від України, а зараз ними ж обстрілює мирні міста. Частина з цих збитих ракет нині зберігається у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз.
- В Україні волонтери розробили недорогу крилату ракету, яка, як сподіваються, зможе “подолати” російську протиповітряну оборону, щоб ракети з боєголовками з більшою ймовірністю досягали своїх цілей.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Росія нібито готова до укладення мирної угоди, і тепер, за його словами, черга за Україною.
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.