РФ обстрілює Україну ракетами, які отримала від Києва наприкінці 90-х років за газові борги – розслідування «Схем»

Фото: radiosvoboda.org

Джерело: “Схеми”

Журналісти проєкту “Схеми” знайшли докази того, що Росія завдає по Україні ракетних ударів ракетами Х-55, які отримала від Києва у межах угоди 1999 року між урядами країн щодо погашення заборгованості за газ.

Журналісти ознайомились з текстом угоди і списком номерів переданих ракет і співставили з номерами тих Х-55, якими Росія обстрілює Україну від початку повномасштабного вторгнення.

Таким чином журналісти виявили щонайменше з десяток ракет зі списку, які РФ запустила по українських містах – частину з них збили сили української ППО, частина влучила у житлові будинки.

Угоду щодо передачі ракет “Схеми” розшукали в архівах. Вона була підписана між урядом України, очолюваним Валерієм Пустовойтенком та урядом РФ, який очолював Володимир Путін. Підписали угоду в Ялті.

Фото: radiosvoboda.org

Відповідно до умов угоди, Україна передала Росії 8 бомбардувальників Ту-160, 3 бомбардувальники Ту-95МС та 575 крилатих ракет Х-55. Взамін РФ “пробачила” Україні газовий борг на суму 275 мільйонів гривень.

Разом з угодою журналісти отримали список з усіма номерами переданих ракет і співставили з номерами Х-55, якими Росія обстрілювала Україну після початку повномасштабного вторгнення РФ.

У списку є три ракети, збиті силами ППО над Києвом та областю у січні, квітні та травні 2023 року.

Ще однією ракетою зі списку окупанти вдарили по Києву у грудні 2022 року. Тоді вона поцілила у житловий будинок, внаслідок чого загинула жінка. Інша ракета, яку Україна також віддала Росії, влучила в будинок на Київщині. Під час обстрілу постраждала дитина.

Ще кілька ракет журналісти проєкту ідентифікували за допомогою світлин із номерами на уламках, отриманих від джерел у правоохоронних органах.

Загалом журналістами було виявлено понад десяток ракет, які РФ отримала від України, а зараз ними ж обстрілює мирні міста. Частина з цих збитих ракет нині зберігається у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз.

  • В Україні волонтери розробили недорогу крилату ракету, яка, як сподіваються, зможе “подолати” російську протиповітряну оборону, щоб ракети з боєголовками з більшою ймовірністю досягали своїх цілей.

Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення. 

Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.

15 липня заступник міністра енергетики Микола Колісник запевнив, що станом на сьогодні енергосистема є збалансованою, тож, відключення на літній період не передбачаються. Щобільше, згідно з даними відомства, енергетики вже відновили більш як половину знищених росіянами енергогенеруючих потужностей. 

Переважна більшість озброєння США, котре згідно з новою угодою Вашингтона з НАТО, повинне бути передана Альянсу для постачання в Україну, вже готове до відправки.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що представник його країни на засіданні міністрів закордонних справ країн ЄС закликатиме відтермінувати голосування щодо 18-го пакета санкцій проти Росії.