РФ погрожує Японії за намір передати США ракети для Patriot
Джерело: Reuters
Рішення Японії щодо надання США ракет до систем ППО Patriot матиме “серйозні наслідки” для російсько-японських відносин, заявила речниця МЗС РФ Марія Захарова. Японія планує спорядити ракети для подальшої їх передачі Україні.
Відносини між Москвою та Токіо, і без того складні, різко погіршилися після того, як Росія повномасштабно вдерлася в Україну в лютому 2022 року. Японія приєдналася до своїх західних союзників у введенні широких економічних санкцій проти Росії.
Минулого тижня Японія заявила, що готуватиметься передати ракети до систем протиповітряної оборони Patriot Сполученим Штатам після перегляду своїх інструкцій щодо експорту зброї, що стало першою серйозною зміною обмежень такого експорту за дев’ять років.
Хоча новий експортний контроль Японії досі не дозволяє їй постачати озброєння до країн, які перебувають у стані війни, це може опосередковано принести користь Україні у війні з Росією, оскільки це дає Сполученим Штатам додаткові можливості для надання військової допомоги Києву.
Водночас Захарова наголосила, що, мовляв, такий сценарій буде “інтерпретований як однозначно ворожі дії проти Росії і призведе до серйозних наслідків для Японії в контексті двосторонніх відносин”.
Нещодавно Японія і Південна Корея підняли літаки для спостереження за спільними польотами китайських і російських бомбардувальників і винищувачів поблизу своїх територій.
Росія та Японія ще не уклали угоду про офіційне припинення бойових дій Другої світової війни через давню територіальну суперечку про ланцюг тихоокеанських островів, відомих в Японії як Північні території, а в Росії як Південні Курили.
Ще до війни РФ проти України Японія скаржилася на збільшення російської військової присутності на островах, які СРСР захопив у Японії наприкінці Другої світової війни.
Зауважимо, за даними ЗМІ, Японія готує зміни до правил свого військового експорту, аби дати змогу США передати Україні додаткові ракети для ЗРК Patriot.
Раніше в РФ погрожували, що можуть розірвати дипломатичні відносини зі Сполученими Штатами, якщо Вашингтон конфіскує російські активи, заморожені через повномасштабну війну проти України.
Також плани Німеччини розгорнути бригаду в Литві з 2027 року призведуть до “ескалації військової напруженості” між Росією і НАТО, заявила речниця МЗС РФ Марія Захарова.
Окрім цього, президент РФ Володимир Путін попередив про початок “проблем” із сусідньою Фінляндією після того, як країна приєдналася до Організації Північноатлантичного договору на початку цього року.
- Японія є третім найбільшим донором фінансової допомоги Україні. У 2023 році до державного бюджету України спрямовано 3,7 млрд доларів США пільгового фінансування та грантів.
- Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда оголосив про намір Японії надати додаткову допомогу на відновлення та реконструкцію України в розмірі 4,5 мільярда доларів.
- Японія передала Україні шість дизель-генераторів потужністю 550 кВА для забезпечення електроенергією об’єктів критичної інфраструктури портів Великої Одеси.
- Японія планує приєднатися до багатонаціонального проєкту з розмінування територій України.
Радянські традиції одностайного голосування дали збій на засіданні держдуми РФ 21 листопада, де депутати мали затвердити проєкт російського бюджету на найближчі три роки.
Протиракетна база НАТО в Редзіково, Польща, має виключно оборонний характер і спрямована на боротьбу з балістичними ракетами, особливо з боку країн-ізгоїв, заявив речник польського МЗС Павел Вронський, реагуючи на провокаційні заяви Росії.
У Генштабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.
Фахівці Інституту масової інформації закликали Верховну Раду повернути прямі трансляції пленарних засідань, перериваючи їх лише під час повітряних тривог. Експерти наголошують, що чинні обмеження непрозорі й підривають громадський контроль за діяльністю парламенту.
Десять співробітників Служби безпеки України та десять військовослужбовців Збройних сил України пройшли тижневе навчання у Національній лабораторії Айдахо, США, де вивчили методи зі збору доказів для криміналістичної експертизи після можливого ядерного удару.