Російський мільярдер Фрідман подав позов проти Люксембургу через санкції

Джерело: росЗМІ “Медуза”

Російський мільярдер Михайло Фрідман подав позов до Люксембургу, оскаржуючи санкції, які призвели до заморожування його активів у цій країні. Бізнесмен звернувся до Гонконзького міжнародного арбітражного центру (HKIAC) із вимогою компенсації у розмірі 16 мільярдів доларів, аргументуючи це незаконною експропріацією його активів у рамках санкцій Євросоюзу.

Фрідман стверджує, що заморожування його активів суперечить угоді 1989 року між Бельгією, Люксембургом і СРСР (яку Росія успадкувала), що забороняє експропріацію капіталовкладень без належної компенсації. На думку Фрідмана, санкції ввели лише через його російське громадянство та успіх у бізнесі. За його словами, дії порушують міжнародне право і є “серйозною несправедливістю”.

Джерела, близькі до процесу, зазначають, що цей позов Фрідмана може стати першим випадком, коли оспорюється базова легітимність санкцій. Раніше позови стосувалися лише окремих санкцій, спрямованих проти конкретних осіб.

Довідка. Михайло Фрідман народився у Львові, але має громадянство Росії та Ізраїлю. На сьогодні він є одним із найбагатших людей Росії. Фрідман є резидентом Великої Британії і раніше володів численними активами в Україні, включаючи частки в українському підрозділі Альфа-Банку, “Київстар” та інших. Після початку війни українські активи Фрідмана, включаючи банк Sense Bank, націоналізували.

Фрідман роками будував бізнес та імідж бізнесмена-космополіта без наявності громадянства України. Наприклад, аналітики Trap Aggressor виявляли, що російський “Альфа банк” кредитував підприємства російського військово-промислового комплексу після анексії Криму та збройної агресії армії РФ на Донбасі у 2014 році.

Фрідман перебуває під санкціями США, ЄС та Великої Британії, хоча він публічно не підтримував війну Росії проти України і не висловлювався проти дій російської влади. Британський уряд називав його “прокремлівським олігархом”, але Фрідман це заперечував.

Мінфін США та західні журналісти пов’язували тісними зв’язками Фрідмана і президента РФ Володимира Путіна ще з часів його роботи в КДБ СРСР.

Міністерство закордонних справ України ознайомилося з доповіддю Управління Верховного комісара ООН з прав людини, відкинувши висновки щодо поправок до Закону України “Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій”.

Вчора, 1 січня, росіяни атакували Київ ударними безпілотниками. Внаслідок падіння уламків дронів на будинок у Печерському районі загинув науковець Ігор Зима зі своєю дружиною Олесею Сокур. Колектив Київського національного університету імені Тараса Шевченка висловив співчуття через трагедію.

Працівники ДБР завершили розслідування стосовно командира однієї з військових частин Дніпропетровської області, котрий державним коштом організував закупівлю для підлеглих партії неякісного одягу на майже 140 млн гривень.

Благодійний фонд Петра Порошенка нагадав, що рік тому росіяни знищили Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича у Львові, а за цей час відбудова історичної памʼятки так і не розпочалась, попри те, що Фонд запропонував фінансову допомогу для відновлення зруйнованої будівлі. 

2 січня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про початок реформи медико-соціальних експертних комісій, що триватиме та буде удосконалюватись протягом 2025 року.