Росія занепокоєна тим, що після угоди про надра США прихильні до України – WP
Джерело: The Washington Post
Після того, як США та Україна підписали угоду про надра, у Росії почали непокоїтись, що можуть втратити свої переваги у перемовинах зі Сполученими Штатами щодо припинення війни.
Публічно російські посадовці висміяли американсько-українську угоду про рідкісноземельні метали, мовляв, вона “перетворила Україну у мінеральну колонію”.
Однак за кулісами серед російської еліти зростає занепокоєння щодо того, що ця угода стане початком нового союзу США та України, який зачинить вікно можливостей для Росії, зокрема щодо мирної угоди на умовах Кремля.
Коли до влади у США повернувся Дональд Трамп, він змінив підхід до Росії. Зокрема він ініціював перемовини зі сторонами, спілкувався телефоном з Володимиром Путіним, а його спецпосланець Стів Віткофф кілька разів відвідав Росію для особистих зустрічей з кремлівським лідером. Також Трамп критикував попередників за надання допомоги Україні.
Але тепер, за словами одного з російських посадовців та аналітиків, будь-яка зміна цих стосунків, які ніби почали налагоджуватись, може негативно вплинути на святкування Путіним 9 травня, коли РФ відзначає День перемоги у Другій світовій війні. Також є занепокоєння, що Штати почнуть тиснути на Росію з метою змусити її погодитись на припинення вогню.
“Угода погіршує ситуацію для Росії. Головна причина напруги між Трампом та Зеленським була усунена”, – вважає пов’язаний з Кремлем російський політолог Сергій Марков.
За його словами, хоча угода описує майбутню співпрацю США та України досить розпливчасто та не надає жодних гарантій безпеки, все одно виходить так, що “Штати беруть на себе певну зобов’язаність з захисту України, оскільки вони стають власником України”.
У межах угоди буде створено Фонд інвестицій, який, зокрема, прописує, що будь-яка військова допомога США для України також вважатиметься інвестицією у фонд.
“Росія прагнула припинення будь-яких подальших постачань озброєння США для України як умову для тривалого припинення вогню, але тепер, ця перспектива, схоже, згасла”, – мовиться у статті.
Здавалось, Росія має перевагу у перемовинах щодо України, особливо після того, як в кінці лютого між Трампом та Зеленським виникла суперечка у Білому домі.
Але попри те, що спершу стосунки між американським та українським президентами були не найкращими, згодом Трамп все більше почав критикувати Росію, яка не прийняла пропозицію Штатів про 30-денне повне перемир’я.
А після короткої розмови з Зеленським у Римі Трамп і зовсім пригрозив Росії новими санкціями через продовження ракетно-дронових атак по Україні. Білий дім також розкритикував пропозицію Путіна про триденне перемир’я 8-10 травня.
Цього тижня сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив, що отримав широку підтримку у Сенаті щодо свого законопроєкту про “руйнівні” санкції проти Росії, якщо вона продовжить відмовлятись від миру.
Російський посадовець на умовах анонімності розповів, що зараз на Путіна зростає тиск. Зокрема його закликають принаймні вдати, що він йде на поступки.
“Він розуміє, що йому потрібно більше погоджуватись на співпрацю. В іншому випадку законопроєкт, представлений Гремом, стане значним ударом, оскільки уряд вже повідомив, що дефіцит бюджету зростає”.
Частина російської еліти наполягає, щоб Кремль прийняв пропозицію США на умовах, що війна буде заморожена на чинній лінії фронту в обмін на часткове скасування санкцій та визнання Штатами Криму як території РФ.
Натомість інша частина наполягає, щоб Росія продовжувала війну незалежно від стану економіки.
Але російський посадовець зазначив, що питання економіки грає все більшу роль, бо “неможливо повністю збудувати економіку на моделі мобілізації”. Санкції та витрати на війну призвели до зростання інфляції, за офіційними даними на 10%, але за реальними показниками – майже на 20%.
У російському уряді тривають дебати між тими, хто хоче налагодити стосунки зі Штатами і тими, хто вважає, що РФ має захопити більше територій України, поки у неї є військова перевага.
На думку Маркова, ймовірно, що угода між США та Україною про надра змучить Росія обрати другий варіант – продовжити війну, щоб отримати більше переваг.
“Якщо Росія досягне військових успіхів весною, літом та восени, то пропозиція Заходу стане компроміснішою і ймовірність мирної угоди зросте. Росія не може погодитись на жодне припинення вогню, яке відкриє Україні шлях до переозброєння та продовження мобілізації”.
Водночас у WP зауважили, що нещодавні коментарі віцепрезидента США Джеймса Ді Венса про те, що США працюватимуть ще 100 днів, аби покласти край війні, імовірно, дадуть змогу Росії ще більше затягувати початок мирних перемовин.
При цьому, його коментарі суперечать риториці державного секретаря Марко Рубіо, який попередив, що США вийдуть з перемовин, якщо не буде прогресу найближчим часом.
Російський науковець, наближений до дипломатів, сказав, що угода про надра може ускладнити для США відмову від мирних переговорів і покласти тягар відповіді на Путіна, можливо, з власними пропозиціями щодо угоди щодо корисних копалин. Він додав, що довгострокове припинення вогню може бути досягнуто, якщо США погодяться обмежити постачання певних видів озброєння Україні, таких як наступальні системи.
“Звичайно, Росія може продовжувати воювати, але існує ризик того, що все може повернутися до того, як було за Байдена. … Якщо у Трампа складеться враження, що люди намагаються обдурити його та затягнути процес, не укладаючи те, що він вважає вигідною для Росії угодою, тоді, звичайно, він може прийняти рішення про збільшення військової допомоги”.
- За даними ЗМІ, американські посадовці вже підготували нові економічні санкції проти Росії. Проте залишається незрозуміло, чи погодить їх президент США Дональд Трамп.
- Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.
Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що країна планує збільшити виплати мігрантам за повернення додому з 900 до 32 000 євро. За його словами, “абсолютно необхідно встановити контроль над міграцією”.
Пакистанські військові повідомили, що провели випробування ракети дальнього радіусу дії на тлі загострення напруженості у відносинах з Індією після нападу, в якому загинуло понад двадцять осіб, здебільшого туристів, у контрольованому Індією Кашмірі.
Президента Сербії Александра Вучича виписали з Військово-медичної академії в Белграді після короткої госпіталізації.
Партизанський рух “Атеш” повідомив, що 12 російських військових покинули свої позиції на передовій у Херсонській області.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готує санкції проти посередників Росії в інших країнах, що допомагають Росії уникати міжнародних обмежень.