Росіяни можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після деокупації ЗАЕС – Галущенко
Джерело: Міністерство енергетики України
Міністр енергетики України Герман Галущенко під час зустрічі з главою делегації Європейського Союзу, заступником генерального директора з питань енергетики Єврокомісії Массімо Гарріба заявив, що росіяни можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після деокупації Запорізької АЕС.
Під час зустрічі сторони обговорили напрямки співпраці для посилення енергетичної, ядерної та радіаційної безпеки європейського континенту.
Зокрема, Герман Галущенко звернув увагу партнерів на те, що ситуація довкола окупованої росіянами Запорізької АЕС є досить напруженою і становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не тільки України, але і всього європейського континенту.
Очільник Міненерго констатував, що на сьогодні практично не існує міжнародного досвіду і протоколів відновлення роботи АЕС після збройних конфліктів, тому ситуація на ЗАЕС є унікальною і потребує особливої уваги.
Міністр висловив занепокоєння, що росіяни можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після деокупації ЗАЕС. Аби не допустити цього, важливо організувати міжнародну місію, яка перевірить ситуацію на об’єкті і переконається у безпечності повернення АЕС в експлуатацію.
Також Герман Галущенко наголосив, що, обстрілюючи об’єкти української енергетичної інфраструктури, які забезпечують електропостачання й інших атомних станцій, Росія створює додаткові ядерні загрози для світу.
За його словами, відповідні дії РФ є ядерним тероризмом і вимагають рішучої реакції цивілізованого світу. Введення санкцій проти російської ядерної галузі та її усунення зі світових ринків стали реальністю завдяки розробці компанією Westinghouse Electric Sweden AB за участі фахівців українського НАЕК “Енергоатом” нового виду палива, яке зможе замінити російське в ректорах типу ВВЕР-440.
За підсумками зустрічі сторони домовилися скоординувати зусилля у відмові від інших товарів, обладнання та послуг, які надаються компаніями російського ядерного комплексу.
- Під час зустрічі з українською делегацією на чолі з міністром енергетики Германом Галущенком в межах 67-ої сесії Генеральної конференції МАГАТЕ президентка Канадської комісії з ядерної безпеки пані Руміна Велші запевнила, що Канада допоможе Україні перезапустити Запорізьку атомну електростанцію після її деокупації.
- На Запорізькій атомній електростанції завершили буріння свердловин із водою, які потрібні для охолодження зупинених реакторів.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час 78-ї сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку зустрівся з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Гроссі.
Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк заявив, що “шокований” через напад російських військ на українське місто Кривий Ріг, унаслідок якого загинуло 18 осіб, серед них — дев’ятеро дітей.
Військовий оглядач Юліан Рьопке отримав можливість першим з журналістів побачити в дії німецький дрон-камікадзе HF-1, вироблений компанією Helsing. Для цього Рьопке зустрівся з бійцями ЗСУ у Сумській області.
Триває 1138-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 923 тисячі осіб.
Сили оборони України просунулися поблизу Куп’янська, тоді як російські загарбники тиснуть на трьох напрямках.
Зранку 6 квітня російські війська атакували Київ, внаслідок чого в Дарницькому, Солом’янському та Оболонському районах столиці зафіксовані влучання, спалахнули пожежі, відомо про щонайменше трьох постраждалих.