Росіяни скуповують активи ліквідованих банків в Україні – «Схеми»
Джерело: Схеми
На початку 2024 року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон пул активів ліквідованих російських “Сбербанку” (перейменованого у “МР Банк”) та “Промінвестбанку”, а також збанкрутілого українського “Мегабанку”. Це – комерційна нерухомість в Одесі та Сумах та право вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда. Однак, перемогу здобули компанії, що належать громадянам Росії.
Журналісти провели розслідування і виявили, що одна з компаній, яка виграла аукціон, фактично належить громадянці РФ.
Це порушує низку заборон, запроваджених Україною після початку повномасштабного вторгнення Росії, зокрема заборону для росіян та їхніх компаній брати участь у державних аукціонах, стягувати борги з українців та управляти фінансовими установами.
Аукціон Фонду гарантування вкладів включав активи трьох ліквідованих банків, більшість з яких (90%) належала російському “Сбербанку”, що пізніше був перейменований у “МР Банк”. Інші активи належали російському “Промінвестбанку” та українському “Мегабанку”. У лот увійшли права вимоги боргів на суму 2,8 мільярда гривень, серед яких найбільший борг — 2,3 мільярда гривень, належить футбольному клубу “Чорноморець”, що пов’язаний з одеським бізнесменом Леонідом Клімовим.
Окрім цього, в лоті були й об’єкти комерційної нерухомості, зокрема торговельні площі в Одесі (торговий центр “Маліновський” на однойменному ринку) та Сумах. Оцінена вартість цих активів становила понад 250 мільйонів гривень.
Перемогу на аукціоні здобула українська компанія “Спектрум Ессетс”, заснована в Києві в 2019 році. Офіс компанії знаходиться на Кловському узвозі в центрі Києва, приміщення якого належить громадянці Росії Оксані Тереховій — колишній дружині Андрія Деркача, народного депутата, якого підозрюють у держзраді.
Хоча юридично “Спектрум Ессетс” зареєстрована як українська компанія, реальним власником є громадянка РФ Марина Євсєєва. Євсєєва народилася в Казахстані та отримала російський паспорт у 2004 році, а в Україні її останній візит був зафіксований ще у 2018 році.
Це викликає запитання щодо того, як компанія з російським громадянством змогла перемогти на аукціоні, попри заборону для росіян брати участь у державних торгах. Виявилося, що компанія “Спектрум Ессетс” надала заяву до Prozorro Sale, в якій підтвердила відсутність зв’язків з державою-агресором, що є порушенням, оскільки Євсєєва має російський паспорт.
Керівник американської компанії Spectrum UA Credit LLC, яка є кінцевим власником “Спектрум Ессетс”, — Михайло Трубчік. Він має громадянство Білорусі та США. Йому заборонили в’їзд в Україну у 2020 році за підозрою у зв’язках з російськими спецслужбами.
Так, компанія, яка виграла аукціон, має не лише зв’язки з Росією через своїх власників і керівників, але й тісні взаємини з особами, підозрюваними у роботі на російські спецслужби. Це порушує серйозні питання щодо прозорості та законності проведення торгів, особливо в умовах війни з Росією.
Згідно з правилами проведення аукціонів на Prozorro Sale, всі учасники повинні підтвердити, що не мають зв’язків з Росією. Це регулюється постановою Кабінету Міністрів України, що забороняє участь у торгах російських громадян та компаній, які пов’язані з РФ. Однак у цьому випадку була подана неправдива інформація.
- У 2023 році російським громадянам видали понад сім тисяч приписів залишити територію Європейського Союзу, що на 34% більше проти показника 2022 року.
- Раніше Латвія розпочала процес депортації щодо 985 громадян Російської Федерації, які не виконали передбачені в імміграційному законодавстві країни вимоги.
- Франція висилатиме іноземців, зокрема росіян, що загрожують державній безпеці.
- Заступник глави Нацполіції Дмитро Тишлек орендує житло в осіб, пов’язаних із російськими кримінальними авторитетами. Тоді як його дружина ще досі, попри повномасштабне вторгнення, має російський паспорт. Натомість теща замглави Нацполіції, попри те, що власницею квартири в одному з найдорожчих ЖК Києва, одначе підтримує РФ у війні проти України.
Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.
За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.
Викладач Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микита Василенко заявив, що присутність іноземних військових в Україні може “покращити демографічну ситуацію”. Для цього він використав вислів, що українки “сексуально голодні”, а “іноземні миротворці” мають гроші.
Швейцарія ухвалила рішення приєднатися до 15-го пакету санкцій Європейського Союзу, спрямованого проти Росії через її військову агресію проти України. Крім того, санкції поширюються і на Білорусь у зв’язку із ситуацією в цій країні.
23 грудня в Україні введено графіки аварійних відключень електроенергії. Під час екстрених відключень стандартні графіки не застосовуються, а тривалість обмежень поки що невідома.