СБУ опублікувала ексклюзивні кадри обміну військовополоненими 19 червня

Джерело: СБУ

Служба безпеки 19 червня опублікувала ексклюзивне відео обміну полоненими, про який Україна та РФ домовилися під час другого раунду переговорів у Стамбулі 2 червня.

Зауважується, що сьогоднішній обмін – результат роботи Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та інших уповноважених структур.

Як зазначив Глава нашої Держави, Україна розраховує, що будуть повністю реалізовані домовленості щодо гуманітарних питань, досягнуті в межах зустрічі в Стамбулі. Життя кожного українця – найвища цінність! – додали у повідомленні.

Як вказують у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, сьогодні в Україну повернулись полонені з категорії “тяжкохворі і поранені”.

Серед звільнених є військовослужбовці ЗСУ, зокрема представники Військово-морських Сил, Десантно-штурмових військ, Сил Територіальної оборони, а також Державної прикордонної служби та Національної гвардії України.

Усі визволені сьогодні захисники — представники рядового та сержантського складу, що воювали на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, Харківщині, Сумщині, Чернігівщині, а також в Запорізькій та Київській областях.

Омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що найстаршому звільненому — 63 роки. Також додому повертається оборонець, у якого сьогодні день народження. Захиснику виповнилось 45 років.

З міркувань безпеки операції точну кількість звільнених осіб оголосять після завершення процесу обміну.

Раніше стало відомо, що російська влада створила систему підпільних тюрем для утримання українських військовополонених.

Додамо, вже на початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада дозволила й санкціонувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.

Чергові підтвердження оприлюднив WSJ, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.

Будьте жорстокими, не жалійте їх, – такі настанови давав тодішній начальник тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігор Потапенко підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.

Згідно зі свідченнями тюремників, вказівки Потапенка підлеглі сприйняли як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями вивели “на новий рівень”.

Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями голови правозахисної організації Gulagu.net Володимира Осєчкіна, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.

Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.

Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.

Раніше журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.

Довідка. За даними Офісу президента України станом на 1 травня, у Росії утримують близько 8 000 українських військовополонених та понад 16 тисяч цивільних українців. 

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.