СБУ викрила нові схеми для ухилянтів: серед фігурантів – очільниця ВЛК

Джерело: СБУ
Служба безпеки України заблокувала нові схеми ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку. Серед фігурантів – двоє військкоматівців та очільниця ВЛК, які створили злочинну організацію.
Відтак, зловмисники пропонували ухилянтам втекти до Євросоюзу на підставі підроблених документів. Вартість таких послуг становила до 10 тисяч доларів.
У результаті комплексних заходів у різних регіонах України затримано організаторів оборудок. Серед них – керівник відділення столичного медзакладу, заступник директора інституту та адвокатка.
Також отримано докази причетності двох посадовців військкомату та очільниці військово-лікарської комісії на Київщині до створення злочинної організації, яка допомагала чоловікам уникати призову.
Зокрема, на Київщині Служба безпеки та ДБР зібрали доказову базу на організаторів схеми, через яку з військового обліку “списували” потенційних призовників.
Ще наприкінці серпня цього року співробітники СБУ викрили трьох організаторів цього угруповання. Ними виявилося двоє начальників відділень військкомату та очільниця військово-лікарської комісії в столичному регіоні.
Під час розслідування встановлено причетність до організації схеми колишнього керівника місцевого військкомату та його сина, а також ще двох їхніх спільників.
Зловмисники пропонували своїм клієнтам уникнути призову та виїхати за кордон на підставі фіктивних довідок про непридатність до військової служби за станом здоров’я.
На підставі зібраних доказів усім сімом фігурантам повідомлено про підозру за ст. 255 (створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній) Кримінального кодексу України. Зловмисникам загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна.
У Києві затримано керівника психіатричного відділення місцевої клінічної лікарні, який брав хабарі з ухилянтів за фальсифікацію медичних документів, що підтверджували нібито наявність у них важких захворювань.
На Полтавщині заблоковано ще дві схеми для ухилянтів. Одну з них організувала місцева адвокатка спільно з кількома посадовцями місцевого центру медико-соціальної експертизи.
За гроші фігурантка пропонувала своїм клієнтам оформити інвалідність на близьких родичів і таким чином виїхати з ними за кордон як особаЮ що їх супроводжує.
Іншу оборудку організував заступник керівника філії одного з Полтавських інститутів. За різні суми хабарів він оформляв на навчання військовозобов’язаних, що дозволяло їм претендувати на відтермінування від призову.
За всіма викритими фактами триває розслідування для встановлення всіх обставин злочинів та притягнення винних до відповідальності.
- Служба безпеки України спільно з Державним бюро розслідувань проводять обушки у спільників народного обранця, який є організатором незаконної схеми виїзду за кордон чоловіків призовного віку.
- Уродженці Чернівецької області повідомлено про підозру у незаконному переправленні військовозобов’язаних осіб через державний кордон України.
- Служба безпеки України затримала колишнього диякона УПЦ МП, який під виглядом “церковних місіонерів” відправляв за кордон ухилянтів.
У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.
Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.
У ніч на 18 травня російські війська здійснили масовану атаку безпілотниками по Київській області. Один із дронів влучив у приватний будинок, де мешкала родина 4-річного Марка. Унаслідок удару загинула його мама, яка кинулася на сина, щоб захистити.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва передасть Україні документ щодо врегулювання війни після завершення обміну військовополоненими у форматі “1000 на 1000”.
З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.